Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Niezwykły pawilon z Runnymede

 

Czas czytania: ~2 min


Runnymede – to podmokły teren nad Tamizą, położony zaledwie 32 km na zachód od Londynu. To właśnie w tej okolicy swój niezwykły projekt architektoniczny zrealizowali Mark Wallinger i Studio Octopi. Na podmokłej łące wznieśli nietypowy pawilon.

 

pawilon z Runnymede

Sztuka architektury

 

Pawilon z Runnymede nie ma określonej funkcji, istnieje niczym samodzielne dzieło, przykład „sztuki architektury”. Zwiedzający mogą wejść do tego budynku, mogą go odbierać i użytkować indywidualnie. Sami projektanci mówią, że pawilon najlepiej służy refleksji i kontemplacji, że ich celem było stworzenie miejsca, w którym człowiek – w kontakcie z niezwykłą architekturą – może zainspirować się do rozmaitych przemyśleń.

pawilon z Runnymede

Zobacz i poczuj budynek z ziemi

 

Pawilon z Runnymede założono na planie koła. Po wejściu do środka widz może skręcić w lewo lub w prawo i wąskim, wijącym się korytarzem dojść do środka pawilonu. Tam napotka wypełniony wodą, okrągły basen, odbijający światło, dostające się przez wybity w dachu świetlik.

pawilon z Runnymede

Pawilon z Runnymede został zbudowany z ubitej ziemi, wymieszanej ze żwirem i wzmocnionej cementem. Użyta do budowy ziemia pochodzi z okolic, w których pawilon stanął. Dzięki temu budulcowi obiekt ma niezwykły kolor, fakturę, a nawet zapach – oddziałuje na wszystkie zmysły. 

pawilon z Runnymede

To poetyckie miejsce nie jest tylko ucieleśnieniem fantazji autorów projektu architektonicznego. Pawilon stanął w miejscu, w którym 15 czerwca 1215 król Jan bez Ziemi podpisał dokument o nazwie Magna Charta Libertatum - Wielka Karta Swobód, nadającej wiele nowych praw wolnościowych nie tylko feudałom, ale i np. miastom (m.in. w kwestiach podatkowych, sądowniczych, w relacjach z królem).

pawilon z Runnymede

To właśnie miejsce wybrano jako lokalizację pawilonu z Runnymede, bo architekci chcieli, aby zwiedzających historia natchnęła do rozważań nad prawem, pojęciem wolności, sprawiedliwości, równości. Projekt architektoniczny Marka Wallingera i Studio Octopi został zrealizowany w ramach publicznego programu artystycznego National Trust, czyli brytyjskiej organizaji, zajmującej się ochroną zabytków i przyrody.
Foto: Andrew Butler, http://octopi.co.uk


Podepnij swój artykuł

tagi

Architektura Zagraniczna, Realizacje Zagraniczne

Dom jednorodzinny w lesie
Dom jednorodzinny w lesie

Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego w Klementowicach niedaleko Puław – to dzieło biura biu ...

Polska Architektura XXL 2018 - galeria nominowanych obiektów
Polska Architektura XXL 2018 - galeria nominowanych obiektów

Trwa głosowanie w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2018. Wśród nominowanych w tym roku obiektów s ...

Webinarium LUG: Na skraju architektury i technologii. Digital engineering na przykładzie Forum Gliwice
Webinarium LUG: Na skraju architektury i technologii. Digital engineering na przykładzie Forum Gliwice

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera