Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Płynny spektakl

 

Czas czytania: ~2 min


4GCUFhwyQL50jaiQcfxSV5VulQcq7psAG8QORRGmm6IfNpWL6KHGaG44ojtv_yas-photos-a-list-building-4.jpg
Zadanie projektowe było tutaj od początku jasne: Yas Hotel w Abu Dhabi miał olśniewać i zadziwiać, dając świadectwo prestiżu i rozwoju technologicznego Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Miał stać się przyciągającą turystów ikoną, architektonicznym symbolem uświetniającym wydarzenia kulturalne i sportowe, a zwłaszcza wyścigi bolidów Formuły 1. Miał też sprawić, że o czy świata po raz kolejny zwrócą się ku Z jednoczonym Emiratom Arabskim.
lPSCVqyhFTLmewseXEd0QsDxzXk2bngct5rfQwpsTIq1ODMEDVD604iWtafv_yas-photos-a-list-building-8.jpg
To, że cel ten zostanie osiągnięty było wiadomo już po rozstrzygnięciu zamkniętego konkursu, który wygrało nowojorskie biuro „Asymptote Architecture” znane przede wszystkim z testowania mocy obliczeniowych komputerów przy wirtualnych eksperymentach z pogranicza sztuki i architektury. Połączenie nowatorskiej techniki projektowania parametrycznego z niewielka liczbą gotowych realizacji gwarantowało inwestorowi pewien element zaskoczenia, jak wyglądał będzie efekt końcowy.

Amorficzna powłoka
Utworzony w 2009 roku tor wyścigowy Formuły 1 – Yas Marina Circuit i organizowane na nim wyścigi samochodowe mają stanowić jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Aby obsłużyć gości i uczestników tych wydarzeń zaplanowano hotel znajdujący się bezpośrednio ponad trasą przejazdu samochodów. Jego wnętrza miały stać się jednocześnie jedną z najatrakcyjniejszych miejscówek podczas wyścigu – zawody można oglądać bezpośrednio z okien lobby i niektórych pokoi. Główną kubaturę budynku stanowią dwa ustawione prostopadle względem siebie siedmiokondygnacyjne pylony o wydłużonym wrzecionowatym rzucie, zawierające głównie luksusowe apartamenty. Połączone są one na poziomie pierwszego i drugiego piętra dwukondygnacyjnym mostem o rozpiętości 40m i powierzchni 980m² zlokalizowanym dokładnie nad torem wyścigowym.

Zarówno wygląd, jak i konstrukcja samej kubatury hotelowej są dosyć konwencjonalne.Żelbetowy układ stropowo- płytowy usztywniony został ścianami trzonów komunikacyjnych i instalacyjnych. Podział na piętra jest czytelny w elewacji budynku. Opływowe formy mostu i wystającego poza obrys wyższych kondygnacji przyziemia nadają całości nowoczesną dynamikę, jednak nie są specjalnie innowacyjne.

Areta Keller

Więcej w najnowszym numerze Krytyki Architektury

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Bulwary w Warszawie jeszcze większe
Bulwary w Warszawie jeszcze większe

Projekt architektoniczny przebudowy bulwarów nad Wisłą z punktu widzenia jakości i atrakcyjności życ ...

Webinarium Swisspacer: Korzyści z zastosowania ciepłej ramki dystansowej Swisspacer w stolarce okiennej
Webinarium Swisspacer: Korzyści z zastosowania ciepłej ramki dystansowej Swisspacer w stolarce okiennej

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium H+H: System H+H. Optymalizacja wyboru elementów murowych silikatowych oraz z betonu  komórkowego.
Webinarium H+H: System H+H. Optymalizacja wyboru elementów murowych silikatowych oraz z betonu komórkowego.

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera