Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Slownik architektury. Produkt roku 2012

 

Czas czytania: ~2 min


GrPVpmBfePBOFGOeZPmY6vp8T1z9hERvtCSQAaGGKTUKUOMkLPRdwjqZZF2T_produkt-roku.jpg

W tym roku po raz pierwszy ogłosiliśmy nasz nowy plebiscyt pt. „Słownik architektury. Produkt roku”. Ma on ambicję być dorocznym, architektonicznym podsumowaniem stanu rynku materiałów budowlanych i narzędziem wskazywania ciekawych produktów, które powinny stać się elementem „słownika” każdego architekta.

Co to znaczy produkt architektoniczny? W naszym rozumieniu jest to rozwiązanie, które ma takie walory wzornicze, użytkowe lub emocjonalne, że w istotny sposób pomaga architektom w realizacji ich wizji, a w niektórych przypadkach nawet tę wizję umożliwia. Historia architektury zna mnóstwo przykładów nowoczesnych rozwiązań materiałowych, które przyczyniły się do istotnej zmiany samej architektury. Klasycznym przypadkiem jest cegła lub beton, które dzisiaj należą do „a, b, c” słownika architekta. A przecież nie zawsze tak było.

Chcemy więc motywować producentów materiałów oraz dostarczycieli usług do wyróżniania w swoim asortymencie oferty, która w istotny sposób wzbogaca pracę architektów, a co za tym idzie, również naszą przestrzeń.

Oczywiście ważnym elementem tak ambitnie zakrojonego przedsięwzięcia jest zbudowanie procedury, która umożliwia jego sprawną i wiarygodną realizację. Tak naprawdę projekt „Słownik architektury. Produkt roku” trwa już od początku 2012 roku. Dzięki specjalnej funkcjonalności dostępnej w zakładce „Społeczność” wortali sztuka‑architektury.pl oraz sztuka‑wnetrza.pl namawialiśmy związanych z architekturą producentów materiałów i urządzeń do tego, ażeby samodzielnie rejestrowali tam swoje wizytówki oraz zgłaszali produkty wraz z plikami CAD (prezentacja oraz zgłoszenie do 3 produktów są bezpłatne).

W ramach tej procedury udało nam się pozyskać około 40 firm, które zgłosiły do plebiscytu ponad 100 produktów. Procedura wyłaniania laureatów była dwustopniowa. W pierwszym etapie redakcje
wortali sztuka‑architektury.pl, sztuka‑wnetrza.pl oraz krytyka‑architektury.info wyłoniły spośród zgłoszonych propozycji finałową 16. W drugim etapie jury złożone z architektów drogą głosowania wybrało z szesnastu produktów 5 najlepszych, którym nadano tytuł „Słownik Architektury. Wybór roku”.

Więcej w najnowszym numerze kwartalnika "Krytyka Architektury"


Podepnij swój artykuł

tagi

Wieża ciśnień w Ciechanowie jak nowa
Wieża ciśnień w Ciechanowie jak nowa

Wieża ciśnień w Ciechanowie – to jeden z najbardziej znanych obiektów architektonicznych w tym mieśc ...

Mirosław Nizio projektuje na Ukrainie
Mirosław Nizio projektuje na Ukrainie

Pracownia Nizio Design International Mirosława Nizio, we współpracy z ukraińskim biurem Project Sys ...

Dom we Wróżenicach – drewno w roli głównej
Dom we Wróżenicach – drewno w roli głównej

Dom we Wróżenicach – to projekt architektoniczny stworzony dla czteroosobowej rodziny marzącej o wyj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera