Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Cricoteka - most między historią a nowoczesnością

 

Czas czytania: ~4 min


Cricoteka - Muzeum Tadeusza Kantora i siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora

 

3T2k7lyIqduMxnDadpyfLhCfs4Pb1jQyZxZBLZ2VNclWLRrM6Nv9uXFfduqn_cricoteka-krakow02.jpg

Miłośnicy sztuki Tadeusza Kantora, ale też obserwatorzy polskiego życia kulturalnego długo czekali na to muzeum. Budowa nowej siedziby Cricoteki zaczęła się bowiem w 2006 roku – trwała więc aż osiem lat. Jednak warto było czekać: nowa placówka pozwoli nie tylko zaprezentować dorobek wybitnego artysty, stanie się bowiem miejscem żywym, w którym sztuka będzie „się działa” codziennie. Instytucja chce bowiem działać w zgodzie z głoszonymi przez Tadeusza Kantora ideami, a ten nie rozdzielał życia i twórczości, zajmując się wieloma dziedzinami sztuki, od tradycyjnego malarstwa, po teatr i performens. „Nowe przestrzenie, zgodnie z założeniami ambitnego projektu architektonicznego, odmienią funkcjonowanie instytucji, pozwalając na przygotowanie i przyjmowanie zakrojonych na szeroką skalę wydarzeń kulturalnych, które dotąd Cricoteka realizowała głównie poza swymi siedzibami. Spełniony zostanie postulat samego Tadeusza Kantora zakładający stworzenie miejsca na żywe wydarzenie artystyczne” – można się dowiedzieć z informacji prasowej, towarzyszącej otwarciu obiektu.

G9X4sspeXMfpyDlFp23f0t8iYXuDki8LgNOVLSAdEuoKe8Pga49t6zXNhScA_cricoteka-krakow01.jpg
RloGuRttAuQSLS8hbvDkQLOnT9nZ3zAkVlFz5ULEWSfNQFCCOkl0Aw9WjGmU_cricoteka-krakow03.jpg

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka powstał w 1980 roku i szybko stał się instytucja znaną w artystycznym świecie. Jednak dopiero teraz doczekał się on siedziby na miarę swoich potrzeb. Ponadto nowy budynek, wkomponowany w poprzemysłowe zabudowania do niedawna zdegradowanej dzielnicy Krakowa – Starego Podgórza – ma szansę przysłużyć się rewitalizacji tej okolicy.

fdXsZ3QmUFnj3LLvuwgBovTd4jFCgPdQTy8pufJZ5EIxkcs2ziOsb5DS92Fx_cricoteka-krakow04.jpg

„Forma budynku stanowi wyraz architektonicznego hołdu składanego artyście, którego sztuka zyskała sobie międzynarodowy rozgłos, a nowoczesny obiekt będzie zarazem twórczą adaptacją dawnej Elektrowni Podgórskiej” – mówią twórcy obiektu. Niezwykła budowla, będąca połączeniem starego budynku z zupełnie nową, prawie abstrakcyjną bryła – to wyłoniony w drodze konkursu projekt konsorcjum o nazwie IQ2. w jego skład weszły dwie pracownie: nsMoonStudio (Piotr Nawara i Agnieszka Szultk) i Biuro Architektoniczne Wizja (Stanisław Deńko).

J0ep8aPn3kFoTzxUpKSN3wrjdTEu8upqye1kRso4dHSmy4dlzzGtofkwqty7_cricoteka-krakow05.jpg
BNQooBeg7OLzLxnluVQ6xnNO3QNT5P1Ww7xe7QewJOB4qLY0z0pFgGofKL3R_cricoteka-krakow06.jpg

„Wizja teatru Kantora to eksperyment w sferze abstrakcji, pobudzania wyobraźni – połączenia aktora z rekwizytem, dowolnym przedmiotem. Centrum Sztuki jest zwierciadłem – odbiciem aktywnej części miasta nad brzegiem Wisły, która staje się „rekwizytem” i w sposób abstrakcyjny uczestniczy w świadomości przechodniów, nawet jeśli jej bezpośrednio nie widzą z ulicy” – mówił współautor projektu, Stanisław Deńko.

acEw01IvrOnISO4EKZVL97TRsP2qSXavVbhfXglvImXWAMxxFCjitKxtc4Ab_cricoteka-krakow07.jpg

Tuż nad brzegiem Wisły architekci ponad historycznym budynkiem Elektrowni rozpięli most – geometryczną bryłę, rozpościerającą się ponad zabytkiem. Jej ażurowe elewacje ze stali korten nasuwają skojarzenia postindustrialnym dziedzictwem tego miejsca, nadają jednocześnie abstrakcyjnego i nowoczesnego wyrazu. Podkreśla go jeszcze lustrzane podbicie – stojąc u stóp budynku i patrząc w górę można zobaczyć własne odbicie. W tym unoszącym się nad ziemią skrzydle architekci ulokowali przestrzenie wystawiennicze, galerie, w których planowane jest organizowanie międzynarodowych wystaw.

VwCcxbEpLMTPKHNVMisR2Q1Yab5wfpoyY67rIN7mR9YcmE9MP7SJSCQyleyC_cricoteka-krakow08.jpg
UnFcTI215sA7dnRMRMxVJ4SC5HekLilSx0797UlSfHYYt4NXReSP65aYBjOV_cricoteka-krakow09.jpg

Działalność wystawiennicza – to tylko drobny element wielu funkcji, jakie pełnić ma nowa placówka. Powstała tu bowiem także sala teatralna i kinowa, powstały sale na eksponowanie dorobku Tadeusza Kantora, a także archiwa i czytelnie, gromadzące i udostępniające jego spuściznę.

„Nowa Cricoteka, łącząc w sobie elementy muzeum (Muzeum Kantora), galerii (wystawy stałe i czasowe), teatru (spektakle gościnne, produkcja własnych spektakli) oraz kina (prezentacje filmów dokumentalnych oraz zarejestrowanych spektakli), z pewnością pozyska szerokie grono odbiorców i stałych bywalców” – piszą pomysłodawcy obiektu. Wyjątkowa architektura gmachu na pewno także przyniesie placówce rozgłosi przyciągnie do niej kolejnych zwiedzających.

ze8q5c1bVe1pR4WisQKPPxcYcwTFhfj0JoAknuGRXzxvOtAwKmly1fl4HA4C_cricoteka-krakow10.jpg

Muzeum Tadeusza Kantora i siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka
Lokalizacja: Kraków, ul. Nadwiślańska 2/4
Inwestor: Ośrodek Dokumentacji Sztuki T. Kantora "Cricoteka"
Projektanci: Konsorcjum biur projektowych IQ2: nsMoonStudio (Piotr Nawara i Agnieszka Szultk) i Biuro Architektoniczne Wizja (Stanisław Deńko)
Wykonawca: Chemobudowa-Kraków
Powierzchnia użytkowa: 5 342 m2
Powierzchnia terenu: 2428 m2
Kubatura: 26 719 m3
Projekt: 2006
Realizacja: 2010-2014
Koszt inwestycji: 50 mln zł
Źródło ilustracji: news.cricoteka.pl (fot. Agnieszka Oprządek), moonstudio.com.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Heinle, Wisher und Partner Architekci projektują w Krakowie
Heinle, Wisher und Partner Architekci projektują w Krakowie

Dziś każde miasto chce mieć swoje centrum nauki – placówki takie są bowiem niezwykle atrakcyjnymi ob ...

Projekt zielonej biblioteki
Projekt zielonej biblioteki

Projekt zielonej biblioteki sami architekci nazwali „Zielonym statkiem kosmicznym” - co od razu suge ...

Dom jednorodzinny w nowym wydaniu
Dom jednorodzinny w nowym wydaniu

Polskie miasta i wsie pełne są domów jednorodzinnych sprzed 30, 40, 50 lat. Zwykle nie są to wysokie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera