Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Honorowa Nagroda SARP 2018 dla Biura Projektów Lewicki Łatak

 

Czas czytania: ~5 min


Honorowa Nagroda SARP – to jedno z najważniejszych wyróżnień, jakie w Polsce może dostać architekt. Przyznawana od 1966 roku nagroda wręczana jest za całokształt twórczości. Od lat nie trafia jednak do emerytowanych twórców, a do czynnych architektów, dla których ma być raczej motywacją do bardziej wytężonej pracy, a nie podsumowaniem dorobku.

 

Fly spot Warszawa

Flyspot – tunel aerodynamiczny, Mory, gm. Ożarów

Fot. Wojciech Kryński

Honorowa Nagroda SARP 2018 jedzie do Krakowa

 

Honorowa Nagroda SARP 2018 trafiła do Biura Projektów Lewicki Łatak. Jej twórcy i szefowie, Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak, pracują ze sobą nieprzerwanie od 1988 roku, własną pracownię prowadzą od 1995 roku. Dużą część swoich projektów architektonicznych zrealizowali w Krakowie, z tym miastem są związani. Jednak Honorowa Nagroda SARP trafiła do nich nie tylko za zbudowane w Grodzie Kraka budowle (na marginesie jednak można dodać, że Kraków ma szczęście do architektów – w 2016 roku ten ważny laur także przyznano krakowskiemu architektowi.

Akademicki budynek mieszkalny, ul. Nawojki, Kraków

Akademicki budynek mieszkalny, ul. Nawojki, Kraków. Proj. 1999-2001

Fot: Gabriela Buzek

Honorowa Nagroda SARP 2018 – jak można było przeczytać w uzasadnieniu werdyktu – przyznana została Biuru Projektów Lewicki Łatak, bo ich realizacje architektoniczne „prezentują bardzo wysoki poziom we wszystkich aspektach wartości w tym formy, kontekstu i funkcji. Większość projektów posiada unikalne cechy, potwierdzające tożsamość miejsca i wzbogacające przyrodnicze i kulturowe otoczenie”. Decyzję o nagrodzeniu Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka podjęła kapituła, złożona z laureatów Honorowej Nagrody SARP z lat ubiegłych. Byli to: Wojciech Zabłocki, Stanisław Deńko, Jakub Wacławek, Zbigniew Reszka oraz prezesa SARP Mariusz Ścisło.

Budynek mieszkalny jednorodzinny, Głosków-Letnisko, gm. Piaseczno.

Budynek mieszkalny jednorodzinny, Głosków-Letnisko, gm. Piaseczno. Proj. 2000-2004

Fot: Hanna Długosz

Poznaj realizacje architektoniczne Biura Projektów Lewicki Łatak

 

Biuro Projektów Lewicki Łatak ma na swoim koncie realizacje architektoniczne o bardzo zróżnicowanym charakterze – są wśród nich luksusowe apartamentowce, akademiki, obiekty przemysłowe i sportowe, ale i koncepcje dotyczące przestrzeni publicznych. Wiele z nich powstało w relacji z zabytkową tkanką miejską. Umiejętność tworzenia nowoczesnych obiektów w historycznym otoczeniu wydaje się jedną z najważniejszych cech tej pracowni.

Zagospodarowanie placu Bohaterów Getta (Zgody)

Zagospodarowanie placu Bohaterów Getta (Zgody), Kraków. Proj: 2003-2006

Fot: Juliusz Sokołowski

Jednym z dokonań, które ukształtowały styl Biura Projektów Lewicki Łatak, nie jest realizacja architektoniczna, a projekt nietypowego miejsca pamięci. W 2003 roku Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak wygrali konkurs na wizję zagospodarowania krakowskiego placu Bohaterów Getta (wcześniej Zgody). Tragiczną historię tego miejsca architekci postanowili uhonorować przestrzenną kompozycją, której daleko do tradycyjnych pomników. Wspomnienie o wojennych wydarzeniach placu, który znajdował się na terenie getta i o losach mieszkańców tej okolicy projektanci zamknęli w formie rozstawionych na całym placu metalowych krzeseł. „Postanowiliśmy całym wnętrzem placu opowiedzieć o historii tego miejsca. Pamięć o tych, których już nie ma, wyrażona jest przez nagromadzenie zwykłych przedmiotów. Krzesła, studnia z pompą, kosze na śmieci, wiaty przystanków tramwajowych, stojaki na rowery, nawet znaki drogowe, oprócz codziennych funkcji użytkowych nabrały aspektu symbolicznego. Wybraliśmy spatynowany brąz, skorodowane żeliwo, ocynkowanie, które staje się matowe. Kostkę z szarego sjenitu i zwykły beton” - opisują swój projekt jego autorzy.

Hotel Pod Wawelem, pl. Na Groblach

Hotel Pod Wawelem, pl. Na Groblach, Kraków. Proj: 2000-2005

Fot: Michał Braszczyński

Niezwykła aranżacja Placu Bohaterów Getta stała się ważną realizacją w dziejach polskiego projektowania architektonicznego, ale i tworzenia pomników czy miejsc pamięci.  Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak natomiast zaczęli kojarzyć się z architekturą, w której nowoczesność łączy się z szacunkiem do przeszłości. Z 2005 roku pochodzi hotel, zbudowany przy Placu na Groblach -  u stóp Wzgórza Wawelskiego Lewicki i Łatak zbudowali prosty, współczesny gmach o jasnych elewacjach i zmieniającym się układzie okien (niższe piętra mają okna pionowe, wyższe – poziome). Powściągliwa elegancja i stonowane formy pozwoliły wpisać obiekt w niezwykle trudny kontekst. Podobnie rzecz się ma z budynkami mieszkalnymi, które architekci zaprojektowali przy Placu Nowym na Kazimierzu czy przy ulicy Nadwiślańskiej na Podgórzu. Ze względu na układ podłużnej działki przy ulicy Starowiślnej fasadę projektowanego tam hotelu Lewicki i Łatak podzielili na dwie części. Różnicując ich podziały, lecz zachowując te same materiały czy kolory, w subtelny sposób zaznaczyli fakt, że nowy, spójny stylistycznie gmach stanął w miejscu pierwotnie zajętym przez dwie kamienice. Nie mniej uwagi i wyczucia wymagał projekt architektoniczny aranżacji muzeum Jana Pawła II w jego dawnym domu rodzinnym przy Rynku w Wadowicach.

Budynek mieszkalno-usługowy wielorodzinny, ul. Nadwiślańska / ul. Piwna w Krakowie

Budynek mieszkalno-usługowy wielorodzinny, ul. Nadwiślańska / ul. Piwna, Kraków. Proj: 2007-2013

Fot: Wojciech Kryński

Laureaci  Honorowej Nagrody SARP 2018 nie projektują tylko luksusowych apartamentów i hoteli w prestiżowych lokalizacjach. Przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu zbudowali nowoczesny budynek, pełen niewielkich mieszkań. Jego dynamiczna sylwetka oraz ceramiczne elewacje został szeroko docenione i przyniosły autorom wiele nagród. Wyjątkową realizacją jest także Flyspot w Morach pod Warszawą – betonowa wieża, która niewtajemniczonym wydać się może abstrakcyjną rzeźbą, a kryje tunel aerodynamiczny.

 

Wśród najnowszych realizacji architektonicznych Biura Projektów Lewicki Łatak, laureatów  Honorowej Nagrody SARP 2018, warto wymienić Halę 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych  przy ulicy Focha w Krakowie, oddaną do użytku kilka miesięcy temu.

 

Uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody SARP 2018 Piotrowi Lewickiemu i Kazimierzowi Łatakowi, połączona z otwarciem wystawy dorobku tegorocznych laureatów, odbędzie się w dniu 30 listopada 2018 roku w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich przy ulicy Foksal w Warszawie.

 

Źródło: www.sarp.org.pl

Zdjęcia dzięki uprzejmości Piotra Lewickiego.

Muzeum pn. Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, Rynek, Wadowice.

Muzeum pn. Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, Rynek, Wadowice. Projekt 2007-2012

Fot: Tomasz Zakrzewski


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera