Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Teatr lewituje

 

Czas czytania: ~3 min


We wtorek, 7 kwietnia 2009 r., został rozstrzygnięty konkurs na projekt siedziby Nowego Teatru w Warszawie. W międzynarodowym konkursie zwyciężyła polska pracownia – KKM Kozień Architekci z Krakowa.
Przedmiotem ogłoszonego we wrześniu 2008 r. konkursu była rewitalizacja i adaptacja na potrzeby teatru, a właściwie wielofunkcyjnego centrum kulturowego, zabytkowych obiektów dawnej bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania przy ul. Madalińskiego na starym Mokotowie. Zgłoszenia nadesłało 150 pracowni architektonicznych, z czego do konkursu zakwalifikowano 115. W drugim etapie, w którym uczestnicy musieli zaprezentować szczegółową koncepcję architektoniczną, zmierzyło się zaledwie 10 z nich. Architekci musieli uwzględnić nie tylko wytyczne konserwatorskie, ale też precyzyjnie określone wymogi w zakresie programu funkcjonalnego teatru.
0y7sW3m450lq2Y3CFsj4lz4h3APoZmEkc05DE3yeMFfI0aa7ZVRo6iQ4Lv7c_nowy.jpg
Zwycięska propozycja Kozieniów została doceniona z wielu powodów, między innymi za prostotę i powściągliwość. Architekci postanowili w całości zachować dawne zabudowania, przystosowując je do nowych celów i otaczając otwartym, zielonym terenem. Nie zabraknie też współczesnego akcentu – obok starych obiektów ma stanąć jeden nowy, przypominający kontener i sprawiający wrażenie jakby unosił się nad ziemią. W kompleksie centrum kulturalnego znajdzie się sala widowiskowa ze sceną i chowaną widownią na 450 miejsc, mniejsza sala przeznaczona na koncerty, wystawy, seminaria i próby, księgarnia, biblioteka z czytelnią, część edukacyjna i kawiarnia. Ściana budynku teatru od strony ul. Madalińskiego pomyślana została jako ekran, na którym będą wyświetlane filmy z fragmentami zarejestrowanych spektakli teatralnych oraz materiały promujące działalność teatru. Wszystko po to, by budynek Nowego Teatru zwracał uwagę przechodniów i przyciągał jako miejsce wyjątkowych wydarzeń.
i6SDtI3S8UqjA3wdf8EcUfMAYn7BUOUYDoBP3h3ctqAsakZU5KBtLVrqBNSo_nowy-2.jpg
Inwestycja ma się rozpocząć jeszcze pod koniec tego roku i potrwać do końca 2011 r. Jako pierwsza ma zostać ukończona najbardziej potrzebna hala z salą teatralną.

Druga nagrodę otrzymało biuro JEMS Architekci, a trzecią – architekci Dorota Borysiewicz, Andrzej Piłatowski, Andrzej Wyszyński. Jury przyznało również równorzędne czwarte nagrody – pracowniom Open Architekci, Tektura Michał Kozielewski, Marcos Parga, Prado/Idoia Otegui Vicens oraz Architekten Kerschbaumer Pichler & Partner. Wyróżniono też prace zgłoszone przez Biuro Projektów Budownictwa “Projektus”, Neostudio Architekci Paweł Świerkowski i
Szymona Hofmana.

Zgłoszone do konkursu projekty zostaną zaprezentowane na wystawie, którą będzie można oglądać od 15 do 30 kwietnia przy ul. Puławskiej 37.

W ostatnim czasie pracownia KMM Kozień Architekci odnosi wiele sukcesów na polu projektowania budynków instytucji kultury, w tym związanych z teatrem.

Zaprojektowane przez nich Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej znalazło się wśród polskich kandydatów do prestiżowej nagrody im. Miesa van der Rohe, w 2003 r. ich koncepcja zwyciężyła w konkursie na projekt modernizacji i rozbudowy Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, zdobyli także pierwszą nagrodę w konkursie na koncepcję przebudowy i rozbudowy budynków zamiejscowych wydziałów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
MppLksxUVufbuuGHBR1wNnMWQFAVgwdvJPbPzOlCEm5TFI5c2YqCfeHCKGDZ_nowy-3.jpg
VDphWLlubutOg9DmLdtxUdJho6HODT8OMU72pE6xHTxKexOeyNitkCbu7Qau_nowy-4.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera