Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kobra z gwiazdkami

 

Czas czytania: ~2 min


iYd5mSrXKh7uU72hv2OUGBARYt4Lf00H9FJKq7Vrv1P235bOBs83gMf1bXrF_rak-gateway.jpg
Pod koniec roku rozpocznie się budowa Gateway Project – centrum hotelowo-konferencyjnego, które będzie stanowić bramę do nowej stolicy Ras Al-Khaimah, jednego z Emiratów Arabskich.
PP2Q2VH7gncAxfRWfqEnCyyAx2vO2HBO31dVGLyZFmlgeW1XnIYSktlRpbkK_rak-gateway-2.jpg
Plan urbanistyczny rozwijającego się miasta, ulokowanego na pustyni około 150 km na wschód od Dubaju, opracowuje holenderskie biuro OMA. Najbardziej charakterystucznym punktem jego krajobrazu ma być obiekt zaprojektowany przez norweskie biuro Snøhetta. Koncepcja zwyciężyła w konkursie, który został rozstrzygnięty w lutym ubiegłego roku. Najwyraźniej architekci z „dalekiej północy” dobrze czują się na pustyniach Bliskiego Wschodu, bo w tym roku wygrali również konkurs na projekt Centrum Kulturalnego Arabii Saudyjskiej.

Zaprojektowany dla Ras Al-Khaimah zespół składa się z hotelu, sal konferencyjnych i wystawowych oraz centrum handlowego, skupionych na blisko 300 tysiącach m² powierzchni. Znaczna część założenia jest również przeznaczona na ogrody.

Projektując formę obiektów, architekci inspirowali się otaczającą miasto pustynią i górzystym krajobrazem. Ich założeniem było również stworzenie bezpiecznej przestrzeni, pełnej zieleni i zacienionych, przyjaznych miejsc. Te dwa czynniki zaowocowały pofalowaną strukturą założenia oraz przykryciem go ażurowym dachem. Punktem kulminacyjnym kompleksu jest dynamiczna, wysoka na 200 m wieża, której rozszerzająca się ku górze forma nawiązuje do wzniesionej, atakującej kobry. Ten drapacz chmur będzie mieścić luksusowy hotel, którego standard oznaczony został jako 5+ gwiazdek. Z najwyższych kondygnacji roztaczać się będzie rozległy widok aż po zatokę i góry na horyzoncie.
Zewnętrzna powłoka budynku będzie wykonana z ceramicznych paneli – Ras Al-Khaimah jest jednym z największych na świecie producentów wyrobów z tego materiału.
9qaMfN6VyDssJDGwUy3vSBOCwG7ECoTeXwSsmqLJkptCbp4K37YiDtlaq3oP_rak-gateway-3.jpg
00GeLu9hsxgV2hQt1AwpnQOpqQOfAEZgbhywIzD7QsuxDp7SOtrpt3CZTxsp_rak-gateway-4.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Nietypowe bloki dla Rzeszowa
Nietypowe bloki dla Rzeszowa

U stóp wzgórz w dzielnicy Zalesie w Rzeszowie znajduje się niska, głównie jednorodzinna zabudowa. W ...

Drewniana bryła wśród drzew
Drewniana bryła wśród drzew

Na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m n.p.m) wśród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej ...

Capsulo – betonowa poduszka
Capsulo – betonowa poduszka

Capsulo – taką nazwę nosi zakład produkcji kawy, zlokalizowany na obrzeżach Tbilisi w Gruzji. Bardzo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera