Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pomarańczowy lampion

 

Czas czytania: ~3 min


doWCVM2SMjGlcvJOjFI4vwMZ1tsfzQTmTMeQspomCY0MPg9HZxkm6THRXLpQ_zenith.jpg
Pomysł budowania hal muzycznych o wspólnej nazwie Zenith pojawił się we Francji w latach 80-tych ubiegłego wieku. Ówczesny minister kultury uznał, że w kraju brakuje dużych obiektów widowiskowo-rozrywkowych odpowiadających na coraz większe potrzeby rosnącej w siłę kultury związanej z muzyka rockową i popową.
jttXWhbORIxffZ7JNVD51yYul6JCIpLxtqmrt1EW7Jo4Y6KQCW6eYG0Jz855_zenith-model.jpg
Pierwszy Zenith został otwarty w Paryżu w 1984 r., a jego projektantami byli Philippe Chaix i Jean-Paul Morel. Od tamtego czasu powstało już 16 takich ośrodków. Jeden z najnowszych i jak dotąd największy został otwarty 3 stycznia 2008 r. w Strasburgu. Autorami jego projektu są włoscy architekci – Massimiliano i Doriana Fuksas. Projekt Fuksasów został wybrany w międzynarodowym konkursie rozstrzygniętym w 2003 r. Hala, która powstała na terenie rozwijających się w mieście terenów wystawowych, jest częścią planu architektonicznego odrodzenia Strasburga. Ma 16,5 tysiąca m² powierzchni i może pomieścić 10 tysięcy osób.
QUsz9QrksH8Cz2rHtrXPfmM6vRqSKmMa79vY5n6R7CNtMqwJApKMO4olpPiX_zenith-elewacje.jpg
Projektując Zenith, architekci skupili się na połączeniu kilku kluczowych kwestii: świetnej akustyki, zapewnienia dobrego widoku wszystkim widzom oraz optymalizacji kosztów. Nie zaniedbano jednak formy budynku – została ona pomyślana jako prosta i pełna ekspresji rzeźba. Podstawowym elementem konstrukcji są stalowe, przypominające hula-hop obręcze, połączone z owalnym, betonowym rdzeniem budynku, mieszczącym salę koncertową. Pierścienie te są elipsoidalnie skręcone, a ich obwód zwiększa się ku górze. Nadaje to elewacji budynku dynamiczny charakter, który podkreśla intensywnie pomarańczowa barwa rozpiętej na nich półprzezroczystej membrany z tkaniny, układającej się w cztery potężne fałdy. Ta sama powłoka widoczna jest od wewnątrz budynku, a pomarańczowy kolor pokrywa również ściany sali koncertowej. W ciągu dnia membrana tworzy nieprzezroczystą, pomarańczową ścianę, ale w nocy przepuszcza światło z wnętrza budynku, sprawiając, że staje się on wielkim lampionem, a konstrukcja nośna widoczna jest jak szkielet na prześwietleniu rentgenowskim. Pokrywająca elewacje tkanina może być również wykorzystywana jako ekran dla różnego typu projekcji – obrazów, filmów i tekstu albo dla transmisji wydarzeń odbywających się wewnątrz budynku. Z tego powodu architekci porównują halę do wielkiego billboardu albo rzeźby świetlnej. Kondygnacja przyziemia jest w całości przeszklona, co dodatkowo podkreśla lekkość konstrukcji budynku – umieszczona na transparentnym postumencie struktura wygląda jak olbrzymi balon. Założeniem projektantów było stworzenie wrażenia lekkości, objętości i powietrza a nie przytłaczającej, monumentalnej architektury.
U1phhjkH9rzvPaInWb5HZbwcmWskd3AW8WIHFi6RPoXigJTeu9A0GbmWNCTe_zenith-16d.jpg
Massimiliano Fuksas: „Dzięki zabawnej, niezobowiązującej formie, hala muzyczna Zenith doskonale wpisuje się w charakter teatrów Varietée. Nowy budynek jest projektem ważnym także z punktu widzenia przestrzeni wystawienniczej w Strasburgu. Będzie atrakcją, od której pójdzie impuls dla dalszego rozwoju infrastruktury miejskiej.” Realizacja hali w Strasburgu nie była ostatnim projektem pracowni Fuksasów dla programu Zenith. Według ich koncepcji powstała już kolejna hala – w Amiens na północy Francji. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce we wrześniu ubiegłego roku.
YkK2WKLgh7ZzJ9yBDwefeQvJcbECNGBw9M5roWfDI87yoHHsE94w5Sm1VJL6_zenith-11.jpg
9xJdG1Jc3MDoE7daMc9bHzlY9sUI33EhvLaO4Ggr7DjAd8HWmvG9QL2jWLpH_zenith-12.jpg
wCCgjvcAMgNpXtYa6SulEXxqraCxhzXMn6RMPPT68mI3XcqqpM0iO1RHOX7N_zenith-13d.jpg
SS0nEPI11nlbvUfPXNNhRuAtC8wBaHMfxjsRvbEFlCGIihvLPieNPgkAvnUN_zenith-17d.jpg
nU0vnpta8mhMqVndzSFLNSqvPpKkivXHpsexN7RPobhP4uOqlcuv4zi8xhaZ_zenith-18d.jpg
4iNkQ6Cjv4DOkms4kO9wnqApie8Tt7WDmbQ8aZfmzmfO9l3ENMhxY0NNmGFX_zenith-19d.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera