Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Podsumowanie roku 2017: czas rewitalizacji

 

Czas czytania: ~2 min


W podsumowaniu roku 2017 nie może zabraknąć rewitalizacji. Bardzo wiele mówiło się w ciągu ostatnich 12 miesięcy o przedsięwzięciach, mających na celu poprawę jakości życia i przestrzeni na terenach zdegradowanych. Kilka projektów zostało zrealizowanych, wiele zaplanowano, a przy okazji poszerzono wiedzę na temat różnych sposobów rewitalizacji miast, dzielnic, budynków

 

"Rewitalizacja to kompleksowy, skoordynowany, wieloletni, prowadzony na określonym obszarze proces przemian przestrzennych, technicznych, społecznych i ekonomicznych, inicjowany przez samorząd terytorialny (głównie lokalny) w celu wyprowadzenia tego obszaru ze stanu kryzysowego, poprzez nadanie mu nowej jakości funkcjonalnej i stworzenie warunków do jego rozwoju, w oparciu o charakterystyczne uwarunkowania endogeniczne". To 
definicja wg. wytycznych Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie programowania działań  dotyczących mieszkalnictwa z 2008 roku. 

Potoczne znaczenie tego terminu jest szersze – rewitalizacją nazywa się i ogromne przedsięwzięcia, dotyczące architektury, urbanistyki, kwestii społecznych i ekonomicznych, ale także modernizacje i nadawanie nowych funkcji zdegradowanym obiektom.

Dworzec Łódź Fabryczna

Dworzec Łódź Fabryczna

Nowa Fabryczna, Łódź

Nowa Fabryczna, Łódź

EC1 Łódź

EC1 Łódź

Projektem rewitalizacyjnym jest przemiana centrum Łodzi. W jej skład wchodzą remonty kamienic, ale i budowa nowego dworca Łódź Fabryczna, przemiana dawnej elektrociepłowni w centrum kultury i nauki, budowa w jej sąsiedztwie nowych biurowców. To, co od lat dzieje się w Łodzi (a w 2017 roku przybrało na sile) – to spełniający podręcznikową definicję proces rewitalizacji. Zmienić się mają nie tylko pojedyncze budowle, ale poprawić jakość życia w mieście oraz jego atrakcyjność w oczach inwestorów czy turystów.

Siedziba spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna

Siedziba spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna

Centrum Kreatywności Warszawa

Centrum Kreatywności Warszawa

KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe

KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe

Nowa siedziba Muzeum Historii Fotografii

Nowa siedziba Muzeum Historii Fotografii

Pod pojęciem rewitalizacji bardzo często rozumie się remont istniejącego, ale podupadłego obiektu, a także nadanie nowej funkcji zabytkowi. Wśród takich przedsięwzięć można wymienić adaptację i rozbudowę kompleksu zabudowań dawnego młyna i stacji pomp w Gdańsku na potrzeby nowej siedziby spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, przemianę zniszczonej kamienicy w Centrum Kreatywności w Warszawie, plan umieszczenia Muzeum Historii Fotografii w zmodernizowanych budynkach dawnej zbrojowni w Krakowie, czy też adaptację zabytkowych budynków przyszpitalnych na nowoczesne KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe we Wrocławiu.

WXCA-Ulice Nowej Pragi

WXCA-Ulice Nowej Pragi

W Polsce jest mnóstwo miejsc, które zasługują na rewitalizację – i to tę z definicji, szeroko obejmującą architekturę, urbanistykę, przestrzenie publiczne, ale i sytuację społeczną. Według tych założeń ma się zmieniać także warszawska Praga. Pierwszym etapem projektu poprawy jakości życia i przestrzeni na tym terenie ma być przebudowa praskich ulic. Pierwsze z nich przejdą metamorfozę wg wizji biura WXCA.

Centrum Rewitalizacji we Włocławku

Centrum Rewitalizacji we Włocławku

Jesienią tego roku rozstrzygnięto konkurs na projekt Centrum Rewitalizacji we Włocławku . Obiekt ma służyć mieszkańcom, ale i władzom miasta, które dzięki stworzonej tu przestrzeni dla licznych wydarzeń będą mogły współpracować z mieszkańcami w dziedzinie przemian, jakie czeka centrum Włocławka.

 

Może w każdym mieście, w którym wdrażane są projekty rewitalizacyjne przydałaby się taka placówka?

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura, Hot

Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi
Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi

„Dwa miesiące po oficjalnej inauguracji Flow ruszamy z budową drugiego - znacznie większego i zróżni ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera