Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Startują Przełomy

 

Czas czytania: ~2 min


n3bjR6ZbXXseNVc1AvQw1pbxJa0tk0ooY5UoywH9g3IBeWCsw6mP08LxwhJc_kwk-promes-centrum-dialogu-przelomy.jpg

Już dzisiaj, 26 stycznia 2012 r., rusza budowa Centrum Dialogu 'Przełomy' w Szczecinie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zaprojektowany przez katowicką pracownię KWK Promes Roberta Koniecznego budynek będzie gotowy najpóźniej za dwa lata.

YAq77Wmf7TixFvKiyzMgPl9i4zlQdojublBaiXOVAt2rt5Gzy5wm7dHohXok_kwk-promes-centrum-dialogu-przelomy-2.jpg

25 stycznia dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski i Leszek Kaszuba, przedstawiciel generalnego wykonawcy – firmy Skanska podpisali umowę o rozpoczęciu budowy 'podziemnego muzeum', którego projekt został wyłoniony w konkursie rozstrzygniętym we wrześniu 2009 r. Inwestycja, której koszt szacowany jest na 24 miliony złotych, sfinansowana zostanie z budżetu samorządu województwa zachodniopomorskiego oraz ze środków unijnych.

MWWgEm97nPBd8dacQiqPf8o4cdYkZwlcBge6pzKn8BGuuhkWiMcVmibELv7U_kwk-promes-centrum-dialogu-przelomy-3.jpg

Centrum Dialogu „Przełomy” upamiętniać będzie powojenną historię miasta. Budynek powstanie na pl. Solidarności, a właściwie – przede wszystkim pod nim, bo większa część kubatury schowana będzie pod ziemią. Takie rozwiązanie służyć ma osadzeniu obiektu w trudnym kontekście urbanistycznym – w sąsiedztwie zaprojektowanego przez hiszpańskie biuro Estudio Barozzi Veiga nowego gmachu filharmonii, który ma się stać nową, architektoniczną ikoną miasta oraz monumentalnego Anioła Wolności – pomnika upamiętniającego wydarzenia Grudnia'70.

jnSlIQjxKQdBQXn6LGEeRNMaQ3SHl3FG1Ec6K4vJ63Day4FCrQ2QmGJCUJhg_kwk-promes-centrum-dialogu-przelomy-4.jpg

Architekci chcieli jednak, by budynek – choć w większości schowany – wyróżniał się w przestrzeni miejskiej. Na powierzchni jego obecność zdradzać będzie wypiętrzenie płyty placu, które domknie jego przestrzenną kompozycję i zapewni izolację od hałasu ruchu ulicznego. W zamyśle architektów, plac Solidarności ma nie tylko stanowić oprawę głównego wejścia do budynku, ale też – dzięki amfiteatralnemu – ukształtowaniu, funkcjonować jako miejsce zgromadzeń podczas oficjalnych uroczystości. Reprezentacyjny charakter placu podkreślać będzie oświetlenie w postaci siatki odzwierciedlającej podziały posadzki i elewacji, dające możliwość tworzenia różnych scenariuszy świetlnych w zależności od potrzeb.

oAoV43Yw8f90WfgicmE43qDP4TywEIJrdt2MV9Hv4HJjo3yt3sowPvXXIIG4_kwk-promes-centrum-dialogu-przelomy-5.jpg

W budynku o powierzchni 2,1 tysiąca metrów kwadratowych prawie połowę zajmie przestrzeń ekspozycyjna. Stała ekspozycja podzielona będzie na działy: 'Obcy wśród swoich' (geneza "przełomów" – nowe granice, migracje, historia stoczni), 'Niepokorne miasto' (wydarzenia Grudnia'70 i Stycznia'71), 'Droga do wolności' (Sierpień '80/Grudzień '81 i stan wojenny) oraz 'Koniec i początek' (Sierpień '88/Czerwiec '89). 20 procent powierzchni przeznaczona jest na wystawy czasowe. Oprócz tego, w budynku znajdzie się sala konferencyjna, kawiarnia, hol z kasami i punktem sprzedaży książek, biura oraz pomieszczenia pomocnicze: magazyny, szatnie i toalety.

Więcej o projekcie Centrum Dialogu Przełomy

Fot: KWK Promes

Podepnij swój artykuł

tagi

Rem Koolhaas. Papież architektury? - pokaz filmu Koolhaas Houselife, spacer po CKK Jordanki
Rem Koolhaas. Papież architektury? - pokaz filmu Koolhaas Houselife, spacer po CKK Jordanki

14 maja 2019 o godz. 17:30 w Centrum Kulturalno - Kongresowym Jordanki w Toruniu (Aleja Solidarności ...

Dom w Dobrej
Dom w Dobrej

Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego, który opracowywał architekt Karol Nieradka musiał uwz ...

Dom Symbiotyczny
Dom Symbiotyczny

Dom Symbiotyczny – to, mówiąc w skrócie, połączenie tradycji z nowoczesnością. „Dom Symbiotyczny na ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera