Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Czerwona rolka z Australii

 

Czas czytania: ~2 min


4HwK3Hs3fBd6IGGgA2dTx40aubvvybinXS49g3rbyH8Me94qlKAoFPe0238A_czerwona-rolka-z-australii1.jpg
„Projektując domy jednorodzinne, trzeba cały czas w sobie podtrzymywać uczucie ekscytacji i energii”, mówi australijski architekt, Judd Lysenko Marshall. Jeden z jego projektów energią aż uderza.
elXNEsQAuxNUKuMpqKYeCEMw2OqOMYV7KfhL58JFsdovMUbQ7rO8TASAbzYO_czerwona-rolka-z-australii2.jpg
Czerwony Wheatsheaf House stoi w miejscowości Daylesford, w stanie Victoria w Australii. Otrzymał już wiele nagród – wzbudza powszechny zachwyt, mimo że nie jest typowy i zaprzecza wielu przyzwyczajeniom, związanym z wizją domu.
8rRvVD7JK8JcshfT3RgQ7HcYxADWaLcrpnBLNODJSfkm4OXbxHLf6RXHoeg5_czerwona-rolka-z-australii3.jpg
Budynek ma kształt jakby nie do końca skręconej rolki: podłoga, sufit i jedna ściana domu wykonane są z metalu, pozostałe – ze szkła. Gęsto zalesiony stan Victoria – to teren szczególnie zagrożony pożarami – dlatego też ściany i konstrukcję domu obłożono metalem; z tego samego powodu dom posadowiony jest nie bezpośrednio na ziemi, a na specjalnej platformie.
dLDKNY8xiqpwwI9ZDoxAjgDWRTAoTk4NChjCnDyi0jNM3zhIKOqhvvexZDgu_czerwona-rolka-z-australii4.jpg
Sam architekt przyznaje, że inspiracją przy tym projekcie były dla niego dwie formy: drewnianego wozu (takiego jak w cygańskim taborze) oraz... przystanku autobusowego. Z tego pierwszego Judd Lysenko Marshall zaczerpnął materiał budowlany – całe wnętrze wyłożono sklejką; z tego drugiego – otwartość. Przecież układ, w którym tylko „tylna” ściana i dach domu nie są wykonane ze szkła może nasuwać skojarzenia z wiatą przystankową.
Australijskiemu projektantowi przypisuje się też inną inspirację – willa Farnsworth, projektu Miesa van der Rohe. Podobnie jak tam, tu metalowy stelaż podtrzymuje w dużej mierze przeszkloną strukturę budynku, a proste formy nie zakłócają podstawowej idei domu, czyli otwarcia na otoczenie.
” Dziś buduje się wiele domów, które mają naśladować pięciogwiazdkowe hotele. A dom ma przecież służyć nie do noclegu, a do spędzenia w nim życia, nie może pustym eksponatem. Ja projektuję dla konkretnych ludzi, obserwuję ich i przygotowuję dom, który będzie taki, jak oni” – mówi Judd Lysenko Marshall. O mieszkańcach Wheatsheaf House niewiele wiadomo, ale na pewno są ludźmi pełnymi energii. Kolorami, które dominują w domu – to pomarańczowy i czerwony. Na ten drugi pomalowano wszystkie wewnętrzne (wykonane ze sklejki) ściany.
Położony w środku lasu ogniście czerwony dom (wnętrze – to otwarta przestrzeń, więc czerwień ścian jest przez szklane elewacje doskonale widoczna z daleka) wygląda jak bijące wśród drzew serce. Foto: news.architecture.sk, jlma.com.au

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera