Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rusza MHZP

 

Czas czytania: ~2 min


xFz4FxDos3LLLGEcTs6YL2tZisovVlmCzl7ewF6W0dZWEtDcKvStQO0b595f_mhz.jpg
Koniec czerwca 2009 upłynie pod znakiem rozpoczęcia budowy Muzeum Historii Żydów Polskich. We wtorek, 16 czerwca, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i minister kultury Bogdan Zdrojewski podpisali umowę z firmą Polimex-Mostostal – generalnymi wykonawcą inwestycji.

Budowa ma potrwać 33 miesiące. Następny rok zajmie wyposażenie muzeum i przygotowanie stałej ekspozycji. Zgodnie z planem, muzeum ma rozpocząć swoją działalność do kwietnia 2013 r., czyli 70-tej rocznicy powstania w getcie warszawskim.
RAQk2Zhm0xBfFW0x5gs6BilFxRtqiMITxQ9vUvQdwjCyvBRmECSj7goznop5_mhz-2.jpg
Zaprojektowany przez fińskie biuro architektoniczne Lahdelma & Mahlamäki budynek powstanie przy ulicy Anielewicza na Muranowie, tuż obok pomnika Bohaterów Getta autorstwa Natana Rapaporta. O zwycięskiej koncepcji, zakładającej wzniesienie prostopadłościennej, dramatycznie pękniętej bryły z charakterystycznymi, krzywoliniowym ścianami, pisaliśmy szerzej przy okazji rozstrzygnięcia konkursu architektonicznego. Jej budowa jest poważnym wyzwaniem inżynierskim, ale wykonawcy zapewniają, że są stanie mu sprostać i nie będą mieli problemu z dotrzymaniem terminu realizacji. Oczywiście pod warunkiem, że opóźnienia nie spowodują poprzedzające budowę prace ziemne.

Muzeum Historii Żydów Polskich będzie jedyną w naszym kraju placówką, poświęconą wspólnej, tysiącletniej historii Żydów i Polaków. Parter budynku zajmie stała, multimedialna ekspozycja, która przeniesie zwiedzających w przeszłość, pokazując ważne wydarzenia i miejsca związane z życiem polskich Żydów. Na piętrach zaś zaplanowano sale kinowe i konferencyjne oraz biura. Koszt samej wystawy i wyposażenia szacowany jest na 100 milionów zł. Pozyskaniem pieniędzy na ten cel zajmuje się Żydowski Instytut Historyczny. Pochodzą one zarówno od prywatnych darczyńców, jak i rządów innych państw – pomoc zadeklarowały władze Niemiec i prezydent Francji Nicolas Sarkozy, a amerykańska Izba Reprezentantów przygotowuje ustawę, na mocy której zostanie na ten cel przekazane 5 milionów dolarów. Pytanie tylko, czy w obecnej sytuacji finansowej na świecie wszystkie te obietnice zostaną spełnione.

Budowa muzealnego gmachu została wyceniona na 152 miliony złotych. W tym przypadku środki finansowe są już zapewnione – w połowie pochodzić będą z budżetu Warszawy, a w połowie – z kasy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
7YkJXiwpEOrNROhxA9ckcxqvlNkgQg7g6vgoF4wgSRXf2pghq7pHuhJTlTa6_mhz-3.jpg
bhwwOaRw3uNSkkGK6MGqvR8l0Q9kgJzu2KsfvxYBUirIE9gx4rsptFJSUIvu_mhz-4.jpg
aFDOf0nfGJj3Y8M79AJG3NcECh8tYbupvHy6ViyzWyP39KVgSfD14cwpC3Ov_mhz-5.jpg
attlRMAltvOkhRftJ4VtynezAEKw7KSngwCRXij4D2T2o5HVPnqh8hpenTOg_mhz-6.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Bjarke Ingels projektuje w Warszawie
Bjarke Ingels projektuje w Warszawie

Bjarke Ingels umie podtrzymywać zainteresowanie swoją osobą – na całym świecie tworzy oryginalne rea ...

Webinarium Galeco: Nowoczesne sposoby odwodnienia dachów skośnych i dachów płaskich.
Webinarium Galeco: Nowoczesne sposoby odwodnienia dachów skośnych i dachów płaskich.

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium H+H: System H+H. Optymalizacja wyboru elementów murowych silikatowych oraz z betonu  komórkowego.
Webinarium H+H: System H+H. Optymalizacja wyboru elementów murowych silikatowych oraz z betonu komórkowego.

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera