Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przebudowa domu szeregowego

 

Czas czytania: ~2 min


Przebudowy domu szeregowego w Warszawie podjęła się pracownia MFRMGR.

 

K0qvGpHejybNOI4nWHOfcT5JiKATN3Hy5HoVR3K17Ky2EOHStCOmlM0yJtwS_dom-dla-w-mfrmgr02.jpg

Przebudowa domu szeregowego – to wyzwanie. Budowane w latach 70. domy, nawet jeśli estetycznie akceptowalne, byłby znoszone z użyciem marnej jakości materiałów, miały też nienajlepiej rozplanowane wnętrza, małe okna, złą komunikację z ogrodem. Daleko im do współczesnych domów. Jednocześnie wielu właścicieli takich obiektów decyduje się na ich modernizację. Ale do tego potrzebni są zdolni architekci.

BxRwCraqcZQU5gPHKCpADcWb652qT1QcCU1GyuIzXV1omSpDJM25rv68ltsU_dom-dla-w-mfrmgr01.jpg

Przebudowy domu szeregowego w Warszawie podjęła się pracownia MFRMGR. Twórcy tego biura, Marta Frejda i Michał Gratkowski udowodnili już, że nie boją się wyzwań, są też na tyle kreatywni, by wyobrazić sobie i opracować wizję przebudowy istniejącego obiektu. Sporo pomysłowości wymagało nadanie nowej funkcji dawnemu silosowi czy nawet tak nietypowej budowli, jak wieża torpedowa na morzu.

LS8ayFGh9YTk7ZqPiUefv4oniwtF3Z0lIiljHbGdH4mMQNn5shmVQ5cGNSPF_dom-dla-w-mfrmgr04.jpg

Przebudowa domu szeregowego w Warszawie, autorstwa biura MFRMGR dotyczyła zarówno zmiany wyglądu elewacji, jak i wnętrz. Dom, który jest tematem tego opracowania – podobnie jak wiele powstałych w tym czasie, czyli w latach 70. podobnych obiektów – wybudowany był z marnej jakości materiałów. Miał też typowy dla tamtych czasów, a dziś raczej niepraktykowane rozwiązanie, czyli podniesiony parter. Sporym problemem był też niepraktyczny, niefunkcjonalny układ wnętrz.

cyYa2lzAgCwCRT2YqsBC10TmU1LsBgS252saiDew90kXkLtBDf2uJ1lDd94l_dom-dla-w-mfrmgr05.jpg

Przebudowa domu szeregowego w Warszawie miała na celu zarówno poprawę jakości samej bryły domu, jak i komfortu jego użytkowania. Dla architektów ważna okazała się lokalizacja dom – jego cicha, kameralna i przede wszystkim zielona okolica. Aby lepiej otworzyć budynek na to otoczenie, aby wkomponować bryłę z zieleń i zrekompensować mieszkańcom niewielki rozmiar działki (czyli brak dużego ogrodu) projektanci zdecydowali się obłożyć elewacje ramami, które stać się mają podporą dla pnących roślin. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że porośnięte zielenią ściany mają zastąpić tradycyjny ogród.

wx6X3T4ZCb95vG9zZjDTIqqoO12o2c7R1qZj6E0r8pC8zJ5tHJYFGmo4AIVY_dom-dla-w-mfrmgr08.jpg

Przebudowa domu szeregowego wiązała się z kilkoma ingerencjami w bryłę domu. Jedną z nich była przebudowa starej dobudówki z garażem lub dostawieniem zewnętrznych schodów, łączących salon z tarasem na piętrze. Powiększono okna, likwidując ciemne wnętrza (od ulicy przez wzrokiem przechodniów chronią mieszkańców ażurowe ceglane ściany). Światło do pokoi wpuszczają też świetliki w dachu – a dzięki otworom w stropach światło dociera też na niższą kondygnację. Dzięki kilku ingerencjom niezbyt wygodny szeregowiec udało się zamienić w pełni funkcjonalny i atrakcyjny dom dla czteroosobowej rodziny.

CkNFU0FkcbLjm2PD4CFCK9KS1jR6I43tyGdskjCNeK00Ir6uwqTSdgbkwjZr_dom-dla-w-mfrmgr09.jpg

Dom dla W
Lokalizacja: Warszawa
Inwestor: prywatny
Projektanci: MFRMGR / Marta Frejda, Michał Gratkowski (wcześniej MOKO Architects); współpraca - Waldek Nowicki, Jarosław Urbański, Klaudia Zyza
Powierzchnia użytkowa: 228 m2
Planowana realizacja: 2016
Źródło ilustracji: mfrmgr.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Niezwykły projekt wśród biurowców
Niezwykły projekt wśród biurowców

Kilka tygodni temu została podpisana umowa na realizację projektu architektonicznego amfiteatru, któ ...

Nowa cegła klinkierowa w ofercie marki Röben
Nowa cegła klinkierowa w ofercie marki Röben

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektów u ...

Kuryłowicz&Associates w finale ważnego konkursu architektonicznego
Kuryłowicz&Associates w finale ważnego konkursu architektonicznego

Znana polska pracownia Kuryłowicz&Associates znalazła się w finale międzynarodowego, prestiżowego ko ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera