Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pawilon na czas przeprowadzki

 

Czas czytania: ~2 min


LZUVcFFzwgVFLPWzPQaufvBthd1pPwVzHe0LAq2XHvBjMKAIoQ3mtoVXhEde_gazownia-1.JPG
Zanim poznańska Stara Gazownia przekształci się w Nową Gazownię, minie jeszcze kilka lat. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie nowe centrum kultury będzie w mieście nieobecne. Już niedługo Poznaniacy będą mogli lepiej zapoznać się z powstającym ośrodkiem w specjalnym pawilonie – punkcie informacyjnym.
Projekt adaptacji Starej Gazowni na interdyscyplinarne centrum kultury opracował zespół Stowarzyszenia Czasu Kultury. Zaprezentowana w lutym tego roku koncepcja zakłada zintegrowanie w ramach nowego ośrodka kultury, sztuki, edukacji i biznesu.

Nowa instytucja, mająca podnieść rangę Poznania na kulturalnej i artystycznej mapie Europy, jest elementem walki miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. i właśnie za siedem lat ma być gotowa. Jednak już wiosną, u zbiegu ulic Mostowej i Chwaliszewo stanie pawilon zapowiadający Nową Gazownię. Ten „architektoniczny trailer” zaprojektuje niemiecka pracownia Raumlabor – działający od 1999 r. zespół specjalizujący się w tworzeniu tymczasowej architektury i instalacji oraz artystycznych interwencjach w przestrzeni publicznej. Ich projekty można zobaczyć na stronie www.raumlabor.net.

W połowie września projektanci przyjadą do Poznania i zaprezentują swoją propozycję. Póki co znane są tylko wstępne założenia, które jednak pozostają w strefie domysłów. Wynika z nich, że pawilon będzie dwukondygnacyjny i złożony z dwóch lub trzech połączonych z sobą modułów. Jego wnętrze będzie ogrzewane, dzięki czemu będzie czynny również zimą. W pawilonie znajdą się przede wszystkim biura koordynatorów projektu i sale warsztatowe, w których będą się odbywać zajęcia dla dzieci z Chwaliszewa. Niewykluczone, że pojawi się w nim również czytelnia prasy i kawiarnia z hot spotem.

Tymczasowy budynek ma stać przez pięć lat, pełniąc funkcję punktu informacyjnego oraz platformy dyskusji na temat projektu. Będzie się w nim można spotkać z architektami i artystami, dowiedzieć się, dlaczego powstaje nowe centrum kultury, jak będzie wyglądać i jak wpłynie na życie Poznaniaków, a także śledzić postęp prac organizacyjnych i budowlanych. Udostępniając mieszkańcom demokratyczne miejsce wymiany opinii, Poznań równa do zachodnioeuropejskich standardów, gdzie tworzenie podobnych obiektów poświęconych ważnym z punktu widzenia lokalnej społeczności przedsięwzięciom jest na porządku dziennym.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera