Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Za 'sztukę budowania rzeczy'

 

Czas czytania: ~2 min


jb7GMCKkrmWzy9BoaOOxbdzUuMWe9HVp3sDYyN3Zriev8iD1TSHOmSST7fBq_dom-alchemikow-wytwornia-kosmetykow-hean.jpg

'Architektura to sztuka budowana rzeczy' – takim artystycznym credo kieruje się prof. Dariusz Kozłowski, tegoroczny laureat Honorowej Nagrody SARP. Od 18 do 21 grudnia 2011 r. w pawilonie SARP przy ul. Foksal w Warszawie prezentowana jest wystawa podsumowująca jego dotychczasowy dorobek.

Dariusz Kozłowski jest dziekanem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i czynnym architektem projektującym budynki sakralne, użyteczności publicznej, mieszkalne i przemysłowe. Powstanie koncepcji architektonicznych poprzedza zawsze barwnymi, fantastycznymi studiami malarskimi wykonywanymi farbami akrylowymi, olejnymi czy temperami. Właśnie taką odsłonę jego pracy, którą sam określa mianem 'architektury prenatalnej', można oglądać na wystawie w stołecznej siedzibie SARP-u. W lutym 2012 r. ekspozycja będzie także prezentowana w Krakowie.

vwH58oIrFBX3iYtamH4GcbyKMhH82TKhxHEZgtkdHi4kwLWWxB2EUt2HBBOG_casa-olajossy-ossia-villa-in-fortezza.jpg

Tegoroczny laureat Nagrody Honorowej SARP urodził się 9 grudnia 1942 r. w Radomiu. W 1966 r. ukończył studia architektoniczne na Politechnice Krakowskiej, z którą to uczelnią związany jest do dziś jako kierownik katedry Projektowania Architektonicznego, a od 2005 r. dziekan Wydziału Architektury.

Do najważniejszych realizacji Dariusza Kozłowskiego należą: 'Dom Alchemików' czyli Wytwórnia kosmetyków HEAN w Krakowie (projekt 1988) oraz 'Droga Czterech Bram' – Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia XX Zmartwychwstańców w Krakowie, (1983-88, realizacja 1985-1993) – postmodernistyczny gmach zaprojektowany wspólnie z Wacławem Stefańskim i Marią Misiągiewicz i nawiązujący do symboliki czterech bram: Wiary, Nadziei, Wiedzy i Inicjacji. Obiekt ten znalazł się na liście polskich ikon architektury powstałych po 1989 roku opracowanej przez miesięcznik „Architektura-murator".

iU81YwYF20mEdYRdHscGdYntsJBYH9z4lcGCStZPwPmJWEWMaDDyDyQdGIlO_villa-fortezza-rezydencja-turek-k-konina.jpg

Kozłowski jest także autorem wielu projektów domów mieszalnych, min. Domu jednorodzinnego 'Casa Olajossy ossia Villa in fortezza' na peryferiach Lublina (1999), rezydencji Villa Fortezza w Turku k. Konina (wspólnie z H. Kamińskim, nagroda SARP Kraków za projekt roku 1992) czy willi dwurodzinnej Bateau-Bateau w Krakowie (1991).

Ważniejsze nagrody: Nagroda Publiczności na I Biennale Architektury w Krakowie (1985); Architektoniczne Wydarzenie Roku 1991 – SARP Kraków, Projekt Roku 1992 – SARP Kraków; Wyróżnienie Specjalne Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa za pracę habilitacyjną 'Projekty i budynki 1982-1992' (1995); Nagroda Indywidualna Ministra Edukacji Narodowej za twórcze osiągnięcia architektoniczne potwierdzone uzyskaniem stopnia naukowego doktora habilitowanego (1996); Honorowa Nagroda SARP-Kraków za wybitne osiągnięcia twórcze (1997).

pfGd4QSE20QqNSZKQWgnsYHaII6PiyaUWoSTIZYudxIxkTOjAMJYaPOWcOhh_wyzsze-seminarium-duchowne-zgromadzenia.jpg

W ubiegłym roku 'polskiego Pritzkera' otrzymał Bolesław Stelmach, wśród wcześniejszych laureatów są min. Krzysztof Ingarden i Jacek Ewy, Marian Fikus, Jerzy Gurawski, Stefan Kuryłowicz, JEMS Architekci, Stanisław Fiszer, Wojciech Obtułowicz, Andrzej Kiciński.

Fot: dariuszkozlowski.arch.pk.edu.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Przedszkole w Lądku-Zdroju
Przedszkole w Lądku-Zdroju

Przedszkole w Lądku-Zdroju powstało dla 180 dzieci. Miało pomieścić – poza salami dla kilkulatków – ...

Webinarium: VELUX Archi-Vizje: Światło w architekturze 21.06.2018
Webinarium: VELUX Archi-Vizje: Światło w architekturze 21.06.2018

Zapraszamy 21 czerwca 2018 na bezpłatne szkolenie dla architektów, którego tematem będzie: „VELUX Ar ...

Mundial 2018 – gdzie grają piłkarze
Mundial 2018 – gdzie grają piłkarze

Mundial 2018 wzbudza sporo kontrowersji, krytykowana jest lokalizacja mistrzostw (choćby to, że Rosj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera