Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Łódzka odNowa

 

Czas czytania: ~3 min


W październiku 2008 r. Grupa Pewnych Osób zainicjowała w Łodzi akcję Lipowa odNowa. Rozpoczęte Pierwszym Piknikiem Kulturalnym przedsięwzięcie to eksperyment z udziałem lokalnej społeczności, którego celem jest przełamanie bierności mieszkańców dzielnicy Polesie, rewitalizacja zdegradowanych okolic ulicy Lipowej i tworzenie nowej infrastruktury w mieście. Elementem przedsięwzięcia był rozstrzygnięty 19 marca konkurs na zagospodarowanie skweru przy ulicy Lipowej 42/44 i stworzenie tam placu zabaw.
bq3oNenI0jLxouWOraybWmwJKXmUDM86MO1BwglKPZrYVa0WsAaI3cQU95Ih_magda-dzikowska-puzzle.jpg
Organizatorami konkursu była GPO i Zakład Projektowania Urbanistycznego Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej. Do udziału w nim zaproszono studentów pierwszego roku łódzkiej architektury. Na konkurs wpłynęło 50 prac, z których jury w składzie: Marek Janiak (architekt i prezes Fundacji Ulicy Piotrkowskiej), Romuald Chudzicki (przewodniczący rady osiedla Stare Polesie), Elżbieta Muszyńska (prezes Łódzkiego Oddziału Stowarzyszenia Urbanistów Polskich), Małgorzata Hanzl oraz przedstawiciele Grupy Pewnych Osób – smakaroni i Szymon, wybrało najlepszy. Okazała się nim propozycja Magdaleny Dzikowskiej, która sięgnęła po stylistykę przestrzennych puzzli. Jury wyjaśniło, że projekt ten wyróżniał się na tle pozostałych odważną zabawą kolorem, ciekawą aranżacją przestrzeni, a jednocześnie plastycznością i prostotą. Pojawiły się tu wielkie puzzle o różnej powierzchni i wysokości, na których można się bawić i spacerować, a także ściana, pełniąca funkcję tablicy do pisania i malowania oraz plac zabaw z odpornymi na zniszczenie urządzeniami.
G41PJ4JSMmjBndhxKDfhehvaSudVhkoCyMrZIGQ4VAIxuKtfNLylSQhh3nWu_sykstus-kucharski-2nagroda.jpg
Druga nagroda trafiła w ręce Sykstusa Kucharskiego, który zaproponował podzielenie placu na system pomieszczeń oddzielonych pasami i ścianami zieleni, a trzecią przyznano Robertowi Dzikiemu. Jego projekt uznano za niezwykle ciekawy, choć nie do końca przystający do łódzkiej rzeczywistości. Dziki wzorował się na placu z St. Gallen, a jego koncepcja została doceniona między innymi za to, że autor sięgnął po najnowsze wzorce projektowania w europejskich metropoliach.
9XJdqeqGxqLzhR2lB7u30xvQJgZVTCtbWWJTNabasTvkOiNvOjuQIqZ2vFm5_robert-dziki-3nagroda.jpg
Ogłaszając wyniki konkursu, jury podkreśliło, że wybór nie był prosty. Pomysły studentów były niezwykle różnorodne, prezentowały odmienne spojrzenie na kształtowanie placu zabaw i proponowały ciekawe rozwiązania. Niektóre sięgały po estetykę futurystyczną, inne – nawiązywały do nazwy miasta i wprowadzały na plac mały staw z łódkami.
Jak zapowiadają organizatorzy, wybrany projekt ma duże szanse na realizację, bo w budżecie miasta przewidziano 180 tysięcy złotych na „mniejsze” wydatki. A że mieszkańcy miasta chcą więcej placów zabaw – wydaje się, że inwestycja jest pewna. Na podstawie zwycięskiego projektu ma teraz powstać koncepcja zabudowy skweru.
Łódzka inicjatywa pokazuje, że zmiana oblicza naszych miast w dużej mierze zależy od nas samych. Skupione na wielkich inwestycjach władze pomijają „małe” problemy mieszkańców – zaniedbane ulice i podwórka poza ścisłym centrum, nieremontowane od lat kamienice, brak przyjaznej przestrzeni publicznej i zieleni. Dla urzędników wyznacznikiem atrakcyjności miasta jest zainteresowanie ze strony inwestorów (najlepiej zagranicznych) i budowa kolejnych biurowców. Owszem, jest to ważne, ale dla znakomitej większości mieszkańców miast równie ważna, jeśli nie ważniejsza, jest jakość przestrzeni z którą mają do czynienia na co dzień. Nie biurowce, hotele i centra handlowe, a ładne ulice, zielone skwerki i place zabaw. Na tym polu można jednak liczyć tylko na konsekwentną, oddolną inicjatywę. Daniela Szymczak

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Przedszkole w Lądku-Zdroju
Przedszkole w Lądku-Zdroju

Przedszkole w Lądku-Zdroju powstało dla 180 dzieci. Miało pomieścić – poza salami dla kilkulatków – ...

Webinarium: VELUX Archi-Vizje: Światło w architekturze 21.06.2018
Webinarium: VELUX Archi-Vizje: Światło w architekturze 21.06.2018

Zapraszamy 21 czerwca 2018 na bezpłatne szkolenie dla architektów, którego tematem będzie: „VELUX Ar ...

Mundial 2018 – gdzie grają piłkarze
Mundial 2018 – gdzie grają piłkarze

Mundial 2018 wzbudza sporo kontrowersji, krytykowana jest lokalizacja mistrzostw (choćby to, że Rosj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera