Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura naprawia świat

 

Czas czytania: ~2 min


AGQltSxflnWgPFUPQ0wRXuTSBA6WsTMASrK2faWc2NULELWnAeqtkr23xxnq_bogota.jpg
Jak sprawić, by architektura lepiej odpowiadała na potrzeby ludzi, będących w trudnej sytuacji społecznej i środowiskowej? To pytanie postawili przed kolegami po fachu architekci z biura Rafael Viñoly Architects. Do organizowanego przez nich programu badawczego poświęconego tym zagadnieniom zgłosiło się ponad 180 zespołów z całego świata. Na początku marca wybrano cztery z nich, skupiające specjalistów z pięciu kontynentów – z Meksyku, Australii, Kolumbii, Francji, Chin i Stanów Zjednoczonych.
BkOgFUlwQHZimeIHiFN1Yn714L5GzW65cW3nU5iC2BmS3XLENqEKCo9MOWTS_indonesia-aceh.jpg
W poprzednich edycjach przedsięwzięcia Rafaela Viñoly badacze zmierzyli się z tematami dotyczącymi środowiska naturalnego i zagadnieniami naukowymi, min. zielonymi dachami i możliwościami zastosowania w architekturze włókna węglowego. W tym roku temat grantów dotyczy społecznej roli architektury. Uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak na polu budownictwa i urbanistyki promować przyjazne, humanistyczne rozwiązania na terenach klęsk żywiołowych, biedy i społecznych zawirowań. Celem przedsięwzięcia jest promowanie i szerzenie dialogu na ten temat na całym świecie. W wybranych w 2009 r. zespołach znajdują się zarówno czynni architekci, jak pracownicy naukowi. Przy pomocy różnych technik badawczych – od psychologii środowiskowej i antropologii po fotografię dokumentalną – będą analizować zjawiska z zakresu budownictwa i urbanistyki pod względem lokalnych warunków i opracowywać nowe, lepsze i jednocześnie możliwe do realizacji rozwiązania.
4kOjeqWD5P5tMa9Xicw89lNegkREJLQpBQwRpnryAxBge3Ob7ZR1EreaXl8S_mexico.jpg
Badacze z Meksyku będą się zajmować przekształceniem nielegalnych faweli w Mexico City w pełnoprawny fragment miasta i stworzeniem projektu wyznaczającego nowe kierunki rozwoju urbanistycznego stolicy. Zespół z Melbourne (Australia) podejmie próbę pomocy regionowi Aceh w Indonezji, który najbardziej ucierpiał podczas tsunami w 2004 r. i opracowania planu jego przyszłego rozwoju. Ekipa z Grenoble (Francja) przeprowadzi analizę efektów wielkich projektów urbanistycznych w kolumbijskiej Bogocie, a specjaliści z Nowego Jorku, Szanghaju i Shenzhen przyjrzą się sytuacji budownictwa mieszkaniowego w Chinach i zaproponują sposoby na jej poprawienie. Rafael Viñoly: „Badania są najważniejszą i niezbędną częścią naszego zawodu. A w trudnych czasach, w jakich żyjemy, szczególnie ważne jest potwierdzenie naszego zaangażowania w architektoniczne poszukiwania, których celem jest nie tylko projekt i technologia, ale też szeroko pojęte dobro ludzkości”.
Na stypendia dla uczestników projektu firma Rafaela Viñoly przeznaczyła ponad 160 tysięcy dolarów. Zatrudnieni w niej architekci zapewniają też wsparcie w zakresie projektowania, inżynierii, grafiki i konstruowania modeli. Członkowie wszystkich grup badawczych będą regularnie odwiedzać biuro w Nowym Jorku, żeby na bieżąco przedstawiać swoje wnioski i pomysły. W 2010 r. wyniki ich pracy zostaną opublikowane w formie książki, w Nowym Jorku odbędzie się również podsumowująca ich pracę konferencja.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Opinie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera