Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Drapią i błyszczą

 

Czas czytania: ~2 min


Drapią i błyszczą

 

eZ21Lv9e157mXDnX24g4652EfcLQwSisEe8CWyQYMar8OWfkMYAw2gQ63Ixf_tschumi.jpg
„West Diaoyutai Tower“ ma nazywać się wysokościowiec, który wybuduje w Pekinie Bernard Tschumi (Paryż). Na 59 tysiącach metrów ma zmieścić się luksusowy hotel i apartamenty mieszkalne do sprzedaży. W światku architektonicznym mocno komentuje się projekt Tschumiego, który zadziwiająco przypomina niezrealizowany obiekt Rema Koolhaasa – biurowiec stacji telewizyjnej CCTV. Południowowschodnie skrzydło budynku Tschumiego zostało rozcięte inscenizując dramatyczne, jakby bramowe otwarcie bryły. W tym wycięciu znajduje się zazieleniony taras z widokiem na rzekę. Drzwi do rzeki ? W opozycji do tej zieleni znaduje się pokryta metalowymi płytami fasada. Jej ciekawym elementem są koliste okna, które są kontrapunktem dla kubicznej, kanciastej bryły.
xdeNqNV6neSia5mGTm3lFkebSC2zFblwFN2QltrMGF1ADUrBkWYPyGq7QfuV_som.jpg
Z kolei biuro Skidmore, Owings & Merill zaprezentowało w styczniu projekt wysokościowca w chińskim mieście Guangzou. Wysoki na 69 pięter „Pearl River Tower” ma być obiektem nowej epoki. Więcej energii produkuje niż jej zużywa. Wykorzystuje do tego energię wiatru i słońca. Przecięta w dwóch miejscach fasada ma niejako „zasysać” wiatr i kierować do dwóch turbin produkujących energię do ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji budynku. Dzięki temu też niweluje się nacisk wiatru działający na fasadę. Budynek jest przez to nie tylko energooszczędny, lecz także bardziej stabilny.
nnbrad7X5OQ6O9aEXS66tXfvVx4e2xbRVDJD1fLx9sExZqG9pZNLeu3k4jzz_hearst1.jpg
W Nowym Jorku też nie ginie moda na drapacze chmur. Właśnie oddano tam do użytku nowy obiekt Normana Fostera – siedzibę wydawnictwa prasowego Hearst. Usytowany na 18 alei, w pobliżu Central Parku obiekt nazywany jest „najpiękniejszym wysokościowcem na Manhattanie od 1967 roku” – New Yorker. Zadaniem Fostera była przy tym nadbudowa istniejącego już biurowca firmy w stylu Art.-Deco. Konstrukcja wentylowanej fasady podzielona jest na czteropiętrowe trójkąty. Przez co sprawia wrażenie jednocześnie rzeźbiarskie, jak i logiczne. Bryła przypomina kryształ, który co osiem pięter zwęża się i znowu rozszerza. Stary biurowiec Hearsta został zbudowany w 1928 roku przez wiedeńskiego architekta Josepha Urbana. Sześciopiętrowy blok od początku był pomyslany jako podstawa dla wysokościowca. Udało się go zrealizować dopiero po 70 latach. 182 metrowy drapacz chmur jest pierwszym obiektem Fostera w USA.
CTMEFoVgTH7k00ULq9tpr2kLkCkAZ6mxYmEUcqqp4WI38SIX4G83Ozp3jDBG_hearst3.jpg
e68E3zc0Cn2WjaWkDALtUlX2Ri7EVzru4fLlDi21FrhRlfY9LvHlyYiF34jJ_hearst4.jpg
20pcm4WvIt3d4jkpjZluNaGrx51KzufYFpEggxwAhECCAadbTbySYFou82Yv_hearstfas.jpg
To być może przyczyniło się do tego, że ostatecznie rozstrzygnęła się sprawa udziału Fostera w zabudowie działki po WTC w Nowym Jorku. Zostało mu powierzone zadanie zaprojektowania 65 piętrowej wieży pod adresem 200 Greenwich Street – w planie zagospodarowania nazywanej umownie „Tower 3”. Budynek ma mieć 240 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej i 130 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni handlowej na parterze i w podziemiach. Budowa ma rozpocząć się w 2008 roku, a oddanie budynku do użytku jest przewidziane na 2011 rok.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera