Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rewolucja w kampusie

 

Czas czytania: ~3 min


BlX0qNXFYhkcVFHCSXR8QOR3wuX1M1LLxAj7JpHAtWuVX3H0hiY3TrAtaCg4_ppip-kampus-ps-kielce-5.jpg
Kampus Politechniki Świętokrzyskiej czeka poważna rozbudowa, która ma go uzupełnić zarówno funkcjonalnie, jak i urbanistycznie. W połowie czerwca rozstrzygnięty został architektoniczno-urbanistyczny konkurs, którego przedmiotem był projekt Centrum Konferencji, Innowacji, Przedsiębiorczości i Usług Administracyjnych, a także stadionu lekkoatletyczno-piłkarskiego oraz małej architektury. Zwyciężyła w nim pracownia Janusza Pachowskiego z Izabelina pod Warszawą.
UOexFwPrq5J1Ps87TtfSxuBR15oRTvmHbubCTuJByCx0HbA3fv3AYBw5vyvr_ppip-kampus-ps-kielce-2.jpg
Obecnie kampus kieleckiej uczelni tworzą cztery połączone z sobą budynki dydaktyczne z halami laboratoryjnymi, gmach Biblioteki Głównej i Rektoratu, hala sportowa, Centrum Laserowych Technologii Metali, sześć akademików oraz stołówka. Nowa inwestycja ma rozszerzyć zakres działalności politechniki, a co za tym idzie – podnieść jej pozycję i atrakcyjność.
sxzefpN2DXpLL36dsC5hrtAEpzo3ocA9Z9GPjoUhy7keFHS1YEHL9ryrlCUd_ppip-kampus-ps-kielce-3.jpg
Nowe obiekty zaprojektowane przez zespół Janusza Pachowskiego zlokalizowane będą w centralnej szczęści kampusu, stanowiąc serce uczelni. Jak wyjaśniają projektanci, głównym założeniem przestrzennym ich koncepcji było 'stworzenie wyraźnego elementu krystalizującego w postaci czytelnej sieci przestrzeni publicznych (place, ciągi piesze) spinających poszczególne zespoły funkcjonalne kompleksu'. Istniejące wejścia na teren kampusu zostaną połączone ciągiem pieszym przecinającym główną przestrzeń publiczną założenia – reprezentacyjny plac z fontannami przed budynkiem Biblioteki i Rektoratu, nowym Centrum Konferencji, Innowacji, Przedsiębiorczości i Usług Administracyjnych oraz Aulą. Plac ten pełnić będzie rolę zwornika całej struktury przestrzennej kampusu. Od południa osłaniać go będzie ażurowa ściana w postaci arkad i budynków komercyjnych (handel, gastronomia) tworzących rodzaj bramy wejściowej na teren uczelnianego kompleksu. Kolejne wejście reprezentacyjne prowadzić będzie przez przeszklone atrium w nowym budynku Centrum.
XDmZ0P5PmSHvagqrkTiF7dvvn1yK5no9pVlA4GJkztYMWGaQeLbFvOKtzEKs_ppip-kampus-ps-kielce-4.jpg
W założeniu architektów, prosty i elegancki siedziba Centrum ma być elementem 'wyciszającym' różnorodność form i kolorów zabudowy kampusu, nie konkurując z nią i wtapiając się w otaczającą zieleń. Nowy obiekt wysokością zbliżony będzie do sąsiedniego gmachu Biblioteki i Rektoratu. Centralną przestrzeń Centrum zajmować będzie czterokondygnacyjne atrium stanowiące główną zadaszoną przestrzeń wspólną uczelni połączoną na poziomie parteru z reprezentacyjnym placem. Wewnętrzny dziedziniec będzie jednocześnie pełnił funkcję strefy rozdysponowującej ruch do poszczególnych segmentów funkcjonalnych budynku. W budynku znajdzie się między innymi duża sala widowiskowo-konferencyjna z miejscami dla 678 osób i profesjonalnym zapleczem technicznym.
wTYu1EFvyNbLsk6myYsF4xBnhoi5tV2UGHJEGPnzIq3GOjZnzafyIlDRHvnp_ppip-kampus-ps-kielce-6.jpg
Jednym z głównych założeń projektu było zachowanie istniejącego charakteru kampusu – zabudowy wkomponowanej w zieleń. Architekci starali się w maksymalnym stopniu zachować, a nawet uzupełnić istniejący drzewostan. Szpalerami drzew podkreślono nowe ciągi piesze, a także wejścia Auli Głównej i Centrum Konferencji, Innowacji, Przedsiębiorczości i Usług Administracyjnych. Wzdłuż północnej elewacji budynku w zielonej murawie przewidziano miejsce dla spokojnego wypoczynku i rekreacji, wtapiając w posadzkę terenowe pola szachownic i siedziska. Wyeksponowano także usytuowanie Domów Studenckich na łące wśród zieleni, dla każdego budynku przewidując dodatkowo miejsce na imprezy plenerowe, grill, ogniska i wypoczynek. Zieleń pojawić ma się również na nowych parkingach, które będą ocienione drzewami rosnącymi w pasach między stanowiskami.
CcYYwlaJLmlrI9Y3EF5xEgp8TJZfP08lFkenYFBc1R4E8tqNaACQyuDCf9p5_ppip-kampus-ps-kielce-7.jpg
W pobliżu istniejącej Hali Sportowej i boisk powstanie kolejny nowy obiekt kampusu – stadion piłkarsko-lekkoatletyczny z trybunami oraz niezbędnym zapleczem socjalno-sanitarnym. Druga strona trybun wykorzystana zostanie na stworzenie zielonych tarasów rekreacyjnych, opadających na południe w kierunku placu. Jego pofałdowana nawierzchnia będzie miejscami przechodzić w siedziska. W konkursie uczestniczyło 19 zespołów. Drugą nagrodę otrzymała Autorska Pracownia Architektoniczna Jacka Bułata. Jury przyznało również cztery równorzędne wyróżnienia. Otrzymały je dwie pracownie warszawskie: Marka Budzyńskiego oraz WXCA Szczepana Wrońskiego i Wojciecha Condera, a także Biuro Studiów i Projektów Architekt Barbara Średniawa z Bytomia i Autorska Pracownia Projektowa Sienkiewicz & Filar sp. z o.o. z Gdyni. Fot: materiały projektantów
j6KICWl03e2fMkHsbh7w4FotKj8sjW8s8qUWps28DOhcUo6ae7xdTx3mrly7_ppip-kampus-ps-kielce-8.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Heinle, Wisher und Partner Architekci projektują w Krakowie
Heinle, Wisher und Partner Architekci projektują w Krakowie

Dziś każde miasto chce mieć swoje centrum nauki – placówki takie są bowiem niezwykle atrakcyjnymi ob ...

Projekt zielonej biblioteki
Projekt zielonej biblioteki

Projekt zielonej biblioteki sami architekci nazwali „Zielonym statkiem kosmicznym” - co od razu suge ...

Dom jednorodzinny w nowym wydaniu
Dom jednorodzinny w nowym wydaniu

Polskie miasta i wsie pełne są domów jednorodzinnych sprzed 30, 40, 50 lat. Zwykle nie są to wysokie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera