Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Batalia o kielichy - ciąg dalszy

 

Czas czytania: ~2 min


BF2QuRU1Dpo8uEGnmQ9YPGbEt7z34ibQcqiA3e2Dm0jItteI6gBrmFaBrfc1_dworzeckat.jpg
Choć wydawało się, że sprawa jest już zamknięta, epopei głównego dworca w Katowicach ciąg dalszy. Kiedy w październiku ubiegłego roku pojawił się inwestor, a wraz z nim zapowiedź zburzenia cennego obiektu, w świecie architektów i historyków sztuki zawrzało. I wydawało się, że odnieśli sukces.
TKkh8hePk3lpbbZGyEii6oL7ecLXXuZksGr027iytPS0tnGN2VY9IDZdUzwd_dworzeckat2.jpg
Po długich bojach ich protesty zostały uwzględnione – nowy kompleks łączący dworzec i galerię handlową miał wprawdzie wchłonąć stary budynek, ale firma Neinver Polska i władze PKP zapewnili, że najważniejsze elementy unikatowej konstrukcji – betonowe kielichy podtrzymujące sklepienie – zostaną nienaruszone. Na tym postanowieniu bazował przygotowany przez pracownię SUD Architectes projekt przebudowy obiektu, który został zaprezentowany w lipcu tego roku. Tymczasem okazuje się, że może być inaczej.

Nowy inwestor postanowił jednak zburzyć cenną konstrukcję, tłumacząc to jej złym stanem technicznym. Podobno, choć sam beton jest w dobrym stanie, zbrojenie jest skorodowane. Postępowanie tego procesu stwarza zaś poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi. Według kierownika projektu z firmy Neinver – Antoniego Pomorskiego, taki jest wynik ekspertyzy, przeprowadzonej przez specjalistów z Politechniki Śląskiej. Tyle, że jeden z uczestniczących w badaniach naukowców – prof. Włodzimierz Starosolski – twierdzi, że zagrożenia nie stwierdzono, a korozję można powstrzymać.

Decyzja firmy Neinver nie dziwi. W końcu zachowanie i renowacja „prawie zabytkowych” elementów wiąże się wyłącznie z problemami i komplikacją budowy oraz – co najważniejsze – dodatkowymi kosztami. Lepiej więc pozbyć się kłopotu zawczasu.

Sprawa nie jest jeszcze przesądzona, bo choć Neinver chce się kielichów pozbyć, ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę podejmie wojewoda śląski. A ten chce najpierw szczegółowo przeanalizować wyniki ekspertyz.

Oburzenia nie kryje wojewódzka konserwator zabytków – Barbara Klajmon, która zapowiada interwencję, jeżeli inwestor nie wycofa się ze swoich planów. Jedyną możliwością jest w tej sytuacji wpisanie dworca na listę zabytków. Batalia trwa więc dalej.

Czytaj więcej o dworcu tu i tu

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera