Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Honorowa Nagroda SARP dla Stanisława Deńko

 

Czas czytania: ~3 min


Honorowa Nagroda SARP 2016 została przyznana krakowskiemu architektowi, Stanisławowi Deńce.

 

REnWk0bEqRbrJcT9ne1ijErNoqyAWZHMQXhTasmZOeI9TsI3TeLKbGWMb2Iz_f6.jpg

Zdjęcie: Stanisław Deńko

Honorowa Nagroda SARP 2016 została przyznana krakowskiemu architektowi, Stanisławowi Deńce. Zdecydowała o tym kapituła tegorocznej edycji Honorowej Nagrody SARP, składająca się z laureatów lat ubiegłych, architektów Krzysztofa Ingardena, Włodzimierza Muchy, Bolesława Stelmacha, Jakuba Wacławka oraz Prezesa SARP Mariusza Ścisło. Nazwisko laureata ogłoszono po posiedzeniu kapituły w dniu 7 października 2016 roku. Uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody SARP 2016, połączona z otwarciem wystawy dorobku tegorocznego laureata odbędzie się w dniu 25 listopada.

SwJotF0XSI6DbBEZv74bV3oj4Y9jomW5yU80EWkNbleUjsJFuPpOHqSU8ifC_a1.jpg

Zdjęcie: Alma Tower fot. Marcin Czechowicz

Honorowa Nagroda SARP – to jedno z najcenniejszych wyróżnień, jakie może otrzymać w Polsce architekt. Nagroda przyznawana jest od 1966 roku, jej pierwszym laureatem był Romuald Gutt, ubiegłorocznymi – Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha.

huCPRJDlluZgm9SBfgq9fLrpmh3B7WmImAig5lp2sGDpf8QBp3xeMZfvKOj1_b2.jpg

Zdjęcie: Biurowiec Krakowski Park Technologiczny fot. Wojciech Kryński

Honorowa Nagroda SARP przyznawana jest za całokształt twórczości. Co ważne, doceniana jest zarówno działalność projektowa, jak i aktywności na innych polach. Tegoroczny laureat, Stanisław Deńko uhonorowany nią został „za wieloletnią wybitną twórczość w dziedzinie sztuki architektury oraz charyzmatyczną działalność na polu dydaktyki”. Stanisław Deńko w 1967 roku skończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej im. T. Kościuszki; od 1967 roku jest członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich, Oddział Kraków . Wiele razy pracował zagranicą – był na stypendium we Francji, pracował jako architekt i jako wykładowca w USA. Po jednym z takich pobytów, we współpracy z amerykańskim architektem Glennem Lewisem założył swoją pracownię Wizja Sp. z o.o.

Hoh2q3TOBYYZJRKiwIWzE23wixiqs9TXCBh9lehIDFfdtC2rxTzvCMYbdVow_c3.jpg

Zdjęcie: Cricoteka fot. Inigo Bujedo Aguirre

qiG7B1DqZXRqw3FGdmMveoivQsWbJUVvp5bsDVSFl7jJ74mftDhjLJPootx0_d4.jpg

Zdjęcie: Cricoteka fot. Wojciech Kryński

oe8E3MtZF0QCJKuwllWTwcubtfKkbmzWwvcyWbXcJMI1va6kBQUW0ygSE92E_e5.jpg

Zdjęcie: Dom w Burowie fot. Wojciech Kryński

Honorowa Nagroda SARP 2016 została przyznana architektowi, który uważa, że forma jest najważniejszym komponentem architektury. „Jak sugeruje słowo „Wizja” w nazwie pracowni, jej działalność opiera się na głęboko przemyślanym, „wizjonerskim” stosunku do kształtowania przestrzeni rozumianej jako kontinuum: od skali najmniejszych wnętrz i obiektów, poprzez bardziej znaczące budowle, skończywszy na skali miasta i jego formy w wymiarze urbanistycznym i planistycznym” – piszą o sobie członkowie pracowni Stanisława Deńki.

jk6S413mgFW6zSbPYoTc8MFdke78BULZZuxP20uOlSCk29p6CTxczgkpKju6_g7.jpg

Zdjęcie: Terminal II fot. Wojciech Kryński

Honorowa Nagroda SARP 2016 powędrowała do architekta, który w ostatnich latach zaprojektował kilka obiektów znaczących na architektonicznej mapie Krakowa. Najważniejszym z nich jest z pewnością Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka”, opracowany wspólnie przez biura Wizja i nsMoonStudio. O ile Cricoteka – to nie tylko ważny obiekt kultury, ale i wyjątkowy koncept rewitalizacji i rozbudowy obiektów poprzemysłowych, o tyle inna realizacja pracowni Wizja, czyli biurowiec Alma Tower – to przykład typowego budynku korporacyjnego, którego forma nosi jednak znamiona indywidualizmu i wnosi nową jakość do panoramy miasta. Stanisław Deńko projektuje obiekty o dużej skali – jak np. Terminal II Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice (we współpracy z biurem APA Architektura sp. z o.o.) czy budynek biurowy Inkubatora Krakowskiego Parku Technologicznego. Nie mniej ciekawe są jednak realizacje architekta o skali znacznie mniejszej. Do takich należy dom jednorodzinny w Burowie, nawiązujący do formy wiejskiej chaty, czy wpisana w krajobraz Parku Jurajskiego willa miejska.

x6pIBU5sSsosvMS4E4RJ5l2BVg9O5E2rXVggqJbMxqJvixE2iPH4Lpfn6iBO_h8.jpg

Zdjęcie: Willa Miejska fot. Stanisław Deńko

Tegoroczny laureat Honorowej Nagrody SARP wśród idei, kształtujących jego zawodowe credo wymienia m.in. słowa Miesa van der Rohe, który mówił, że forma w architekturze „nie jest celem samym w sobie, lecz jest rezultatem”. Stanisław Deńko stara się tworzyć architekturę, która jest „przetworzeniem celów poprzez intelektualny i duchowy proces wyrażania treści”.

Źródło zdjęć: dzięki uprzejmości pracowni „Wizja” Sp. z o.o. Biuro architektoniczne, wizja.krakow.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Niezwykły projekt wśród biurowców
Niezwykły projekt wśród biurowców

Kilka tygodni temu została podpisana umowa na realizację projektu architektonicznego amfiteatru, któ ...

Nowa cegła klinkierowa w ofercie marki Röben
Nowa cegła klinkierowa w ofercie marki Röben

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektów u ...

Kuryłowicz&Associates w finale ważnego konkursu architektonicznego
Kuryłowicz&Associates w finale ważnego konkursu architektonicznego

Znana polska pracownia Kuryłowicz&Associates znalazła się w finale międzynarodowego, prestiżowego ko ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera