Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Inkubator sztuki

 

Czas czytania: ~2 min


W 2008 roku władze miasta Łodzi oraz przedstawiciele instytucji kultury o nazwie Fabryka Sztuki podpisały porozumienie, na mocy którego budynki, należące przed wojną do zakładów Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana, a później do Uniontexu, zlokalizowane p

 

mIhe2dRDotM6m5fC5Ia32mwIcqfC2cQMULQNHZ7L3kGhHDGmxGgk5Pg6UGaH_art-inkubator-lodz01.jpg
W 2008 roku władze miasta Łodzi oraz przedstawiciele instytucji kultury o nazwie Fabryka Sztuki podpisały porozumienie, na mocy którego budynki, należące przed wojną do zakładów Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana, a później do Uniontexu, zlokalizowane przy ulicy Tymienieckiego miały się zamienić w duże i nowoczesne centrum sztuki.
INq3jE471HZJowdOLk9WgP0lIcWs4UBLmhvGozcg4q73IJ9B4AuQUSKYsdRB_art-inkubator-lodz03.jpg
Finansowana pół na pół przez Urząd Miasta i Unię Europejską inwestycja miała na celu wykreowanie przestrzeni, służącej nie tylko do prezentacji wystaw, ale i działań edukacyjnych, a przede wszystkim wspomagających rozwój przedsięwzięć z pogranicza sztuki i przedsiębiorczości.
nirLgmHfvUU0IjpSm0nxv1h1PPgl1yQma7lwZ7fEoGp76E9lPiE3zgKnYxSV_art-inkubator-lodz04.jpg
Na potrzeby inkubatora zaadaptowano trzy budynki. Wszystkie zabytkowe, w czasie funkcjonowania tu fabryki włókienniczej pełniły rolę magazynów tkanin (to dlatego mają małe okna – większe w magazynach nie były potrzebne.
B6zBZVmpSfUg4qFY2f2MzdSb3dKGaeQnCxSYGSn8LKRPAZRLeQuLyHwYKrcx_art-inkubator-lodz05.jpg
W budynku A kompleksu Art Inkubatora powstały liczne sale warsztatowe i pracownie, m.in. ceramiczna, filmowa, fotograficzna, działa kawiarnia z przestrzenią co-workingową i antresolą. Towarzyszą im pokoje pracy twórczej, sale konferencyjne, biura. W budynkach B i C działają galerie, liczne i zróżnicowane przestrzenie ekspozycyjne, jest wielofunkcyjna sala artystyczna, sala koncertowa z pełnym zapleczem technicznym, reżyserką, elektronicznym inspicjentem.
BQsXRnF8AnJZHMdjFuulYWzRNC5FLoUwoXhzQ6lmy5J7ivdG83qdsXcAevAP_art-inkubator-lodz07.jpg
Adaptacja trzech pofabrycznych budynków do nowych celów nie była łatwa. Pracowało nad nią kilka zespołów architektonicznych, które pozostawały w stałym kontakcie z konserwatorem zabytków. Wszystko dlatego, że gmachy nie tylko wpisane był do rejestru zabytków, posiadały również mnóstwo cennych detali, rozwiązań konstrukcyjnych, elementów wyposażenia, które podczas prac na bieżąco remontowano i wkomponowywano w modernizowane budynki. Dla tych elementów architektonicznych, które znaleziono podczas budowy ale nie udało się dla nich znaleźć zastosowania na terenie Art Inkubatora powstało Muzeum Miejsca – tu eksponaty można obejrzeć.
sPC0u0HchOAGXXKFXqUS0d4J0KyrQ1H7cdtEbe33e4VbacjfyjzcqOGAWoPu_art-inkubator-lodz10.jpg
Trzy budynki, powstałe w latach 1887-1910 bardzo starannie wyremontowano. Udało się zachować nie tylko unikalną, żelbetową konstrukcję, ale również oryginalne klatki schodowe, posadzki, stolarkę drzwiową. Zachowano pierwotne ogrodzenie terenu, a nawet biegnące obok budynków tory kolejowe. Dostosowanie obiektów do nowych funkcji udało się w tym wypadku połączyć z szacunkiem dla zabytkowej substancji. Powstała w ten sposób przestrzeń, która zapewne samą swoją formą i historią będzie wspomagała kreatywność użytkowników.
tsvefpFobTW0a2xC2GqjNeSaZATdwgHfHkANPte6d9bf2XevBurRXJKBfkqW_art-inkubator-lodz08.jpg

Art Inubator

Lokalizacja: Łódź, ul. Tymienieckiego, teren dawnej fabryki Karola Scheiblera.

Inwestor: Fabryka Sztuki

Projektanci: Koncepcję architektoniczną przygotowała łódzka Pracownia Projektowa Joanna Kucharska-Kosatka (Budynek A) oraz zespół architektów w składzie: Wojciech Wycichowski, Jacek Borkowski i Marek Solnica (Budynki B i C). Projekt budowlany i wykonawczy na podstawie koncepcji wykonała firma AB-Projekt Sp.z o.o. z Tych.

Prace konserwatorskie: Mosaicon Wykonawca: Skanska Polska i Skanska Czechy

Realizacja: 2012-2014 Powierzchnia użytkowa budynków A, B i C: 6 727 m2

Kubatura: 33 382 m3

Koszt inwestycji: ok. 32 mln zł

Źródło ilustracji: www.artinkubator.com, www.skanska.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura dla kultury ludowej
Architektura dla kultury ludowej

Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu – to nowa placówka kultury, powołana przez samorzą ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera