Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagrody za odpowiedzialność

 

Czas czytania: ~3 min


I67TMMFS9aGk5wb84MOw0Y7nXtYLASMqE0I7w7hcIhzkeICTACUaNIocu49Q_holgold-holcim-awards-lat-am.jpg
Pod koniec października została rozstrzygnięta południowoamerykańska edycja konkursu Holcim Awards, nagradzającego najbardziej ekologiczne i społecznie odpowiedzialne projekty architektoniczne. Organizator konkursu, szwajcarska Holcim Foundation for Sustainable Construction została założona przez firmę Holcim Ltd – jednego z wiodących producentów cementu i agregatów do cementu, ale jest całkowicie niezależna od jej działalności komercyjnej. Funkcjonuje na pięciu kontynentach i wszędzie nagradza „odpowiedzialne” projekty – od budynków i konstrukcji przemysłowych po technologiczne, środowiskowe, socjoekonomiczne i kulturalne. W tym roku na konkursy Holcim Award wpłynęło prawie 5 tysięcy koncepcji z 90 państw. Celem konkursu jest poszukiwanie innowacyjnych, przyszłościowych i możliwych do realizacji projektów, w których główną rolę odgrywają ekologia i problemy społeczne. Partnerami fundacji są międzynarodowe instytucje: Universidad Iberoamericana (Meksyk); Universidade de São Paulo (Brazylia); Swiss Federal Institute of Technology (ETH Zurich), Szwajcaria; Massachusetts Institute of Technology – MIT (USA); Tongji University (Chiny) i University of the Witwatersrand, (Afryka Południowa). Laureaci wszystkich kontynentalnych konkursów: europejskiego, północnoamerykańskiego, południowoamerykańskiego, Afryki i Bliskiego Wschodu oraz Azji i Pacyfiku są automatycznie kwalifikowani są do globalnej edycji Holcim Awards. Jej wyniki zostaną ogłoszone w maju przyszłego roku w Szwajcarii.
Laureaci z Ameryki Łacińskiej: Złoty medal – projekt integracji miejskiej w Kolumbii, Gustavo Adolfo Restrepo Innowacyjny i kompleksowy projekt rehabilitacji dzielnicy slumsów w Medellín w Kolumbii. Zakłada odnowienie i przedłużenie sieci dróg, budowę obiektów użyteczności publicznej, służby zdrowia, edukacyjnych i sportowych oraz wprowadzenie społecznych programów rozwoju. Regeneracja dzielnicy ma bazować na idei współodpowiedzialności i partycypacji społecznej.
QZ9UXAqHJfLwK2uJbOScHwHjEG5U01jKU8SYbB709nyHKsSftFh6K4plvgEc_holsilver-holcim-awards-lat-am.jpg
Srebrny medal – energooszczędna biblioteka mediów w Rio de Janeiro (Brazylia), Angelo Bucci z biura SPBR Architects PUC Rio Mediatheque w Rio de Janeiro to połączenie ciekawej formy architektonicznej i rozwiązań umożliwiających istotną redukcję zużycia energii elektrycznej – odpowiedniej orientacji budynku, izolacji cieplnej, zacienienia okien, naturalnej wentylacji i oświetlenia. Przy ich zastosowaniu możliwe jest zapewnienie warunków klimatycznych wymaganych dla przechowywanych książek i innych przekazów medialnych.
3wKxhUkquwQKswvILSPivOfJixS6FCFSmiqTmPKILpdravfPoUkxXU1dpe53_holbronze-holcim-awards-lat-am.jpg
Brązowy medal – wieża do zbierania deszczówki i ogrzewania wody za pomocą energii słonecznej. LabEEE-UFSC: Maria Andrea Triana, Roberto Lamberts and Marcio Antonio Andrade (Brazylia). Projekt zdobył uznanie za innowacyjne i ekonomiczne rozwiązanie problemu braku publicznej infrastruktury na biednych i zacofanych terenach. Ekologiczna wieża pełni trzy funkcje: zbiera deszczówkę, magazynuje wodę pitną i ogrzewa wodę w integralnym segmencie, który może być zainstalowany zarówno w nowych, jak i w już istniejących mieszkaniach. Projekt stwarza realną szansę poprawy warunków codziennego życia.
3En87pyGGCJ7mVFDEEfgxEgTltYdGOOD9vX2kdRpdGIMNxbP0X9ioQ7gJX5W_holwyroznienie-medical-social-center.jpg
Oprócz nagród jury przyznało sześć równorzędnych wyróżnień. Brazylia: energooszczędne centrum medyczne i socjalne w São Paulo oraz projekt unowocześnienia wielomodułowego ośrodka transportu w Rio de Janeiro.
DGOrc8bUzcueldMD1hLp70q4d4oozeyzYpbGRfhlznT5niZuLGUoYvrRkFeY_holsanitation.jpg
Meksyk: ekologiczny park rzeczny w Morelii oraz instalacje sanitarne i projekt rewitalizacji terenów nadrzecznych w Tuxtla Gutiérrez.
yLVhuHYTkMCJziEbJlJYq8LZh1wHWPxP5lhT4MHAyyPojMKN13X6P0ZuOHUN_holwyroznienie-post-earthquake-reconstruction.jpg
Chile: rekonstrukcja San Lorenzo w Tarapacá po trzęsieniu ziemi.
7thekwhoEscDFhYTWq1sUFxZGJtEfKdqRmRR0axzelLbzGecrbtCpMJPAMwX_holwyroznienie-mountain-trail.jpg
Kolumbia: wytyczenie w Bogocie szlaku górskiego, który jest granicą między ludzką cywilizacją a dziką przyrodą. Jego celem jest ochrona krajobrazu, edukacja ekologiczna.
xvhREHJICM9WwZWspCFXKopi2HsGrdCroR2cypFpDRJRicF0DGerwC4NGeFL_holnext-generation-1st-prize.jpg
„Next Generation” – nagroda dla projektów wizjonerskich W tym roku po raz pierwszy w konkursie Holcim Awards znalazła się kategoria, w której nagradzane są wizje młodych architektów i projektantów. Pierwszą nagrodę otrzymał Alberto Fernandez Gonzalez za koncepcję przybrzeżnej wieży, zbierającej mgłę dla Huasco w Chile. Pozyskana z mgły woda byłaby wykorzystywana na potrzeby rolnictwa.
9GQReFXdXvVdvR8agcJp2xOuu5KhgLFWu0hCPPpQdOZydsgdRaLIxiQzq9ki_holnext-generation-2nd-prize.jpg
Drugie miejsce zajął projekt Eutropia, umożliwiający obniżenie kosztów mieszkań w miastach, autorstwa meksykańskich architektów Ricardo Julian Vásquez Ochoa i Emilio José García Bidegorry. Trzecia nagroda trafiła w ręce brazylijskiego architekta Thiago Cintra Pilegi za projekt zagospodarowania pustych i niewykorzystywanych terenów w miastach na uprawy rolne.

Podepnij swój artykuł

tagi

Przedszkole w Lądku-Zdroju
Przedszkole w Lądku-Zdroju

Przedszkole w Lądku-Zdroju powstało dla 180 dzieci. Miało pomieścić – poza salami dla kilkulatków – ...

Webinarium: VELUX Archi-Vizje: Światło w architekturze 21.06.2018
Webinarium: VELUX Archi-Vizje: Światło w architekturze 21.06.2018

Zapraszamy 21 czerwca 2018 na bezpłatne szkolenie dla architektów, którego tematem będzie: „VELUX Ar ...

Mundial 2018 – gdzie grają piłkarze
Mundial 2018 – gdzie grają piłkarze

Mundial 2018 wzbudza sporo kontrowersji, krytykowana jest lokalizacja mistrzostw (choćby to, że Rosj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera