Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Park Centralny w Gdyni od Arch – Deco

 

Czas czytania: ~2 min


Park Centralny w Gdyni ma powstać wzdłuż alei Marszałka Piłsudskiego, między ulicami ulicami Świętojańską, Partyzantów, Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Zadaniem uczestników konkursu było wypracowanie najlepszej pod względem architektonicznym, funkcjonalno–użytkowym, estetycznym i eksploatacyjnym koncepcji, podkreślającej charakter tej śródmiejskiej przestrzeni, a także odpowiadającej oczekiwaniom mieszkańców.

 

gZyPJl70Flbma8KxmZHnAmucawEuI3rmWpcO8n3NbCI6vqHqVP18o5iYGnUV_i-nagr-2jpg.jpg

Park Centralny w Gdyni ma służyć mieszkańcom do relaksu i wypoczynku. Nie będzie pierwszą zaaranżowaną na nowo w Gdyni przestrzenią publiczną. Plac z amfiteatrem oraz kolejką szynową, wiodąca na taras widokowy na Kamiennej Górze powstał wokół Gdyńskiego Centrum Filmowego; atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców stał się także InfoBox wraz ze skwerem przed nim.

qpkSbkJkcZVHD4XyRQ9HvgGYojjqV1r5iDHrFbwJIkVqi1ecbr8IbuDtPner_i-nagr-3jpg.jpg

Konkurs na Park Centralny w Gdyni poprzedzony był konsultacjami społecznymi. Odpowiedzialna za ten projekt Agencja Rozwoju Gdyni uwzględniła większość uwag i propozycji, zgłoszonych przez mieszkańców – a ogółem złożono 253 formularze z uwagami. „Gdynia potrzebuje przestrzeni ogólnodostępnej, estetycznej i funkcjonalnej zarazem. Na pierwszy rzut oka przedstawiona koncepcja spełnia te zamierzenia w stu procentach i wkomponowuje się w naszą wizję rozwoju miasta. Dzisiaj zrobiliśmy duży krok w kierunku zrealizowania planów uczynienia Gdyni miastem jeszcze bardziej otwartym na mieszkańców i piękniejszym” – mówił przy okazji rozstrzygnięcia konkursu prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

yadUneKXAhxK5clZKTX26tNBR7KgAQ1XfUh8Ozf0Vse3MwwMBMQA6zcBTkLH_i-nagrjpg.jpg

Park Centralny w Gdyni zaprojektuje doskonale w Gdyni znane biuro Arch – Deco. To koncepcja zespołu pod wodzą Zbigniewa Reszki i Michała Baryżewskiego zdobył w konkursie pierwszą nagrodę. Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców w projekcie dominuje zieleń – wbrew obawom na tę dość niewielką przestrzeń nie będzie wprowadzona mnogość funkcji. Park Centralny ma być raczej miejscem spokojnego odpoczynku, dostępnym i bezpiecznym tak dla najmłodszych, jak dla seniorów. Za niepotrzebne uznano lokale gastronomiczne (których sporo w okolicy), boiska, wewnętrzne drogi rowerowe czy dojazdy na food-trucków; zachowany zostanie natomiast skate-park, powstanie pawilon z toaletami, miejsca do zabawy, ale i stoliki do gry w szachy czy miejsca do grania w bule. Pod parkiem ma być zbudowany podziemny parking. „Jako biuro architektoniczne powinniśmy promować przepiękną architekturę. A myśmy tą architekturę schowali, by na główny plan wysunęła się jak największa ilość zieleni i przestrzeni wodnej. Tak aby faktycznie to był park, który zapewni odpoczynek i rekreację dla wszystkich mieszkańców Gdyni” - tłumaczył swój pomysł na park przy okazji rozstrzygnięcia konkursu jego zwycięzca, Zbigniew Reszka, współwłaściciel Arch-Deco.

 

Park Centralny w Gdyni powinien być gotowy do końca 2020 roku.

Nagrodzone w konkursie projekty można oglądać w gdyńskim InfoBoksie do końca lutego.

 

Źródło: gdynia.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekty Architektoniczne

Niezwykły projekt wśród biurowców
Niezwykły projekt wśród biurowców

Kilka tygodni temu została podpisana umowa na realizację projektu architektonicznego amfiteatru, któ ...

Nowa cegła klinkierowa w ofercie marki Röben
Nowa cegła klinkierowa w ofercie marki Röben

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektów u ...

Kuryłowicz&Associates w finale ważnego konkursu architektonicznego
Kuryłowicz&Associates w finale ważnego konkursu architektonicznego

Znana polska pracownia Kuryłowicz&Associates znalazła się w finale międzynarodowego, prestiżowego ko ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera