Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rozbudowa Glenstone Museum wg Thomasa Phifera

 

Czas czytania: ~1 min


Glenstone Museum – to placówka kulturalna, związana ze sztuką współczesną. Założona przez prywatnych fundatorów w 2006 roku, powstała w Potomacu, niedaleko Waszyngtonu. Dużym walorem muzeum była nie tylko jego kolekcja, ale również otaczający krajobraz – pastwisk, łąk i lasów. Niedawno podjęto decyzję, aby muzeum rozbudować.

 

Glenstone Museum, Thomas Phifer
Glenstone Museum, Thomas Phifer

Thomas Phifer projektuje muzeum

Właściciele Glenstone Museum projekt architektoniczny rozbudowy muzeum powierzyli nowojorskiemu architektowi, Thomasowi Phiferowi, znanemu dobrze w Polsce – to autor ostatniego projektu stołecznych gmachów Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru TR Warszawa, który wciąż nie może doczekać się realizacji.

Glenstone Museum, Thomas Phifer
Glenstone Museum, Thomas Phifer

Rozbudowa Glenstone Museum wg Thomasa Phifera – to raczej założenie krajobrazowe niż projekt architektoniczny. Taki był zamiar inwestorów, którzy chcieli stworzenia przestrzeni wciągającej widza, a jednocześnie takiej, w której natura i sztuka się przenikają, tworząc właściwie jedną całość.

Glenstone Museum, Thomas Phifer
Glenstone Museum, Thomas Phifer

Sztuka architektury i krajobrazu

Thomas Phifer dla Glenstone Museum stworzył więc kompozycję niewielkich brył architektonicznych, zgrupowanych nieregularnie wokół centralnego dziedzińca. Kolejne pawilony scalono przeszklonymi łącznikami, same ich bryły wykonano z betonowych prefabrykatów – klocków, których łączenia są jedynym detalem w tej surowej, ultra-prostej architekturze.

Glenstone Museum, Thomas Phifer
Glenstone Museum, Thomas Phifer

W projekcie architektonicznym Glenstone Museum wg Thomasa Phifera bryły architektoniczne są ważne tak samo jak krajobraz. Tu jasne, minimalistyczne, betonowe pawilony otacza woda i pojawiająca się na tafli stawów wodna roślinność. Wizję krajobrazu zaprojektowało biuro  Peter Walker and Partners, które opracowało nie tylko zbiorniki wodne, ale i niskie pagórki i zieleńce, otaczające  Glenstone Museum.

 

Rozbudowa Glenstone Museum wg Thomasa Phifera – to niezwykła, hipnotyzująca przestrzeń, która z jednej strony stanowi subtelną oprawę dla dzieł sztuki, z drugiej jednak jest jakością sama w sobie. Połączenie surowych, geometrycznych brył w malowniczym krajobrazem daje wyciszenie po kontakcie z nierzadko bardzo ekspresyjnymi dziełami sztuki. 


Foto: Iwan Baan, thomasphifer.com, archinect.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacje Zagraniczne

Naked House – projekt domu pracowni MAZM
Naked House – projekt domu pracowni MAZM

Naked House – projekt domu jednorodzinnego pracowni MAZM powstał dla rodziny z dziećmi. Wydawać by s ...

Unikato – lekarstwo dla miasta
Unikato – lekarstwo dla miasta

Unikato – to realizacja architektoniczna wyjątkowa z wielu powodów. Budżet tej inwestycji był ekstre ...

Projekt biurowca na rogu ulicy
Projekt biurowca na rogu ulicy

Projekt architektoniczny pięciokondygnacyjnego biurowca w centrum Częstochowy opracował zespół Danie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera