Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura, która leczy

 

Czas czytania: ~2 min


Centrum Origin – to jedna z nowych realizacji architektonicznych, powstających w Otwocku, obiekt jest o tyle wyjątkowy, że zarówno aranżacja jego wnętrz, jak i bryłą zewnętrzna, czy nawet sama forma architektoniczna zostały podporządkowane celom terapeutycznym.

 

Centrum Origin, realizacja architektoniczna

Centrum Origin będzie placówką medyczną, jednak o nieco innym charakterze niż tradycyjny szpital, czy to duży, czy kameralny czy psychiatryczny. Centrum Origin będzie ośrodkiem rehabilitacji neurologicznej i opieki demencyjnej.

 

Centrum Origin, realizacja architektoniczna

Projekt architektoniczny dla zdrowia

Projekt architektoniczny placówki, opiekującej się pacjentami z kłopotami neurologicznymi – to bardzo ważne przedsięwzięcie, bo tego typu schorzenia już dawno uznano za choroby naszej cywilizacji, np. liczba cierpiących na chorobę Alzheimera stale rośnie. Jak podkreślają pomysłodawcy placówki, „obiekt podzielony będzie na dwie niezależne sekcje, oferujące opiekę demencyjną wg autorskiego programu ORIGIN MemoryCare oraz rehabilitację neurologiczną w ramach programu ORIGIN NeuroCare”.

Centrum Origin, realizacja architektoniczna

Profesjonalna opieka, badania i terapie – to nie wszystko. W tym przedsięwzięciu niezwykle ważny jest także projekt architektoniczny. Zbudowany w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego gmach powstał „zgodnie z zasadami architektury terapeutycznej, której celem jest tworzenie przestrzeni wywierającej pozytywny wpływ na fizyczną i psychiczną kondycję człowieka”. Projekt architektoniczny Centrum Origin stworzył architekt, a zarazem współzałożyciel i prezes Origin Polska, Krzysztof Jacuński.

Centrum Origin, realizacja architektoniczna

Poznaj architekturę terapeutyczną

Centrum Origin ma być pierwszym zaprojektowanym w tym duchu obiektem architektonicznym. 82 chore na różne rodzaje demencji osoby znajdą w budynku nie tylko dobrą opiekę, ale i bezpieczne miejsce do rekonwalescencji. Jak piszą twórcy projektu architektonicznego: „W pięciu kilkunastoosobowych klastrach stworzono doskonałe warunki pobytu, gdzie duże świetlice, specjalne umeblowanie, wystrój wnętrz, ich konfiguracja, oświetlenie, kolorystyka ułatwią orientację, zlikwidują stany napięcia, agresji i depresji, zapewnią bezpieczeństwo”.

Centrum Origin, realizacja architektoniczna

W Centrum Origin znajdzie się także zaplecze rehabilitacyjne oraz specjalnie zaprojektowany park, w którym pojawią się nieprzypadkowe rośliny, np. sosny i jałowce, które dzięki olejkom eterycznym koją nerwy, oczyszczają drogi oddechowe, rozszerzają naczynia krwionośne, działają też uspokajająco. Pacjenci będą też sami mieli okazję opiekować się parkową zielenią: „Pobyt wśród zieleni i pielęgnacja roślin przyczyniają się do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego: obniżają ciśnienie krwi, tętno i produkcję hormonu stresu, zwiększając odporność organizmu i przyspieszając jego regenerację” - podkreślają twórcy tej realizacji architektonicznej.

 

Źródło: originpolska.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacja Architektoniczna, Projekt Architektoniczny

Prudential – nowe życie wieżowca
Prudential – nowe życie wieżowca

W 1931 roku powstał projekt architektoniczny pierwszego warszawskiego wieżowca – swoją siedzibę miał ...

Expo 2020 w Dubaju: pawilon brytyjski
Expo 2020 w Dubaju: pawilon brytyjski

Expo 2020 w Dubaju wzbudza wiele emocji. Arabski kraj – organizator imprezy – dokłada wszelkich star ...

Wyniki konkursu architektonicznego "Nowe życie pomiędzy estakadami"
Wyniki konkursu architektonicznego "Nowe życie pomiędzy estakadami"

Wyniki konkursu architektonicznego "Nowe życie pomiędzy estakadami" ogłoszono jesienią 2018 roku. Je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera