Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura naprawia świat

 

Czas czytania: ~2 min


AGQltSxflnWgPFUPQ0wRXuTSBA6WsTMASrK2faWc2NULELWnAeqtkr23xxnq_bogota.jpg
Jak sprawić, by architektura lepiej odpowiadała na potrzeby ludzi, będących w trudnej sytuacji społecznej i środowiskowej? To pytanie postawili przed kolegami po fachu architekci z biura Rafael Viñoly Architects. Do organizowanego przez nich programu badawczego poświęconego tym zagadnieniom zgłosiło się ponad 180 zespołów z całego świata. Na początku marca wybrano cztery z nich, skupiające specjalistów z pięciu kontynentów – z Meksyku, Australii, Kolumbii, Francji, Chin i Stanów Zjednoczonych.
BkOgFUlwQHZimeIHiFN1Yn714L5GzW65cW3nU5iC2BmS3XLENqEKCo9MOWTS_indonesia-aceh.jpg
W poprzednich edycjach przedsięwzięcia Rafaela Viñoly badacze zmierzyli się z tematami dotyczącymi środowiska naturalnego i zagadnieniami naukowymi, min. zielonymi dachami i możliwościami zastosowania w architekturze włókna węglowego. W tym roku temat grantów dotyczy społecznej roli architektury. Uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak na polu budownictwa i urbanistyki promować przyjazne, humanistyczne rozwiązania na terenach klęsk żywiołowych, biedy i społecznych zawirowań. Celem przedsięwzięcia jest promowanie i szerzenie dialogu na ten temat na całym świecie. W wybranych w 2009 r. zespołach znajdują się zarówno czynni architekci, jak pracownicy naukowi. Przy pomocy różnych technik badawczych – od psychologii środowiskowej i antropologii po fotografię dokumentalną – będą analizować zjawiska z zakresu budownictwa i urbanistyki pod względem lokalnych warunków i opracowywać nowe, lepsze i jednocześnie możliwe do realizacji rozwiązania.
4kOjeqWD5P5tMa9Xicw89lNegkREJLQpBQwRpnryAxBge3Ob7ZR1EreaXl8S_mexico.jpg
Badacze z Meksyku będą się zajmować przekształceniem nielegalnych faweli w Mexico City w pełnoprawny fragment miasta i stworzeniem projektu wyznaczającego nowe kierunki rozwoju urbanistycznego stolicy. Zespół z Melbourne (Australia) podejmie próbę pomocy regionowi Aceh w Indonezji, który najbardziej ucierpiał podczas tsunami w 2004 r. i opracowania planu jego przyszłego rozwoju. Ekipa z Grenoble (Francja) przeprowadzi analizę efektów wielkich projektów urbanistycznych w kolumbijskiej Bogocie, a specjaliści z Nowego Jorku, Szanghaju i Shenzhen przyjrzą się sytuacji budownictwa mieszkaniowego w Chinach i zaproponują sposoby na jej poprawienie. Rafael Viñoly: „Badania są najważniejszą i niezbędną częścią naszego zawodu. A w trudnych czasach, w jakich żyjemy, szczególnie ważne jest potwierdzenie naszego zaangażowania w architektoniczne poszukiwania, których celem jest nie tylko projekt i technologia, ale też szeroko pojęte dobro ludzkości”.
Na stypendia dla uczestników projektu firma Rafaela Viñoly przeznaczyła ponad 160 tysięcy dolarów. Zatrudnieni w niej architekci zapewniają też wsparcie w zakresie projektowania, inżynierii, grafiki i konstruowania modeli. Członkowie wszystkich grup badawczych będą regularnie odwiedzać biuro w Nowym Jorku, żeby na bieżąco przedstawiać swoje wnioski i pomysły. W 2010 r. wyniki ich pracy zostaną opublikowane w formie książki, w Nowym Jorku odbędzie się również podsumowująca ich pracę konferencja.

Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki konkursu architektonicznego na kampus edukacyjny
Wyniki konkursu architektonicznego na kampus edukacyjny

19 września 2019 roku poznaliśmy wyniki dwuetapowego konkursu studialno-realizacyjnego na koncepcję ...

Webinarium Bauder: Dachy zielone Bauder elementem zrównoważonego rozwoju
Webinarium Bauder: Dachy zielone Bauder elementem zrównoważonego rozwoju

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

VELUX Archi-Vizje: Renowacje i adaptacje, czyli nowe życie budynków
VELUX Archi-Vizje: Renowacje i adaptacje, czyli nowe życie budynków

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera