Zaniedbane miejsca w Gdyni widziane na nowo - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pocket Parks Gdynia

 

Czas czytania: ~2 min


Przestawiamy efekt współpracy Katedry Architektury Przestrzeni Kulturowych prowadzonej przez dr hab. Jana Sikora z gdyńskim stowarzyszeniem Miasto Wspólne. Kuratorami działań ze strony Miasta Wspólnego byli architekt Andrzej Marek oraz urbanista Michał Szatybełko.

 

cvgoWerb5YRBb71nPN85UhdsQkvsGV91v11wyccacv6gNY2PLjR18KMCtpZN_7png.png

W pierwszej kolejności działacze wskazali miejsca zaniedbane w Gdyni. Następnie studenci w wyniku rozmów z mieszkańcami oraz wizji lokalnych zidentyfikowali problemy dotyczące miejsc.

 

Po kilku miesiącach prac koncepcyjnych i makietowania powstały projekty o różniej skali i zakresie opracowania dotyczącym m.in. centrum miasta oraz dzielnic takich jak Chylonia.

 

Zostały poruszone problemy dotyczące m.in. zagadnień takich jak dostępność przestrzeni dla osób niepełnosprawnych, grup wiekowych narażonych na wykluczenie społeczne, przestrzeni współdzielonej, woonerfu i rewitalizacji.

 

Kurator działań projektowych z ramienia Miasta Wspólnego, architekt Andrzej Marek - tak wypowiada się na temat efektów prac:

”Zderzenie oczekiwań mieszkańców, wrażliwości studentów i kompetencji profesjonalistów, którzy należeli do zespołu, dało zaskakująco twórcze rezultaty, przerastające początkowe oczekiwania. Mamy nadzieję, że projekty te staną się inspiracją dla mieszkańców Gdyni i pokażą ogromny niewykorzystany potencjał tkwiący w przestrzeni publicznej. Chcielibyśmy żeby ta współpraca była początkiem nowej dyskusji o przyszłości naszych miast.”

dr hab. Jan Sikora dodaje:

„Katedra i pracownia, które mam przyjemność prowadzić, nie są zainteresowane produkowaniem „ładnych obrazków” i studentów wykształconych w duchu kultu formy. Interesują nas tylko działania interdyscyplinarne i zgodne z aktualnymi kierunkami rozumienia i kształtowania przestrzeni publicznej. W naszym zespole mamy socjologów, antropologów, architektów, artystów i architektów krajobrazu. Kształcimy specjalistów dla których najważniejszy jest człowiek i tworzenie miejsc wrażliwych społecznie.”

 

Prace dotyczące tematu „Pocket Parks Gdynia” można było zobaczyć podczas wystawy w nowootwartym Patio w Akademii Sztuk Pięknych. Od 23go lutego można je zobaczyć w gdyńskim klubie marynarki wojennej „Riwiera” a od kwietnia w Sopotece.

 

Pracownia dr hab. Jana Sikory w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku nabiera tempa: rozpoczęła niedawno współpracę z gdańskim stowarzyszeniem FRAG (Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej). Celem działań w tym semestrze będzie zaproponowanie analogicznych rozwiązań dla Gdańska pt. „Nowa przestrzeń dla Gdańska”. W pracowni prowadzone są także działania, których celem jest rewitalizacja przestrzeni w Gruzji oraz w Indiach.


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Przestrzeń Publiczna

Villa Metro – porządek w chaosie
Villa Metro – porządek w chaosie

Villa Metro – to nowoczesny i ekologiczny biurowiec, który stanął w zbiegu kilku wyjątkowo ruchliwyc ...

CWA House – nieregularna bryła architektoniczna od Beczak / Beczak Architekci
CWA House – nieregularna bryła architektoniczna od Beczak / Beczak Architekci

CWA House – realizacja architektoniczna z pracowni Beczak / Beczak Architekci – powstała niedaleko W ...

Dom Kota – niezwykła realizacja architektoniczna pod Szczecinem
Dom Kota – niezwykła realizacja architektoniczna pod Szczecinem

Dom Kota – to budynek dla zwierząt. Powstał na terenie schroniska w miejscowości Dobra pod Szczecine ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera