Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagroda dialogu

 

Czas czytania: ~3 min


3jLsEDreV3oL85ph25MTqEqudcwG4V9MYos9BG3Mzsp4Z2EacQAIhpVW0Qzo_walterhouse-of-arts-and-culture-beirut.jpeg
Jeszcze do 20 kwietnia ubiegło- i tegoroczni absolwenci architektury z Niemiec i Polski mogą zgłaszać swoje magisterskie prace dyplomowe do konkursu Walter-Henn-Förderpreis 2010, organizowanego przez niemieckie i polskie stowarzyszenia architektów: BDA (Bund Deutscher Architekten) i SARP.

Konkurs odbywa się co roku – na przemian w Polsce i w Niemczech, a jego celem jest inspirowanie dyskusji, promowanie międzynarodowego dialogu oraz współpracy i integracji młodych architektów z obu państw. Nieprzypadkowo patronem nagrody jest zmarły w 2006 r. Walter Henn – architekt, wykładowca i polityk aktywnie działający na polu polsko-niemieckiego pojednania i współpracy.

Walter Henn urodził się w 1912 r. w Reichenbergu koło Würzburga. Ukończył studia na Akademii Sztuk w Dreźnie oraz na kierunku inżynierii budowlanej i architektury Politechniki Drezdeńskiej, gdzie uzyskał stopień doktora, a następnie, w 1946 r., został mianowany profesorem zwyczajnym i kierownikiem Katedry Konstrukcji Budowlanych i Architektury Przemysłowej na Wydziale Architektury. W 1953 r. został przeniesiony na takie samo stanowisko na najstarszej niemieckiej uczelni technicznej – Uniwersytecie Technicznym w Brunszwiku, a więc do RFN, gdzie w 1955 r. objął funkcję dziekana Wydziału Budownictwa. Dwa lata później został dyrektorem pierwszego w Niemczech Instytutu Architektury Przemysłu. Cały czas prowadził aktywną działalność zawodową, a uznanie zdobył przede wszystkim dzięki osiągnięciom w dziedzinie kształtowania architektury miejsc pracy. Był autorem min. fabryki turbin zakładów Siemens-Schuckert AG w Wesel (1957-1960), siedziby firmy Buch und Ton z koncernu wydawniczego Bertelsmanna w Gütersloh (1961), fabryki maszyn precyzyjnych Friedrich Deckel w Monachium (1956-1962), budynku stołówki Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku (1958-1962), który otrzymał nagrodę miasta Brunszwik w 1964 r. za nowatorskie rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne i fabryki fortepianów Grotrian-Steinweg w Brunszwiku (1973-1975).

Wkrótce po przeprowadzce do RFN, Walter Henn nawiązał kontakt z polskimi architektami, chcąc w ten sposób przyczynić się do pojednania i zbliżenia pomiędzy Polską i Niemcami. Od 1960 r., kiedy to wziął udział w I Międzynarodowym Seminarium Architektury Przemysłu w Kazimierzu Dolnym, zapraszał polskich pracowników naukowych, czynnych architektów i studentów architektury na staże naukowe i praktyki studialne w kierowanej przez siebie katedrze na Uniwersytecie Technicznym w Brunszwiku oraz w swoich biurach projektowych. Już w 1985 r., we współpracy z Zarządem Głównym SARP, ustanowił przyznawaną od następnego roku nagrodę za najlepszą pracę dyplomową w dziedzinie architektury przemysłowej. Mogli ją zdobyć absolwenci wydziałów architektury polskich uczelni, a była nią kilkumiesięczna praktyka studialno-projektowa w renomowanych biurach niemieckich.

Do obecnej edycji konkursu o integracyjną nagrodę im. Waltera Henna można zgłaszać prace dyplomowe obronione w semestrze letnim 2009 r. oraz zimowym na przełomie 2009 i 2010 r. Nadesłane projekty oceniać będzie niemiecko-polskie jury. Główną nagrodą jest stypendium naukowo-badawcze albo praktyka projektowa w Polsce lub Niemczech.

W ubiegłym roku nagrodę otrzymali Jonas Greubel i Daniel Schilp z Alanus-Hochschule Bonn/Alfer – autorzy projektu domu kultury i sztuki w Bejrucie a wyróżnienie otrzymała Dorota Żurek za koncepcję muzeum archeologicznego Gyeonggi-do Jeongok w Korei Południowej.

Wyniki tegorocznej edycji konkursu zostaną ogłoszone w maju.
Szczegóły na stronie

Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt architektoniczny dla maluchów
Projekt architektoniczny dla maluchów

Żłobek w Małym Płaszowie w krakowskim Podgórzu – to projekt architektoniczny Joanny Kłusak. Przezna ...

Webinarium Libet: Nowoczesne oświetlenie zewnętrzne
Webinarium Libet: Nowoczesne oświetlenie zewnętrzne

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Swisspacer: Korzyści z zastosowania ciepłej ramki dystansowej Swisspacer w stolarce okiennej
Webinarium Swisspacer: Korzyści z zastosowania ciepłej ramki dystansowej Swisspacer w stolarce okiennej

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera