Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Do nasączania skorupek…

 

Czas czytania: ~2 min


Edukację trzeba zaczynać wcześnie. Nie ma lepszego sposobu na uczenie najmłodszych, niż zabawa. Z myślą o takiej formie oswajania dzieci z architekturą ogłoszony został konkurs na edukacyjną zabawkę architektoniczną. Organizatorami konkursu były krakowska Pracownia k. i Stowarzyszenie Akademia Łucznica. Był on jednym z elementów większego projektu – „Zabawka architektoniczna jako narzędzie edukacji regionalnej" – realizowanego w ramach programu Akademia Orange. Na konkurs można było nadsyłać prace nawiązujące do zagadnień związanych z architekturą, w tym także architekturą regionalną, budownictwem, urbanistyką lub konstrukcjami. Jury w składzie Zofia Bisiak, Bartosz Haduch, Natalia Luniak, Łukasz Tabakowski i Tadeusz Wieczorek ocenić musiało 95 prac. Nagrody otrzymali autorzy 7 z nich, a 22 projekty zostały zakwalifikowane na wystawę pokonkursową. Będzie ją można oglądać w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach od 14 maja do 13 czerwca 2010 roku.
sM8WuyKNgPVdO8YvxEHXWEo1vTTUxOzU8kfrPwY0oPD2YQrYE6w15VvvFV43_zabawka1-miejsce.jpg
Pierwszą nagrodę otrzymali Joanna i Piotr Łyczek za pracę „Domiko”, której celem jest zachęcanie do poznawania innych regionów i różnych typów budownictwa ludowego. Dzięki temu, zabawka może stać się narzędziem edukacji regionalnej, przydatnym np. jako pomoc szkolna.
MMjlQcjc2a6lji37LMG5ApRBeXavORSxO1RkM8oekHHqB6160zpEnUzlSCLd_zabawka2-miejsce.jpg
Druga nagroda trafiła w ręce Joanny Nosal i Natalii Rowińskiej – autorek pracy „PROmoFORMA”, dla których inspiracją była lubiana przez dzieci i pobudzająca ich kreatywność zabawa w piasku. Dzięki specjalnie przygotowanym foremkom, babki z piasku przybierać będą formy nowoczesnych budynków.
s2nmmZmrSDiFzfYGXgeixt94hmDif6otOTT9xGiiTMPneuCKZ3Usz3rA45V2_zabawka3-miejsce.jpg
Na trzecim miejscu podium stanął Michał Stankiewicz, który zaproponował zabawkę „Moje Miasto”. Jury doceniło jego projekt za prostotę i syntetyczność: „przestrzeń miejska, uzyskana przy pomocy prostych elementów, może stać się tłem do kolejnych zabaw. Elementy można dowolnie przekształcać i dodawać kolejne, co daje nieskończoną możliwość kombinacji”.
5ydCwYcNaoZTLIp6XXZpKJOUetiQiRz0tHFXkKnTcCXYJTygFvjj3GPBpJ6e_zabawkawyroznienie-1.jpg
Jurorzy przyznali także trzy wyróżnienia i wyróżnienie honorowe. Pierwsze wyróżnienie otrzymał Krzysztof Piotr Marciszewski, autor edukacyjnej gry miejskiej „Archi-poszukiwacz”. Sędziowie docenili tę koncepcję jako ciekawy pomysł na wycieczkę „architektoznawczą" z mapą, na której zaznaczono miejsca, z których wybrane budynki będą oglądane.
7VmyJgYTmNJI8IytSjjTASuOSvckcju1GUho9Jc5ywoebh0sqDP3cv5rxgxI_zabawkawyroznienie-2.jpg
Drugie wyróżnienie przyznano Kasi Lisiak i Pawłowi Hawrylakowi, którzy zaproponowali zabawkę „Zielony daszek, zrób go sam”. W uzasadnieniu jurorzy podkreślili symboliczne zwrócenie uwagi na ekologię w architekturze, zarówno w skali mikro, jak i makro.
eux92ndBEOdUxpQn59ecglobOUWFyZOrkDZz8JCihf0HTax58uAm9Nm4vOMs_zabawkawyroznienie-3.jpg
Kolejną wyróżnioną pracą jest „Buduj z wyobraźnią" Katarzyny Cieślar i Adama Cieślara. Jest to zabawka, która w przystępny sposób przybliża proces budowlany, zasady konstrukcji i funkcjonowania budynku.
s99jBfM1uaNLWkTjr68KUWKfILiX713EuHsQLDRQ7ABNphORzXbr4lSqfkZi_zabawkawyroznienie-honorowe.jpg
Wyróżnienie honorowe otrzymali Janusz Mączewski, Michał Pawlik. Ich pracę sędziowie docenili za „oryginalność w podejściu do tematu, fantazję i niemal nieskończoną liczbę możliwych interpretacji”. Laureaci konkursu zostali zaproszeni na warsztaty zabawkarskie w Akademii Łucznica, k. Pilawy. W ich takcie wykonają prototypy swoich zabawek, które następnie zostaną przetestowane przez dzieci z okolicznych wsi. Wszystkie zakwalifikowane na wystawę prace www.pracowniak.pl/konkurs.html

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Nowy obiekt architektoniczny od Art-Projekt
Nowy obiekt architektoniczny od Art-Projekt

Szkoła i przedszkole przy ul. Twardowskiego w Stargardzie – to pierwszy obiekt architektoniczny, pow ...

Rusza XI edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL - czekamy na zgłoszenia realizacji
Rusza XI edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL - czekamy na zgłoszenia realizacji

Zapraszamy do udziału w jedenastej edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wsp ...

Wieża ciśnień w Ciechanowie jak nowa
Wieża ciśnień w Ciechanowie jak nowa

Wieża ciśnień w Ciechanowie – to jeden z najbardziej znanych obiektów architektonicznych w tym mieśc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera