Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze IBL – architektura w lesie

 

Czas czytania: ~2 min


Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze Instytutu Badawczego Leśnictwa zostało oficjalnie otwarte w październiku 2017 roku. Obiekt powstał na peryferiach Warszawy – w Sękocinie Starym, a projekt architektoniczny budowli opracowali jako główni projektanci Marcin Mleczak i Robert Broniarz z biura Lab 3 Architekci.

 

Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze Instytutu Badawczego Leśnictwa

Projekt architektoniczny dopasowany do potrzeb

 

Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym zostało dopasowane zarówno do potrzeb, jak i zastanych warunków. Nie przypomina więc dużych obiektów o supernowoczesnym charakterze (jak choćby krakowskie ICE.

 

Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze IBL jest kameralne i skomponowane z leśnym otoczeniem. Budynek liczy 1300 m2 powierzchni i mieści dwie sale, a także foyer i recepcję, które także można zaadaptować na potrzeby spotkania czy wystawy.

 

Choć budynek powstał na potrzeby Instytutu Badawczego Leśnictwa, jego projekt architektoniczny został opracowany z myślą o imprezach o zróżnicowanym charakterze – przestrzeń w budynku jest dość elastyczna, dzięki czemu nadaje się do wykorzystywana na duże konferencje, niewielkie spotkania, wystawy czy prezentacje.

Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze Instytutu Badawczego Leśnictwa

Przebudowa architektoniczna Lab 3 Architekci

 

Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym zaprojektowała pracownia Lab 3 Architekci. Głównymi projektantami w tym przedsięwzięciu byli Marcin Mleczak i Robert Broniarz. Ta realizacja architektoniczna powstała w wyniku przebudowy istniejącej tu wcześniej hali prototypów maszyn leśnych, działającej w latach 70. W XXI wieku obiekt zmienił swoją funkcję – pełnił rolę… hali filmowej (w której kręcono m.in. znany serial „Na dobre i na złe”). W 2017 roku rozpoczął się nowy etap istnienia tego obiektu – zamienił się on w centrum konferencyjne.

 

Nowy obiekt skalą i formą został dopasowany do leśnego otoczenia. Podłużny gmach zyskał fasadę, której przeszklenia osłonięto przed nadmiernym nasłonecznieniem drewnianymi żyletkami: „Rytmiczna kompozycja wyodrębnia reprezentacyjne strefy wejścia głównego i współgra z istniejącą przyrodą otaczającego lasu” - piszą architekci. Elementy drewna znaleźć można zresztą w wielu miejscach budynku, np. drewniany sufit listwowy zapewnia wnętrzom doskonałą akustykę.

 

Zachodnie skrzydło budynku wykonano z cegły klinkierowej, która też współgra z naturalnym otoczeniem. Pamiątką po poprzedniej funkcji gmachu jest zaś wyeksponowana w holu głównym suwnica, nawiązującą do industrialnego pierwotnego przeznaczenia hali.

 

Centrum Konferencyjno – Wystawiennicze Instytutu Badawczego Leśnictwa

Lokalizacja: Sękocin Stary k/Warszawy

Inwestor: Instytut Badawczy Leśnictwa

Projektanci: Lab 3 Architekci, główni projektanci: Robert Broniarz, Marcin Mleczak

Projekt architektury wnętrz: Zdzisław Mleczak

Realizacja: 2017

Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Hot

Dom dopasowany od 3XB Architekci
Dom dopasowany od 3XB Architekci

Prywatny inwestor, zwracając się do pracowni 3XB Architekci Filipa Banacha z prośbą o projekt archit ...

Wieża kontroli lotów – odwrócony stożek
Wieża kontroli lotów – odwrócony stożek

Wieża kontroli ruchu lotniczego, zbudowana w ubiegłym roku na lotnisku Katowice-Pyrzowice, jest jedn ...

Jacek Lenart laureatem Honorowej Nagrody SARP 2019
Jacek Lenart laureatem Honorowej Nagrody SARP 2019

Jacek Lenart został kolejnym laureatem Honorowej Nagrody SARP. Przyznawana od 1966 roku decyzją złoż ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera