Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Osiedle Warzelnia – w fabrycznym stylu

 

Czas czytania: ~2 min


Osiedle Warzelnia składa się z trzech rodzajów budynków. Na terenie kompleksu powstał budynek wielorodzinny, a także domy jednorodzinne w zabudowie segmentowej oraz miejskie wille.  Zróżnicowany jest także metraż mieszkań: najmniejsze liczą 54 m2 powierzchni, największe - 120 m2; domy szeregowe mają co najmniej 146 m2 wielkości. Mimo tego bogactwa form i metrażu osiedle posiada kameralny i bardzo spójny stylistycznie charakter.

Osiedle Warzelnia

Osiedle Warzelnia powstało w Poznaniu w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowych zabudowań  browaru hrabiego Józefa Mycielskiego z 1872 roku. Docelowo także poprzemysłowe ceglane budynki mają odzyskać swój blask – na razie obok nich wyrosło nowe osiedle, dopasowane formą do zabytkowego sąsiedztwa. Poznańska Warzelnia nie jest pierwszym osiedlem, które powstaje w wyniku rewitalizacji dawnego browaru. Podobne pomysły zrealizowano już w Krakowie oraz w Gdańsku, kolejny powstaje w Warszawie.

Osiedle Warzelnia

Osiedle Warzelnia  zostało zaprojektowane w Autorskiej Pracowni Projektowej Sławomira Rosolskiego. Architekt, choć tworzyć budynki całkiem nowe, zdecydował się je skalą, zastosowanymi materiałami, charakterem i „klimatem” dopasować do zabytkowych zabudowań dawnego browaru. W ten sposób powstał zespół domów, zbudowanych przede wszystkim z cegły, a wykończonych za pomocą ciemnej blachy, aluminium czy matowych płyt elewacyjnych.  Podobnie jak to jest w przypadku budynków, związanych z przemysłem, tak i tu domy pozbawiono ozdobników, dekoracyjnego detalu. Ich surowe formy odznaczają się natomiast dobrymi proporcjami oraz harmonijnym wkomponowaniem w układ urbanistyczny osiedla. Ważnym elementem osiedla Warzelnia jest także zieleń. „Wspólnie z inwestorem uznaliśmy, że w tym miejscu, tak pięknym przyrodniczo, budynki nie mogą dominować nad otoczeniem, muszą się z nim harmonijnie łączyć. Dlatego postawiliśmy na prostą architekturę z dużymi przeszkleniami, przez które zieleń będzie przenikać do wnętrz mieszkań. Proste bryły budynków współgrają z zabytkowym browarem” - tłumaczył swoją koncepcję sam architekt.

Osiedle Warzelnia

Osiedle Warzelnia jest ciekawym przykładem współczesnej recepcji form architektury przemysłowej, zaczerpnięcia nie tyle dosłownych kształtów, co nastroju, klimatu czasów rewolucji przemysłowej i jej przełożenia na jeżyk współczesnej architektury mieszkaniowej.

Osiedle Warzelnia
Lokalizacja: Poznań, ul. Majakowskiego 309/311
Inwestor: Nickel Development
Projektanci: Autorska Pracownia Projektowa Sławomir Rosolski Architekt
Wykonawca: PTB Nickel
Powierzchnia terenu: 18987 m2

Powierzchnia zabudowy: 5128 m2

Powierzchnia użytkowa: 11173 m2

Projekt: 2010
Realizacja: 2015
Źródło ilustracji: http://warzelnia.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacje Architektoniczne, Hot

Nagroda Roku SARP – oto laureaci
Nagroda Roku SARP – oto laureaci

Nagroda Roku SARP – to laur prestiżowy i ceniony, przyznawany obiektom, które jury uznało za najleps ...

Dom z dwoma salonami
Dom z dwoma salonami

Dom z dwoma salonami – to dzieło pracowni dd Architekci. Autorzy projektu otrzymali niełatwe zadani ...

Agencja reklamy FUX – w industrialnym klimacie
Agencja reklamy FUX – w industrialnym klimacie

Agencja reklamy FUX swoją siedzibę ma na terenie strefy ekonomicznej Nowe Gliwice, utworzonej na ter ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera