Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Schronisko z przetworów

 

Czas czytania: ~2 min


QGKhOhMtzhDACuMutjMcV4pVi3Mv1HTWZhx6d7y5EOU1wVjAqXPGOSCeMIpB_striker-shelter1.JPG

Festiwal Przetwory to inicjatywa skupiona wokół zagadnienia kreatywnego 're-use' w projektowaniu. Głównym celem imprezy, która w tym roku odbyła się już po raz szósty, jest stworzenie 'czegoś z niczego', a właściwie – czegoś użytecznego z tego, co uznane zostało za bezużyteczne.

nYNCNzpD3Nb3G8JCU0532MWtTZ6t7Jlh3jPvBlYKREwl9OGF1gQYWB6AF7ik_striker-shelter2.JPG

Tegoroczny festiwal odbył się w dniach 10-11 grudnia 2011 r., a zmaganiom projektantów ze śmieciami tradycyjnie towarzyszył konkurs o tytuł Przetworu Roku. Jego zwycięzcami zostali Aleksandra Siłuch i Michał Wiak – studenci Architecture for Society of Knowledge, czyli nowej specjalizacji na studiach magisterskich na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej (więcej o tej specjalizacji oraz sukcesach jej studentów w międzynarodowym konkursie re:connect w Vancouver.


oC0wkGCFIFAaQTYixk8GiZq4Y5snO3FLwrub28MDssmqjXT6YAVgYBphMNOT_striker-shelter3.JPG

Projekt 'Shelter fo a Striker' został opracowany podczas kursu Experimental Project 1 prowadzonego na studiach ASK przez profesora Jerzego Wojtowicza oraz architektów Natalię Paszkowską i Marcina Strzałę.

W odniesieniu do wiodącego tematu Przetworów: 'Co design może zrobić dla Ciebie', zadaniem studentów było zaprojektowanie jednoosobowego schronienia, które w swojej warstwie materialnej miało podejmować problem recyklingu w architekturze. Zwycięski projekt to propozycja schronienia dla strajkujących.

BLFFPhtkLL1VVlYspbqiv3xHPX6VL53fek7DzyNmMp15G76guJuIOiCfJf16_striker-shelter-szkice.jpg

W założeniu projektantów, obiekt miał być jednocześnie schronieniem i materialną formą manifestu – pełną ekspresji zarówno jako pojedynczy obiekt, jak i w większym skupisku. Ze względu na swoją funkcję, miał być przy tym lekki oraz łatwy transporcie i montażu, tak by mogła sobie z tym poradzić jedna osoba. Konstrukcję namiotu tworzy sześć lekkich, ale wytrzymałych bambusowych tyczek, między którymi rozpięte zostały stare banery reklamowe. Układają się one w kształt trójkątnego hamaka i rozpiętego nad nim zadaszenia.

Zgodnie z intencją projektantów, namiot dla strajkujących ma być jednocześnie nośnikiem ich idei. Użytkownik ma wiele możliwości wyrażania swoich poglądów, na przykład przyczepiając do konstrukcji emblematy z hasłami protestacyjnymi. Pokrywając powierzchnię schronienia, stworzą na nim dodatkową, zewnętrzną powłokę – druga skórę. Sam obiekt, dzięki swojej dynamicznej formie i gabarytom – po złożeniu ma ok, 4,5 metra wysokości – jest doskonale widoczny i przyciąga uwagę. Po rozmontowaniu, obiekt zamienia się w plecak, do którego można spakować wszystkie jego części. Bambusowe tyczki wystają wówczas pionowo z plecaka, a przyczepione do nich transparenty powiewają nad głowami uczestników manifestacji.

Fot: materiały prasowe

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera