Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Perła dla strażaków

 

Czas czytania: ~2 min


hOC0YShO63ZkDUnZrbGlfKvRNTwbxHP5JKXklFu91pEHvWQepwqgQVhGFC5W_osp-zamienie-81waw-pl-02.jpg

Kiedyś remizy w małych miejscowościach były nie tylko siedzibami strażaków, ale też lokalnymi centrami rozrywki. Dziś to się zdarza coraz rzadziej, za to coraz łatwiej uznać remizę za perełkę architektury. Pokazuje to projekt biura 81.waw.pl dla strażaków z Zamienia.

Podwarszawska gmina Lesznowola jest jedną z najbogatszych w Polsce, ale to nie jedyny powód, dla którego to właśnie tu lokalne władze postanowiły, że siedziba OSP będzie nie tylko funkcjonalna, ale i wartościowa pod wzglądem architektonicznym. Jak można przeczytać na stronie internetowej pracowni 81.waw.pl, autorów projektu, Rafał Suwała, główny specjalista ds. inwestycji w Urzędzie Gminy Lesznowola, podkreślał, że gminie zależało, aby nowa siedziba straży zyskała niekonwencjonalny i ciekawy wygląd, nawiązujący do stalowej elewacji siedziby jednej z firm.

DSke9uWi9Sz3pKibufGbN7d9CxvOhVyjn0VnCTd2e4QigN06oWXDW1sP1nqm_osp-zamienie-81waw-pl-03.jpg

Przygotowany przez warszawską pracownię 81.waw.pl (we współpracy z firmą Aries Consulting Bogdan Pękacki) projekt jest w tej chwili na etapie opracowywania dokumentacji technicznej i jeśli nic zaskakującego nie stanie na przeszkodzie, w przyszłym roku rozpocznie się budowa tego niezwykłego obiektu.

Na gmach remizy władze gminy Lesznowola ogłosiły konkurs architektoniczny i spośród nadesłanych prac zdecydowały się wybrać najbardziej oryginalny, wyróżniający się spośród innych.

c8hisUebJn74muKN1z7xPkyFREL4941ARrVg4YrWCOLdCCUlbsdJTyqF8jns_osp-zamienie-81waw-pl-04.jpg

Zaproponowany przez architektów z biura 81.waw.pl łączy w sobie dwie pozornie sprzeczne cechy: jest minimalistyczny i wyrazisty, dynamiczny i bardzo formalnie oszczędny. Budynek przeznaczony na strażnicę strażacką musi spełniać szereg wymagań – halę garażową z warsztatem, dwie świetlice, siłownię, szatnie i inne niezbędne pomieszczenia architekci zamknęli w jednej, dwukondygnacyjnej bryle, a zarazem pomieszczenia służbowe oddzieli od tych, które będą mogły być użytkowane także przez mieszkańców okolicy (np. świetlice).

Jsug4wZD2MgUOMxrNKMDVCyxbbmX9CI8RPPUuyYn1ONu11EFXS5yGfFC9Zas_osp-zamienie-81waw-pl-011.jpg

Elewacje budynku podzielono na zygzakowato biegnące czarne i białe pasy. W czarnych pasach ukryto okna, przez co są one prawie niewidoczne i nie zaburzają monolitycznej struktury gmachu. Jak opisują to architekci: białe elementy fasady wykonane zostaną z silikatowego tynku, natomiast czarne – z barwionych płyt wiórowo-cementowych. Czarno-białe elewacje ukształtowano dynamicznie, bo założeniem było wywołanie uczucie energii i ruchu. Ale nie tylko: na tle czarno-białych elewacji czerwone wozy strażackie będą się doskonale prezentować.

Ochotnicza Straż Pożarna Zamienie
Lokalizacja: Zamienie, Gmina Lesznowola
Inwestor: Urząd Gminy Lesznowola
Projekt: pracownia architektoniczna 81.WAW.PL we współpracy z firmą Aries Consulting Bogdan Pękacki
Projekt: 2012
Powierzchnia działki: 5 000 m2
Powierzchnia zabudowy: 720 m2
Powierzchnia użytkowa: 600 m2
Ilustracje: 81.waw.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Najlepsze realizacje architektoniczne Gdańska lat 2016 – 2017
Najlepsze realizacje architektoniczne Gdańska lat 2016 – 2017

Najlepsze realizacje architektoniczne Gdańska lat 2016 – 2017 zostały właśnie docenione. Po raz drug ...

Niezwykły dom dla gości
Niezwykły dom dla gości

Dom dla gości, jaki pracownia Studio 512 zaprojektowała w Teksasie sami autorzy projektu architekton ...

Skra – wyniki konkursu architektonicznego
Skra – wyniki konkursu architektonicznego

Konkurs architektoniczny na projekt nowego zagospodarowania terenu sportowego Skra w Warszawie władz ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera