Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dymne sploty

 

Czas czytania: ~3 min


XyatYqvV9ZlG3TmdtUYJaNgOhAi1FaaEUdRD7C44FtID6eijeOoLRGDiYkD1_serpentine.jpg
W lutym Serpentine Gallery ogłosiła autora kolejnego – dziewiątego już – pawilonu, który przez letnie miesiące stać będzie w Kensington Gardens. Tym razem zaprojektują go Kazuyo Sejima i Ryue Nishizawa z japońskiego biura SANAA. 31 marca zaprezentowali oni pierwszą wizualizację swojej koncepcji.
Serprentine Pavilion będzie ich pierwszą realizacją w Wielkiej Brytanii. Architekci tak opisują swój projekt: „Pawilon będzie płynną formą z aluminium, swobodnie meandrującą między drzewami jak dym. Lustrzana powierzchnia baldachimu będzie odbijać park i niebo, przez co jego wygląd będzie się zmieniał w zależności od pogody i w naturalny sposób zintegruje się z otoczeniem. Pawilon będzie pozbawiony ścian, dzięki czemu nie będzie ograniczał widoków i możliwy będzie dostęp do niego ze wszystkich stron. W ten sposób konstrukcja stanie się częścią parku, a jednocześnie będzie schronieniem, w którym ludzie będą mogli czytać, odpoczywać i spędzać miło czas w letnie dni.” Pod aluminiowym baldachimem znajdą się min. kawiarnia i audytorium, będące areną dla wydarzeń związanych z programem kulturalnym pawilonu, między innymi spektakli teatralnych, wykładów, pokazów filmowych i maratonu poezji – tradycyjnego elementu programu Serpentine Pavilion. W ramach tzw. parkowych nocy w ubiegłym roku odbył się maraton manifestów, dwa lata temu – eksperymentów artystycznych i naukowych, a w 2006 r. – maraton wywiadów.

Pawilon będzie otwarty od lipca do października 2009 r.
Julia Peyton-Jones, dyrektor Serpentine Galery: „Projekt Kazuyo Sejimy i Ryue Nishizawy integruje się z otaczającym go parkiem jak żaden z poprzedników. Jak wszystkie prace Sanaa, odznacza się innowacyjnością i subtelnością oraz fascynującą grą światła i cienia. Pawilon będzie wspaniałym punktem na letniej mapie Londynu.” Sejima i Nishizawa są drugą, po Toyo Ito, reprezentacją Japonii w Kensignton Gardens.
Serpentine Pavilion to unikatowa na światową skalę inicjatywa, mająca na celu prezentowanie prac znanych architektów z całego świata, którzy nie mają jeszcze na swoim koncie ukończonej realizacji w Anglii. Pierwszy pawilon, który dał początek tej tradycji, powstał w 2000 r., a jego autorką była Zaha Hadid. Od tego czasu letnie budynki w Kensington Gardens są ważnym punktem w programie wydarzeń kulturalnych Londynu. W ubiegłym roku przed galerią stanął pawilon zaprojektowany przez Franka Gehry’ego, autorami tymczasowych budynków byli także: Olafur Eliasson i Kjetil Thorsen (2007), Rem Koolhaas i Cecil Balmond (2006), Álvaro Siza we współpracy z Eduardo Souto de Moura i Cecil Balmond (2005), MVRDV (2004), Oscar Niemeyer (2003), Toyo Ito (2002), Daniel Libeskind (2001). Każdy pawilon prezentowany jest przez trzy miesiące, a czas między zaproszeniem architektów a ukończeniem budowy nie może przekroczyć 6 miesięcy.
Od ośmiu lat wszystkie prace inżynieryjne związane z konstrukcją pawilonów wykonuje firma Arup. Co ciekawe, na budowę pawilonów galeria nie przeznacza żadnych środków finansowych z własnego budżetu. Całe przedsięwzięcie finansowe jest przez prywatnych sponsorów. W tym roku głównym mecenasem będzie firma NetJet Europe.

Podepnij swój artykuł

tagi

Rem Koolhaas. Papież architektury? - pokaz filmu Koolhaas Houselife, spacer po CKK Jordanki
Rem Koolhaas. Papież architektury? - pokaz filmu Koolhaas Houselife, spacer po CKK Jordanki

14 maja 2019 o godz. 17:30 w Centrum Kulturalno - Kongresowym Jordanki w Toruniu (Aleja Solidarności ...

Dom w Dobrej
Dom w Dobrej

Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego, który opracowywał architekt Karol Nieradka musiał uwz ...

Dom Symbiotyczny
Dom Symbiotyczny

Dom Symbiotyczny – to, mówiąc w skrócie, połączenie tradycji z nowoczesnością. „Dom Symbiotyczny na ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera