Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ciemna energia

 

Czas czytania: ~3 min


PmCzz6vqtS9i1X2VywKq9PaZbWEqT0CTPTFBmi5ay0aJVVnqubcAfD7IzC0f_linte2.jpg
Politechnika Gdańska stawia na nowoczesność. Niedawno pisaliśmy o planowanej budowie Centrum Nanotechnologii, dziś prezentujemy kolejny projekt – budynku Laboratorium Innowacyjnych Technologii Elektroenergetycznych i Integracji Odnawialnych Źródeł Energii, zwanego w skrócie LINTE 2. Ma on powstać w ciągu trzech najbliższych lat.
w9JsEwU5B9jCDBn9ltIqlKceDrItnSpO8Y7xb9POAQcuM1SZCqoifCWzoe1z_linte2-1.jpg
Z dwunastu nadesłanych na konkurs prac za najlepszą jurorzy uznali propozycję Autorskiej Pracowni Projektowej K&L art design z Gdańska. Obiekt, który stanie na terenie kampusu Politechniki, w sąsiedztwie budynku Wydziału Elektrotechniki i Automatyki, składać się będzie z dwóch części – głównej i mniejszej, technicznej, której zadaniem będzie „zasilanie” właściwego budynku. Ich usytuowanie będzie dostosowane do linii zabudowy sąsiednich działek, a łączna powierzchnia wynosić będzie 1 539 m².

Architekci tak tłumaczą źródło swojej koncepcji: „Genezą powstania projektu jest idea pokazania zaawansowanego technologicznie „urządzenia” o bardzo prostej, a zarazem doskonałej formie prostopadłościanu. Odniesienie literackie można by znaleźć w tajemniczym „monolicie” opisanym w „Odysei kosmicznej 2001” Stanley’a Kubrick’a i Arthura C. Clarke. Wyobrażamy sobie, że tak właśnie mogłyby wyglądać zaawansowane technologicznie obiekty czasów kolonizacji kosmosu. Nasz monolit to tajemnicze urządzenie, które, aby mogło odsłonić nieco swojej tajemnicy, zostało przecięte i rozsunięte, ukazując tętniące zieloną energią, innowacyjne i zaawansowane technologicznie wnętrze. Interakcja zachodząca pomiędzy rozsuniętymi modułami naszego monolitu możliwa jest dzięki energii czerpanej z modułu zewnętrznego.”

Wspomniane „przecięcie” głównej bryły podkreślone przeszkleniami i jaskrawozielonym kolorem jest nie tylko materializacją idei czy zabiegiem estetycznym, ale także pełni funkcje utylitarne, łącząc dwie części laboratorium: halową i biurową. Będą w nim również umieszczone instalacje i urządzenia techniczne.. Wydzielenie modułu zewnętrznego wynikało zaś z czynników zewnętrznych – istniejącego ciepłociągu, w którego przebieg architekci nie chcieli ingerować. Jednocześnie umożliwiło wyprowadzenie z głównego budynku transformatorów, które powinny być oddalone od laboratoriów i wymagają bezpośredniego dostępu z zewnątrz. Także wybór koloru elewacji budynków ma podwójne – ideowe i praktyczne – podłoże. Z jednej strony – ciemne, matowe ściany mają potęgować wrażenie tajemniczości obiektu, z drugiej – zwiększają absorpcję energii słonecznej. Sieć zielonych linii, oplatająca bryły budynków i wprowadzająca dynamiczne podziały elewacji, będzie obrazować zachodzące wewnątrz procesy elektroenergetyczne. Równie dynamicznie poprowadzone zostały pasy okien, których stolarka zlicowana będzie z płaszczyzną elewacji.

W budynku laboratoryjnym LINTE 2 znajdą się m.in. generatory wiatrowe, ogniwa słoneczne, mikroturbina gazowa, węzeł wytwórczy z generatorami synchronicznymi, dający możliwość komputerowej symulacji pracy elektrowni konwencjonalnej lub jądrowej, odcinki linii przesyłowych średniego i niskiego napięcia, a także systemy magazynowania energii.

Budowa laboratorium wraz z jego wyposażeniem kosztować ma około 43 mln zł. Środki te pochodzić będą z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Zobacz Centrum Nanotechnologii
qLJPA08Pbib7C4jV7ufpSbqo72EjeWzqD5NFxjOeKoMTNPUu9y35KceOFdoH_linte2-2.jpg
Fd0L9zIVHuajh1SbnTIskwGxjKQXUzoQgMaEMsMDnwiOuSkiYBoxS4WGKZoQ_linte2-3.jpg
UdJGYwTisp6iE1xP84s9SQLN6WyrsxheWx66cFFD4dlSsTJ4PIG8t48ECavS_linte2-4.jpg
4hHBOdKmv2xlwWTTREB8S5qHpaO3BOBkl73t27v8z2gA1cd8BanRxmeiRQvB_linte2-5.jpg
Od3CEyJ7JQRWBVwdSwNffS5tPvONhGiySkPvM7mCYuZNrVu56Llak1JItAEi_linte2-6.jpg
vfXmDJeSnautAfFGXVCZJHQ7YkVcaPg1uHOHZGPcQtSdgFYXOQYnb0indHnv_linte2-7.jpg
d7wNBadEfifHpTgfxNyMrQ1YNVhUny3tKpucthZfzXxOp8hq2sGAAtuYo2dv_linte2-8.jpg
PY2ERTacF2FFOs2AqZYFQb8JJ7kvuDoC9YvPPJzmkkTlUGBjmh1LGSPZuGOu_linte2-9.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera