Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom z dwoma salonami

 

Czas czytania: ~2 min


Dom z dwoma salonami – to dzieło pracowni dd Architekci. Autorzy projektu otrzymali niełatwe zadanie. Z jednej strony musieli połączyć w jednej bryle przestrzenie dla przedstawicieli różnych pokoleń, z drugiej – opracować taki kształt domu, który maksymalnie wykorzystywałby warunki działki, na której ma stanąć.

 

Dom z dwoma salonami – to dzieło pracowni  dd Architekci. Autorzy projektu otrzymali niełatwe zadanie. Z jednej strony musieli połączyć w jednej bryle przestrzenie dla przedstawicieli różnych pokoleń, z drugiej – opracować taki kształt domu, który maksymalnie wykorzystywałby warunki działki, na której ma stanąć.

Dom jednorodzinny

Dom z dwoma salonami – to dowód na to, że projekty domostw warto zlecać architektom. Wtedy ma się bowiem pewność, że gmach zostanie skrojony na miarę, maksymalnie dopasowany do potrzeb i wymagań mającej w nim mieszkać rodziny. Tylko w ten sposób mogą powstać budowle odważne i wyraziste, tradycyjne z rysem nowoczesnym, konsekwentne pod względem stylistyki, czy odpowiadające nietypowym potrzebom.

Dom jednorodzinny

Dom z dwoma salonami projektu biura dd Architekci również jest nietypowy, bo przewiduje współżycie pod jednym dachem wielopokoleniowej rodziny, godzi ich potrzebę integracji z zachowaniem miejsc prywatnych. Dom ma stanąć na dość niewielkiej działce, która jednak przez drogę sąsiaduje z terenami leśnymi, stoi też w niezbyt gęsto zabudowanej okolicy. Wszystkie te elementy uwzględnili architekci, opracowując kształt bryły.

Dom jednorodzinny

Dom z dwoma salonami – jak sama nazwa wskazuje – mieści dwie osobne przestrzenie dzienne. Dzięki dogodnemu ulokowaniu domu można było owe salony posadowić na dwóch kondygnacjach, jeden nad drugim. W ten sposób udało się też rozbić bryłę, uczynić ją kilkupoziomową, co korzystanie wpłynęło na jej kształt. Dynamiczna, pozbawiona monotonii bryła ma poprzesuwane względem siebie półpiętra i piętra, pomiędzy którymi udało się łatwo wygospodarować wygodne obszary wypoczynkowe: „Przez utworzenie różnic poziomów i chęć wydzielenia dla każdego z nich części ogrodu konsekwentnie zaprojektowaliśmy zielone tarasy rekreacyjne połączone komunikacją pionową” - tłumaczą architekci.

Dom jednorodzinny

Dom z dwoma salonami został od drogi osłonięty murem oporowym, który umożliwił wydzielenie przed wejściem także specyficznego dziedzińca: „Zaplanowaliśmy stworzenie zamykanego placu wejściowego niczym w średniowiecznej fortecy, który byłby przestrzenią zapraszającą i dającą bryle oddech, ale dzięki zamykanym wrotom gwarantującą bezpieczeństwo i dyskrecję mieszkańcom” - opowiadają o tym sami projektanci. Dom i mur dzięki wspólnej kolorystyce utworzyły spójną całość, tworząc zwartą i konsekwentnie zaplanowaną kompozycję. Proste bryły, jasna kolorystyka i zieleń uczyniły z domostwa miejsce przyjazne do życia.

Dom jednorodzinny
Lokalizacja: Orzesze
Inwestor: prywatny
Projektanci: dd Architekci
Projekt: 2017
Powierzchnia: 380m2

http://ddarchitekci.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekty Architektoniczne, Hot

Dom jednorodzinny JRV2 z drewna i betonu ze studia de.materia
Dom jednorodzinny JRV2 z drewna i betonu ze studia de.materia

Projekt architektoniczny tego domu jednorodzinnego zdeterminowało jego położenie: na stoku skarpy, n ...

Budynek jako pomnik
Budynek jako pomnik

Budynek – pomnik, miejsce pamięci połączone z dziełem architektonicznym – to pomysł, który nie jest ...

Mies van der Rohe Award: polskie nominacje
Mies van der Rohe Award: polskie nominacje

EU Prize for Contemporary Architecture - Mies van der Rohe Award – to najważniejsza nagroda architek ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera