Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Czym jest kominek wodny?

 

Czas czytania: ~2 min


Kominek w Twoim domu może pełnić funkcję jedynie dekoracyjną lub także służyć jako źródło ogrzewania. Co prawda przepisy mówią, że oprócz niego musi być w domu jeszcze inne urządzenie grzewcze, np. grzejniki elektryczne lub kocioł, ale w istocie sam kominek może z powodzeniem ogrzać nawet średniej wielkości dom. Doskonale się tu sprawdzi wkład z płaszczem wodnym.

 

kominek wodny

Jak to działa?

Kominek z płaszczem wodnym pracuje z wymiennikiem ciepła, który podgrzewa wodę. Ta zasila instalację doprowadzoną do grzejników w pomieszczeniach. System ten bardzo dobrze sprawdzi się też we współpracy z takimi źródłami ciepła jak kocioł, pompa ciepła czy kolektory słoneczne. Kominek tego typu potrafi również ogrzać wodę użytkową. Dzięki temu ogień zamieni się w ciepłą wodę w kranach.

Korpus wkładu kominka z płaszczem wodnym zbudowany jest inaczej niż tradycyjnego. Pomiędzy jego podwójnymi ściankami przepływa woda, którą ogrzewa korpus paleniska. Sprawia to, że instalacja grzewcza zostaje odpowiednio zasilona. Dodatkowo wkład może zostać wyposażony w wężownicę, która jest dodatkowym zabezpieczeniem przed przegrzaniem kominka.

 

Jak dobrać odpowiedni kominek?

Aby tzw. kominek wodny zaspokoił nasze zapotrzebowanie na ciepło, należy dobrać go odpowiednio do powierzchni domu oraz rozmiarów instalacji c.o. Aby obliczyć potrzebną moc kominka, trzeba przyjąć, że mniej więcej 1 kW jego mocy wystarczy na ogrzanie 10 m2 pomieszczenia właściwie zaizolowanego budynku.

 

Jak wygląda kominek z płaszczem wodnym?

Wkład kominkowy tego typu nie różni się wyglądem od innych jego rodzajów. Podobny też będziemy mieli wybór frontów, które z powodzeniem dobierzemy do naszego wnętrza i gustu.

 

Interesującym rozwiązaniem do pomieszczeń o nowoczesnym wystroju są wkłady z frontem szerokim i panoramicznym. Świetnie prezentują się także dwustronnie przeszklone, z szybą w kształcie litery L. Jeśli architektura salonu nam na to pozwala, warto zastanowić się również nad wkładem tunelowym. Jest to kominek z dwustronną szybą, „na przestrzał”. Z łatwością znajdziemy także wkłady klasyczne, dobre do każdego rodzaju obudowy.

 

Kominek z płaszczem wodnym to bardzo praktyczne rozwiązanie pozwalające nie tylko cieszyć się widokiem tańczącego ognia, ale też korzystać z jego ciepła. I to nie tylko w salonie, ale w całym domu.

 

Artykuł sponsorowany.


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Aranżacja Domu, Technologie

Calisia One – nowe życie fabryki
Calisia One – nowe życie fabryki

Pod koniec czerwca 2019 roku został oficjalnie otwarty kompleks Calisia One, wielofunkcyjny kompleks ...

VELUX Archi-Vizje: Renowacje i adaptacje, czyli nowe życie budynków
VELUX Archi-Vizje: Renowacje i adaptacje, czyli nowe życie budynków

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium H+H:  Narzędzia do projektowania. Kalkulator doboru rozwiązań ściennych H+H
Webinarium H+H: Narzędzia do projektowania. Kalkulator doboru rozwiązań ściennych H+H

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera