Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wyniki konkursu architektonicznego na Stadion Opolski

 

Czas czytania: ~2 min


Wyniki konkursu architektonicznego na Stadion Opolski ogłoszone zostały ogłoszone 14 sierpnia 2018 roku. Na konkurs nadesłano 11 prac, wszystkie oceniało jury pod przewodnictwem Kazimierza Łataka. Co ważne, w pracach nad konkursem i jego rozstrzygnięciem udział brał nie tylko SARP i miejscy urzędnicy, ale i przedstawiciele kibiców.

 

Projekt Stadionu w Opolu

Poznaj zwycięski projekt Stadionu w Opolu

 

Konkurs architektoniczny na projekt Stadionu Opolskiego miał na celu wyłonienie najciekawszej koncepcji areny sportowej, która ma zostać zbudowana w okolicy ulicy Północnej. Stadion ma pomieścić ok. 10-12 tysięcy osób, a koszt jego budowy szacowany jest na ok. 100 milionów złotych. Zakończona niedawno przebudowa znacznie większego Stadionu Śląskiego w Chorzowie kosztowała ponad sześć razy tyle. Zobacz więcej tutaj

 

Decyzją jury konkursu architektonicznego Stadion Opole zaprojektuje pracownia 90 Architekci we współpracy z biurem GMT. To im zdecydowano się przyznać pierwszą nagrodę. Uczestnicy konkursu mieli zaprojektować nowoczesny obiekt piłkarski, spełniający wymogi areny III kategorii UEFA, a jednocześnie nawiązujący formą do znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego. Wśród kryteriów oceny nadesłanych projektów w regulaminie wymieniono: walory kompozycyjne, innowacyjność i oryginalność rozwiązań architektonicznych; optymalne rozwiązanie funkcji obiektu ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązania komunikacji wewnętrznej i ewakuacji obiektu; ekonomika przyjętych rozwiązań i ich wpływ na koszt budowy i eksploatacji obiektu.

Projekt Stadionu w Opolu

90 Architekci i GMT zbudują Stadion Opolski

 

Konkurs architektoniczny na projekt Stadionu Opolskiego zakończył się wręczeniem nagród i wyróżnień. Pierwszą nagrodę otrzymał wspólny projekt biura 90 Architekci i spółki GMT (zespół autorski: Piotr Czarnecki, Jędrzej Przyłuski, Jarosław Jachna, Bartłomiej Tarnas, Tomasz Pilch (administracja). Jak można przeczytać w uzasadnieniu werdyktu, ich projekt architektoniczny otrzymał nagrodę za: „wyjątkową formę, znak w przestrzeni związany z miejscem. Prawidłową, porządkującą otoczenie urbanistykę, racjonalną konstrukcję, właściwą komunikację zewnętrzną oraz wewnętrzną, co w efekcie daję spójną, jednoznaczną formę. Doceniono możliwość efektownej iluminacji oraz rozwiązania oszczędzające energię”.

 

Drugą nagrodę w tym konkursie architektonicznym przyznano wspólnej koncepcji pracowni: Ferma Kresek sp. z o.o. sp. k, R&P Architekten - Mirko Riede i Heinz Holscher (skład zespołu autorskiego: Grzegorz Tackiewicz (pełnomocnik), Anastazja Gronowska-Kiełb, Dawid Leopold, Adrian Lipowski, Mirko Riede, Heinz Holscher). Trzecią nagrodę otrzymali JSK Architekci. W konkursie wręczono też dwa wyróżnienia. Trafiły one do pracowni: Artur Jasiński i Wspólnicy Biuro Architektoniczne sp z o.o. i JW-A sp. z o.o. sp. k. oraz DEDECO.

 

Źródło: http://sarp.opole.pl, www.facebook.com/90architekci

 

Zobacz galerię zdjęć projektu architektonicznego


Podepnij swój artykuł

tagi

Hot

Polscy architekci laureatami Archi-World Academy Awards
Polscy architekci laureatami Archi-World Academy Awards

Archi-World Academy Awards – to międzynarodowy konkurs, w którym nagradzane są szczególnie ciekawe, ...

Webinarium Elkamino Dom: Niepowtarzalna fasada, wnętrze lub taras. Ręcznie formowana cegła Elkamino Dom
Webinarium Elkamino Dom: Niepowtarzalna fasada, wnętrze lub taras. Ręcznie formowana cegła Elkamino Dom

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Prudential – nowe życie wieżowca
Prudential – nowe życie wieżowca

W 1931 roku powstał projekt architektoniczny pierwszego warszawskiego wieżowca – swoją siedzibę miał ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera