Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zamiast szkieletu

 

Czas czytania: ~2 min


Projekt architektonicznybudynku Treimfora

 

5bEMxe3QYEPXLqz7Pe1DcrAoU0fR6Mo3tjRXVbiT3H3fGbdJPWwAvdWh703a_treimorfa-krakow01.jpg

Szkieletora zna chyba każdy Polak – rozpoczęta w 1975 roku budowa nigdy nie została dokończona i do dziś nikt nie znalazł na nią pomysłu. Pierwotnie w budynku miała mieć swoją siedzibę Naczelna Organizacja Techniczna (NOT), nie doszło to jednak do skutku.

Może nie byłoby nic niezwykłego w tym, że w trudnej epoce lat 70. nie dokończono jakiejś budowy. Jednak Szkieletor jest wyjątkowy, bo jest wciąż najwyższym obiektem w mieście, sięgającym 93 metrów i widocznym

tSTCfC8Kx65sZ2N3hw7xTmrhrTV4b7gk4Exosv6xVoGiKnMFsnv9QHCI3yVm_treimorfa-krakow02.jpg

Tak Szkieletora opisuje na swojej stronie internetowej inwestor: „Obiekt – Wieżowiec Treimorfa (dawniej znany jako budynek NOT) to jeden z najlepiej rozpoznawanych budynków, na stałe wpisanych w pejzaż Krakowa. Od lat zwrócone są na niego oczy mieszkańców, którzy śledzą losy tego na najsłynniejszego krakowskiego drapacza chmur. Na przestrzeni lat zdążyły już wokół niego wyrosnąć liczne legendy”.

76unQZnI6TZ7FZ8nYuPZ8XULuscwl7hal5p690sZJRasCaSRU9rwMXGyC2Rq_treimorfa-krakow03.jpg

Teraz pojawiła się realna szansa na zakończenie „niedokończonej” historii budynku. Marek Dunikowski i jego pracownia DDJM przygotowali projekt architektoniczny adaptacji Szkieletora na funkcje biurowo-handlowo-mieszkaniowe. Inwestor czeka obecnie na wydanie pozwolenia na budowę. Jeśli je otrzyma, zapowiada, że nowy gmach gotowy będzie za dwa lata.

Budynek miałby nosić nazwę Tre¬imor¬fa i według projektu nieco nadbudowany sięgnąłby 102,5 metrów. Co więcej – obok wieży miałyby zostać wzniesione cztery niższe budynki, uzupełniające funkcję wysokościowca. Większość powierzchni w inwestycji ma zostać przeznaczona na biura, ale część także na luksusowe apartamenty.

PyWmOwYM9WOsHb082ygC4pWNSM16K1o8KqVpEMdyYiaEzR0S0nX0XSSaDbJu_treimorfa-krakow04.jpg

Architekci budowli nadali formy eleganckie, wręcz monumentalne. W jednym z wywiadów Marek Dunikowski mówił: „Projektując nowego Szkieletora chcieliśmy, aby w swej współczesności jego wyraz zawarł referencje do innych znakomitych obiektów Krakowa. Do majestatycznego modernizmu Muzeum Narodowego, do porządku fasady Feniksa czy attyki Sukiennic, a delikatność podziału fragmentów elewacji nawiązywała do ornamentyki większości kamienic krakowskich. Chcemy aby nasz budynek był krakowski, żeby mieszkańcy się z nim identyfikowali, żeby mogli powiedzieć: to jest nasz Szkieletor. Jednocześnie należy zaznaczyć, że materiałowe wykończenie elewacji, jej technologia, zwieńczenie budynku czy infrastruktura wewnętrza będą należeć pod względem inżynierskim do najnowocześniejszych współcześnie stosowanych rozwiązań”.

Dyy9LtoeTYLZMuYoDdL6AGD4BFEauh7cHdGq1D1huKrl2GhkB3hXSfKJpr6m_treimorfa-krakow05.jpg

Gmach ma być więc elegancki i luksusowy, ale jednocześnie bliski mieszkańcom. To plan ambitny, bo przecież od prawie 40 lat mieszkańcy Krakowa są przyzwyczajeni do górującego nad miastem Szkieletora...

cxTiYfsjOltfm0w5SSEw4X7tqnRGo2LtN38nh5nkVLrBnVVVLZNiADmDcm3s_treimorfa-krakow06.jpg

Budynek wielofunkcyjny Treimorfa
Lokalizacja: ul. Lubomirskiego, Kraków
Inwestor: GD&K Group i Verity Development
Projektanci: Biuro Architektoniczne DDJM
Powierzchnia: ok. 55 000 m2
Wysokość: 102,5 m
Kondygnacje nadziemne: 24
Rozpoczęcie budowy szkieletu: 1975
Planowany czas realizacji: 2016
Źródło ilustracji: djm.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Dom jednorodzinny w nowym wydaniu
Dom jednorodzinny w nowym wydaniu

Polskie miasta i wsie pełne są domów jednorodzinnych sprzed 30, 40, 50 lat. Zwykle nie są to wysokie ...

Najlepsze życzenia Świąteczne
Najlepsze życzenia Świąteczne

Radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, spędzonych w gronie najbliższych życzy redakcja wortalu ...

Projekt architektoniczny dla Bieszczad
Projekt architektoniczny dla Bieszczad

Projekt architektoniczny zespołu domków letniskowych powstał w pracowni Z3Z Architekci. Niewielkie b ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera