Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom – stodoła pełen światła

 

Czas czytania: ~2 min


Dom – stodoła jest popularną formą budynku mieszkalnego. Choć jego kształt wywodzi się z formy zabudowań gospodarczych, doskonale spełnia współczesne wymogi i oczekiwania, łatwo daje się adaptować do zróżnicowanych potrzeb przyszłych mieszkańców. Modeli domu – stodoły może być wiele. Oto jeden z nich.

 

Dom – stodoła pełen światła

Dom – stodoła projektu pracowni Carney Logan Burke Architects powstał w miejscowości Wilson, w stanie Wyoming w USA. Obiekt liczy 222 m2 powierzchni i powstał w wyniku przebudowy starego, drewnianego budynku gospodarczego. Co ciekawe, na zachowanie i przebudowanie stodoły naciskał inwestor, architekci sugerowali rozważenie innych scenariuszy. „Kształt stodoły jest klasyczny i stylowy – taki ma być ten dom” - zdecydował klient.

Dom – stodoła pełen światła

Przebudowa tego domu – stodoły była pracochłonna. Architektom zależało na zachowaniu maksimum z oryginalnej tkanki budowli, a jednocześnie chcieli stworzyć mieszkańcom wygodną, nowoczesną, otwartą i pełną  światła przestrzeń do życia. Istotna była też chęć otwarcia budynku na otoczenie – na zielone łąki i rosnące wokół drzewa. Dom – stodoła powstał na terenie dużej posiadłości, jako dom dla gości. Właściciele chcieli zapewnić im naprawdę niezapomniane doznania.

Dom – stodoła pełen światła

Dom – stodoła  z zewnątrz nie wyróżnia się niczym szczególnym. To doskonale zachowany, duży i ładny budynek gospodarczy. Zgodnie z marzeniem inwestora, dopiero po wejściu do środka, a przede wszystkim na piętro można przeżyć olśnienie. Wnętrze domu – stodoły to stylowa, otarta przestrzeń, której największym smaczkiem jest odsłonięta, nowoczesna konstrukcja dachu oraz całkowicie przeszklona ściana szczytowa.

Dom – stodoła pełen światła

Dom – stodoła stał się więc połączeniem tradycji z nowoczesnością. Użycie lokalnych materiałów, podobnych do tych, z których pierwotnie wzniesiono stodołę pozwoliło zachować historyczny charakter budynku. Zastosowanie dużych przeszkleń oraz wyeksponowanie malowniczej wręcz konstrukcji dachu wniosło do budynku powiew nowoczesności i pozwoliło wykreować tu wyjątkowa przestrzeń do mieszkania, wypoczynku, kontemplacji natury.

Dom – stodoła pełen światła
Dom – stodoła pełen światła

Foto: Audrey Hall, http://clbarchitects.com

 

Zobacz także: Dom jednorodzinny – dom stodoła


Podepnij swój artykuł

tagi

Realizacje Zagraniczne

Wola Retro – w stylu lat trzydziestych
Wola Retro – w stylu lat trzydziestych

Wola Retro – to kompleks biurowy, budowany właśnie przy ulicy Skierniewickiej, czyli na terenie dyna ...

Dom z rdzy
Dom z rdzy

Pracownia Zanon Architetti Associati opracowała wizję rozbudowy prostego domu, stojącego w Treviso, ...

Dom w Więckowicach z Horizone Studio
Dom w Więckowicach z Horizone Studio

Dom w Więckowicach został zaprojektowany w miejscu, które wydawać by się mogło wymarzonym terenem dl ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera