Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Skopje. Miasto, architektura i sztuka solidarności - wystawa prac

 

Czas czytania: ~1 min


9 lipca 2019, o godz. 18:00, w siedzibie Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie (Rynek Główny 25) odbędzie się wernisaż wystawy Skopje. Miasto, architektura i sztuka solidarności. Jednym z tematów wystawy jest odbudowa Skopja ze zniszczeń spowodowanych przez trzęsienie ziemi w 1963 r. Ekspozycję można oglądać do 20 października 2019.

 

Międzynarodowe Centrum Kultury, wystawa w krakowie

Celem wystawy jest pokazanie nie tylko skali tragedii miasta oraz jego mieszkańców, ale przede wszystkim niezwykłej odbudowy, która uczyniła miasto najbardziej nowoczesną, „brutalistyczną” stolicą w wymiarze globalnym. Dzięki nowym projektom, których symbolem jest plan śródmieścia autorstwa Kenzō Tange, Skopje stało się jednym z najciekawszych architektonicznie miast Europy.

 

Dla polskiej publiczności ważne będzie przypomnienie sylwetek i działalności polskich architektów i urbanistów, którzy współuczestniczyli w przywracaniu Skopja do życia. Ich doświadczenie rekonstrukcji i odbudowy, całkowicie zniszczonej podczas II wojny światowej, Warszawy, okazało się wówczas niezmiernie przydatne i nad wyraz ważne. Wystawa opowie o Adolfie Ciborowskim (1919–1987), który z ramienia ONZ nadzorował proces odbudowy, o urbaniście Stanisławie Jankowskim (1911–2002), kierowniku polskiego zespołu opracowującego plany odbudowy, a także o „Tygrysach”, trzech projektantach gmachu MSU: Wacławie Kłyszewskim (1910–2000), Jerzym Mokrzyńskim (1909–1997) i Eugeniuszu Wierzbickim (1909–1991).

 

Wielką wartością prezentacji będzie możliwość pokazania po raz pierwszy polskiemu odbiorcy fragmentu kolekcji polskiej sztuki, która jako dar trafiła do nowego muzeum. Dzieła artystów tej rangi co Tadeusz Brzozowski, Jerzy Krawczyk, Alfred Lenica, Benon Liberski, Ewa Maria Łunkiewicz-Rogoyska, Jerzy Nowosielski, Teresa Pągowska, Henryk Stażewski, Andrzej Strumiłło, Rajmund Ziemski i wielu innych zostały przekazane jako wyraz solidarności środowiska artystycznego. Należy podkreślić, iż podobny gest wyraziło środowisko międzynarodowe, gdyż polska kolekcja sąsiaduje w muzeum z najwybitniejszymi postaciami sztuki światowej, takimi jak: Pablo Picasso, Aleksander Calder, Niki de Saint Phalle, Hans Hartung czy Victor Vasarely.

 

Źródło: mck.krakow.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wystawa Prac

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera