Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Cegła i dąb

 

Czas czytania: ~3 min


keL8hC4BF26bz7rMp7T8zrOjY9kTgJvskyZHsO3RZ1sZV5iIoM4pUhBPUoss_ratusz-konstancin06.jpg

Siedmioosobowe jury konkursowe laureatów wybierało z 19 nadesłanych prac. Laureatów pierwszej nagrody zaproszono do dalszych negocjacji „z wolnej ręki”, których skutkiem ma być wykonanie dokumentacji projektowo-wykonawczej. Poza laurem dla warszawskiego biura Brzozowski Grabowiecki Architekci czterem innym zespołom przyznano wyróżnienia. Jury doceniło prace zgłoszone przez pracownie: Przedsiębiorstwo ARI z Poznania oraz z Warszawy: Marek Rytych Architekt; Bulanda, Mucha Architekci oraz konsorcjum 22Architekci i APP Unimed.

nDjPIot8rmCUvnU6EgBXqZlfbz55NVmrnkQDABIGtQ4C3yGmt3g42s9PlVM3_ratusz-konstancin05.jpg

Podwarszawska miejscowość Konstancin-Jeziorna, malowniczo położona wśród lasów, ma specyficzny charakter. Przed laty znana była przede wszystkim jako uzdrowisko – do dziś działają tu tężnie, zachwyca zabytkowy park zdrojowy i charakterystyczne dla kurortów przedwojenne wille. Dziś zaś miejscowość jest ulubionym miejscem zamieszkania stołecznych bogaczy, którzy wznoszą tu widowiskowe posiadłości, pomiędzy którym można jednak znaleźć też PRL-owskie bloki.

PSrSMSPZ9PuHd1nuL0wQoRE859RRTPsZFc2dE2JG0R3swNJtQDudTNvvBgoR_ratusz-konstancin04.jpg

Zwycięski projekt ratusza pracowni Brzozowski Grabowiecki Architekci na różne sposoby odnosi się do charakteru miejscowości, w której ma powstać. Cegła na elewacjach jest nawiązaniem do zabytkowego zespołu Starej Papierni, czworoboczne dziedzińce zaś są inspirowane wnętrzem konstancińskiej tężni. Na jednym z dziedzińców miałby rosnąć dąb, czyli drzewo, znajdujące się w herbie Konstancina. Co ważne, ratusz powstaje w niezabudowanej na razie okolicy, która wkrótce ma być zaczątkiem nowej dzielnicy miasteczka. Dlatego jego bryła nie nawiązuje do okolicznej, tymczasowej i chaotycznej zabudowy. To nowy ratusz ma wyznaczyć stylistykę przyszłego wyglądu tej okolicy.

BMCuUvQhgebYHTLvqcMxs4CBQLlIHFh9M89iX8Xo2zylxnprvfITgJG97GGC_ratusz-konstancin01.jpg

”Ratusz jest obiektem szczególnym w pejzażu polskich miast. To obiekt wyrażający stan kondycji lokalnej społeczności i władzy która jest jej reprezentacją. Ich forma, rozegranie przestrzeni, jest zarówno odbiciem historii i tradycji lokalnej, ale również aspiracji i  kierunków rozwoju” – słusznie zauważają architekci w opisie swojego projektu. Swoją propozycję budynku oparli o ideę porządku i spokoju. Proste formy gmachu mają być odzwierciedleniem nie tylko powagi urzędu, ale i ładu oraz poczucia bezpieczeństwa, jaki ma dawać. Budowlę zaplanowano jako klarowny układ prostych brył o łatwym do odczytania rytmie ceglanych elewacji i dużych przeszkleń. Jak opisują architekci: „Budynek otoczony jest reprezentacyjną „skórą” – czyli ścianą wykonaną ze szlachetnego materiału jakim jest cegła ceramiczna. Wewnętrzna struktura budynku zorganizowana jest wokoło dwóch dziedzińców: wejściowego i wewnętrznego na który otwierają się pokoje do pracy. Budynek w pewnym sensie ma dwa oblicza: zewnętrze reprezentacyjne i oficjalne i wewnętrzne przyjazne dla jego użytkowników, otwarte i przejrzyste”.

sWk5b5eEQvIgYAZUWbKtDi0VNkYtKOVUabWUS8M3xucYyR8ap22WT82mZZJM_ratusz-konstancin02.jpg

Dominantę w budynku ma stanowić wieża na skrzydle południowym, mieszcząca salę rady miasta. Ma ona górować nad parterowym budynkiem, być nawiązaniem do tradycji wież ratuszowych, widocznych w panoramach historycznych polskich miasteczek. „Na wieży z salą rady miasta znajduje się również zegar słoneczny – element tradycyjnie identyfikujący budynek ratusza. Jest symbolem porządku, przewidywalności i harmonii” - można przeczytać w opisie autorskim.

bUXHDnVK5iLc1DHgcozvvCyRedkn9oJ88w8R1EYkRFmKnDmziLVdPUMLlEjN_ratusz-konstancin03.jpg

Prosty, geometryczny, ceglany budynek ma być też przyjazny środowisku, co wydaje się oczywiste w przypadku inwestycji na terenie uzdrowiska i miejscowości o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Myślenie ekologiczne w gmachu ratusza przejawi się zarówno w zastosowaniu rozwiązań energooszczędnych i przyjaznych środowisku, jak i w starannym zaprojektowaniu zieleni w najbliższym sąsiedztwie obiektu (np. plac przed wejściem wyłożony będzie zatopionymi w trawie płytami z prefabrykowanego betonu).

Ratusz Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, projekt konkursowy
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna, ul. Piaseczyńska
Inwestor: Miasto i Gmina Konstancin-Jeziorna
Projektanci: Brzozowski/Grabowiecki Architekci (I nagroda w konkursie); zespół autorski: Jan Belina Brzozowski, Konrad Grabowiecki, Emilia Sobańska; wizualizacje: Paweł Filip, Maciej Rąbek
Projekt: 2013
Planowana realizacja: 2015
Ilustracje: konstancinjeziorna.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Heinle, Wisher und Partner Architekci projektują w Krakowie
Heinle, Wisher und Partner Architekci projektują w Krakowie

Dziś każde miasto chce mieć swoje centrum nauki – placówki takie są bowiem niezwykle atrakcyjnymi ob ...

Projekt zielonej biblioteki
Projekt zielonej biblioteki

Projekt zielonej biblioteki sami architekci nazwali „Zielonym statkiem kosmicznym” - co od razu suge ...

Dom jednorodzinny w nowym wydaniu
Dom jednorodzinny w nowym wydaniu

Polskie miasta i wsie pełne są domów jednorodzinnych sprzed 30, 40, 50 lat. Zwykle nie są to wysokie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera