Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Archi wynalazki 2008

 

Czas czytania: ~3 min


Qrphv6CIkHS7BiVpq2bo1DD65773TwLBcVRJtLE6UO3tMiGzfUr1KUQznZQK_dynamic-tower-dubaj.jpg
O architekturze powinno być głośno. Tylko wtedy spełnia swoją podstawową rolę – daje zarobić deweloperom. Najlepszą drogą do rozgłosu jest bycie „naj”. Tworzenie architektury „naj” ułatwia zaś projektantom ścisła współpraca z inżynierami. Coraz częściej pojawiają się w mediach informacje o budynkach NAJwyższych, NAJnowocześniejszych itp., w konsekwencji place budowy zamieniają się w laboratoria, a o dziełach architektury można myśleć w kategorii wynalazków.
Nie dziwi więc uwzględnienie obiektów architektonicznych na liście najważniejszych odkryć minionego roku, którą opracowała redakcja dziennika Times. Pojawiła się tam obok innowacyjnych odkryć z innych dziedzin, min. genetyki, pojazdów kosmicznych, robotyki, komunikacji miejskiej i sportu.

W spisie Timesa architektura zagościła dwukrotnie – jurorzy docenili innowacyjność Dynamic Tower Davida Fishera w Dubaju i paryskiego trójkątnego wieżowca, zaprojektowanego przez Herzoga i de Meurona. Niezwykłość pierwszego obiektu polega na tym, że każde z jego 80 pięter, mieszczących hotel, biura i apartamenty, może się obrócić o 360 stopni, niezależnie od innych i z inną niż pozostałe prędkością. Budowa mobilnego wieżowca już się rozpoczęła i ma się zakończyć w 2010 r. Więcej o Dynamic Tower pisaliśmy tu
KvwnJOOChgZDMFHbgvVtzdlWkTSAcnacviw0y55DE6ThXnA3ypCNv4T0P7ON_hdm-pyramid-1.jpg
Drugim budynkiem, którego nowatorstwo doceniono, jest Le Projet Triangle Herzoga i de Merona. Jurorzy podkreślili pomysłowość szwajcarskich architektów – Le Projet Triangle jest, według nich, tak samo zadziwiający jak Ptasie Gniazdo. 50-piętrowy wieżowiec będzie się odznaczał smukłą, trójkątną sylwetką ze szkła i stali, przypominającą płetwę rekina. Ponadto został usytuowany tak, by nie rzucać cienia na otaczające go ulice. Jury: „Piramida jest jednym z najstarszych kształtów, jakie pojawiły się w historii architektury, ale smukły trójkąt? To jest nowość. Czyżby to kształt budynków przyszłości?”. Więcej o Le Projet Triangle tu.
Oba budynki trafiły na listę Timesa dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, zarówno formalnym, jaki i technologicznymi. Wśród najlepszych wynalazków mijającego roku znalazła się również związana z architekturą nowa technologia, która może odmienić oblicze miast. Tym razem jednak nie pod względem wizualnym, ale ekologicznym. To smogożerny cement, który powstał we włoskiej firmie Italcementi, a jego receptura jest owocem dziesięcioletnich badań. Otrzymuje się go przez zmieszanie zwykłego cementu z czynnikiem zwanym fotokatalizatorem (dwutlenek tytanu), który przyspiesza naturalny proces rozkładu smogu na czynniki pierwsze. Producent twierdzi, że pokrycie budynków i ulic warstwą nowego cementu zredukuje zawartość tlenku azotu w powietrzu o 60% – można to sprawdzić w miasteczku Segrate w pobliżu Mediolanu, gdzie cement ten wprowadzono na jednej z bardziej ruchliwych ulic. Warstwa TX Active – bo taką nazwę nosi smogożerny materiał – ma również sprawić, że budynki dłużej będą czyste.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera