Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie inspiruje

 

Czas czytania: ~3 min


Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie – to cykliczna impreza, której początki sięgają połowy lat 80. ubiegłego wieku. Jej organizatorzy podkreślają, że ich celem jest stworzenie forum wymiany pomysłów i doświadczeń dla architektów z całego świata. W tym roku Biennale odbywało się pod hasłem „Podwórze – pole wyobraźni” i dotyczyło kreowania przestrzeni publicznych i miejsc dla lokalnych społeczności.

 

VHRiiAaZv3RDquSsPhbYT3eEDG36xGPhXGVNw3pWhkpREgGjyF7LCG1FrLH5_wieza-biennale01jpg.jpg

Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie – to wystawy, wykłady, prezentacje, okazja do spotkań w gronie ekspertów i pasjonatów. To także konkursy – nieodłączny element każdej edycji. W tym roku związane z biennale konkursy miały trzy wydania. Konkurs A, otwarty, ideowy, architektoniczno-urbanistyczny, dotyczył jednej z trzech lokalizacji w Krakowie, którą to uczestnicy mieli zmienić w bardziej inspirującą i atrakcyjną dla lokalnej społeczności. Konkurs B miał charakter seminaryjny – oceniano tu „referaty/prezentacje/manifesty stanowiące wkład w teorię służącą praktyce kształtowania przyjaznego człowiekowi środowiska”. Konkurs C – multimedialny – był polem do popisu dla autorów filmów i zdjęć.

QLWDUCzsPYIpvoXjgWHUF1eFoZ3hUzp9XQDFyq4Uke06ZzZCOnToPqdH5bMC_wieza-biennale02jpg.jpg

W konkursie A Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2017 drugą nagrodę otrzymał projekt pt. „Wieża – Centrum Promocji i Kultury Nowych Budowli Krakowa”. Jego autorami są Marcin Kitala i Zygmunt Maniaczyk, którzy „wzięli na warsztat” jedno ze staromiejskich podwórek. W przestrzeń pomiędzy gęstą zabudową o średniowiecznej proweniencji wstawili wyjątkowo oryginalny obiekt.

X1eYTOyfSvJl7Uc9hDHmyEoex22KDtKUalP6p1r3DxpjuYSJiRqsmp0Xp08f_wieza-biennale10jpg.jpg

Marcin Kitala i Zygmunt Maniaczyk w pracy, nadesłanej na Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie zaproponowali, aby na jednym ze staromiejskich podwórek postawić smukłą wieżę, wysokością porównywalną z wieżami Kościoła Mariackiego. Strzelista budowla ma być niejako powieleniem w formie wertykalnej ciasnego podwórka. „Niewielki plac którego zarys definiowany jest przez otaczające zabudowania, powierzchnię stanowi wynikająca z potrzeb mieszkańców nawierzchnia, a za kubaturę przyjmujemy iloczyn wyprowadzony z jego pola powierzchni oraz wysokości (od przyjętego poziomu gruntu) najwyższej definiującej go budowli, możemy nazwać podwórkiem” - piszą twórcy projektu.

Bb0MmLMVI1J7QzTycBigbt97S2BEqsi7p6t9z3BEsklS843MQCcMwOfdFL4C_wieza-biennale06jpg.jpg

Wieża ma pomieścić dziesięć sal, w których na wiele sposobów będzie prezentowana architektura Krakowa. I ta powstająca współcześnie, i ta nowożytna, tworząca tożsamość tego miasta. Tak to opisują sami architekci: „Proponuje się więc wieżę, w której zamknie się dziesięć sal przeznaczonych do prac rzemieślniczo-inżynieryjnych, w których zaproszone grupy rekonstrukcyjne bądź działające w nurcie nowoczesnych technologii będą zderzać się z potrzebami pełnowymiarowych planów. Zadaniem ma być restytucja tkanki urbanistycznej Starego Miasta, z położeniem nacisku na jakość projektowanych architektur oraz najdokładniejszą renowację zabytków mających trwać obok prężnego ośrodka ekonomicznego”.

Doceniony podczas Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2017 projekt Marcina Kitali i Zygmunta Maniaczyka jest wyrazem „wiary w wolność architektonicznych idei, które mają prawo iść wbrew przyjętym zwyczajom, regulacjom, czy lokalnym przekonaniom. Jurorzy podkreślili, że od początku istnienia Biennale doceniano tu projekty kontrowersyjne, ale twórcze, pobudzające wyobraźnię i dyskusję. Do takich zaliczono koncepcję „Wieża”, pomysł zmultiplikowania w pionie zwykle niewidocznej przestrzeni podwórka, stworzenia dzięki temu formy istotnej w panoramie miasta. „Wieża wyobraźni składająca się z ułożonych na sobie podwórek, po to aby z ciasnego wnętrza podnieść się na wysokość umożliwiającą widok całego europejskiego miasta. Uniwersalne spojrzenie na architekturę, które stało się startem do dyskusji i polem wyobraźni” - napisano w werdykcie.

 

Strona internetowa Biennale:/mba2017.sarp.krakow.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Hot

Dom dopasowany od 3XB Architekci
Dom dopasowany od 3XB Architekci

Prywatny inwestor, zwracając się do pracowni 3XB Architekci Filipa Banacha z prośbą o projekt archit ...

Wieża kontroli lotów – odwrócony stożek
Wieża kontroli lotów – odwrócony stożek

Wieża kontroli ruchu lotniczego, zbudowana w ubiegłym roku na lotnisku Katowice-Pyrzowice, jest jedn ...

Jacek Lenart laureatem Honorowej Nagrody SARP 2019
Jacek Lenart laureatem Honorowej Nagrody SARP 2019

Jacek Lenart został kolejnym laureatem Honorowej Nagrody SARP. Przyznawana od 1966 roku decyzją złoż ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera