Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projektant roku

 

Czas czytania: ~3 min


r2ASaNATruV1SZyjFibHBW9oatfDraNVfwP6tnSayucHrUoU7zPxJy5sgLRL_augustyniak.jpg
Najlepszym polskim projektantem ubiegłego roku został Tomasz Augustyniak. Taką decyzję ogłosił Instytut Wzornictwa Przemysłowego, po raz czwarty przyznając tytuł Designera Roku.
lY4BnU2wrTJpKqNuOFAWDg06SGLqyT0yN6VIOHQpTEbyf7rGs87EMb5uyJu6_tomasz-augustyniak-fado.jpg
Tegoroczny laureat to przede wszystkim projektant mebli. Na swoim kocie ma ponad 170 projektów wdrożonych do produkcji i sprzedawanych w Polsce i za granicą, współpracę z najlepszymi polskimi producentami – Meblami VOX, Noti, Balma, Comforty, Mikomax czy PROFIm, a także wiele nagród, w tym przyznaną przez IWP nagrodę „Dobry Wzór 2010” w kategorii Strefa Domu za kolekcję multisensorycznych mebli dla dzieci „Meee” dla firmy Meble VOX.
ZtKAys2alw5YIzUHyJf9qyDl0PngY6TZykgIPFEla8HOQGs34j9mcuzIMiTE_tomasz-augustyniak-iglo.jpg
Tomasz Augustyniak jest absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego poznańskiej ASP, a od 1993 r. działa jako niezależny projektant. Jak sam mówi, jego celem jest tworzenie przedmiotów, w których zachowana zostaje równowaga między funkcjonalnością a designem. Stąd proste, współczesne formy, nacisk na wysoką jakość wykonania, a także dostosowanie do potrzeb użytkowników. W jego projektach, obok form zdecydowanie nowoczesnych, jak w słynnym czerwonym szezlongu Mono (Com.40), pojawiają się także, mniej lub bardziej wyraźnie i współcześnie przetworzone, inspiracje przeszłością – od echa estetyki lat 20. w fotelu i podnóżku Fado (dla Com.40), przez stylistyczne nawiązania do lat 50. i 60. (stoliki Plum, Noti), po mocno uproszczony styl zakopiański (sofa Nel dla Com.40).
tznK6hPGkgC2hGPcIvdcHhB6zRxp0YwcGM2YzOUpknrtZG3oJqbLEYQ7jPbU_tomasz-augustyniak-meee.jpg
W projektowaniu dla Tomasza Augustyniaka ważne jest dopasowanie produktu do roli, jaką ma spełniać. Dlatego, projektując meble biurowe, dąży do tego, by nie tyle koncentrowały na sobie uwagę użytkowników, co raczej pomagały im skoncentrować się na wykonywanej pracy. Z kolei pracując nad meblami do pokoju dziecka, skupił się na tym, by nie tylko były one wizualnie przyjazne dla maluchów, ale także sprzyjały ich rozwojowi i pobudzały wyobraźnię – jego kolekcja „Meee” to seria prostych, kolorowych i bezpiecznych obiektów, które mają zachęcać do zabawy stymulującej rozwój funkcji poznawczych i psychomotorycznych.
nG5sQqwGnbI2GQ0sRrdoZq0RrIHDxXljf6idYcayIJzlEc7mJwt9xCBhmpuF_tomasz-augustyniak-plum.jpg
Ogłaszając wybór laureata, prezes IWP Beata Bochińska podkreśliła, że Tomasz Augustyniak jest wyjątkowym przykładem projektanta łączącego „talent, profesjonalizm, umiejętność tworzenia rozpoznawalnego stylu i pragmatyczne podejście do rynku”, a jego „umiejętności poszukiwania nowych rozwiązań i dbałości o wysokie standardy wykonania produktu wiele polskich firm zawdzięcza pozycjonowanie swoich marek na wymagającym i bardzo konkurencyjnym rynku”.
LOrjErQNMli6pl5uPRw0nywqkA8Zc1TsLPcT4Bc7XfC7ySuqzQCa8yhZ8Sxf_tomasz-augustyniak-uwu-2.jpg
Na prezentowanej w IWP wystawie dorobku projektanta można zobaczyć jego najciekawsze projekty powstałe po 2002 r. Jak wyjaśniają kuratorzy, ekspozycja prezentuje „profesjonalne rozwiązania wzornicze uwzględniające zarówno możliwości producenta, jak i potrzeby konsumenta”, a zgromadzone na niej obiekty „stanowią owoc ścisłej współpracy projektanta z przedsiębiorcami, wynikają z wielu decyzji i kompromisów koniecznych do osiągnięcia zamierzonego celu. Dowodzą, iż projektowanie przemysłowe to wieloetapowy proces, który, oprócz oczywistej sprawności warsztatowej, wymaga od projektanta umiejętności spojrzenia na problem zarówno z perspektywy użytkownika, jak i producenta”. Wystawę można oglądać w siedzibie IWP przy ul. Świętojerskiej w Warszawie, od 11 marca do 10 kwietnia 2011 r.
Nagroda specjalna Designer Roku 2010 została przyznana w ramach 17. edycji konkursu „Dobry Wzór 2010” na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. Wystawa zaś zrealizowana została w ramach prowadzonego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego projektu „Zaprojektuj Swój Zysk. Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez zastosowanie wzornictwa”. Źródło: Instytut Wzornictwa Przemysłowego, fot. profim

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Muzeum Wyspiańskiego – wyniki konkursu architektonicznego
Muzeum Wyspiańskiego – wyniki konkursu architektonicznego

11 października 2019 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego, dwuetapowego, ...

Webinarium Bauder: Dachy zielone Bauder elementem zrównoważonego rozwoju
Webinarium Bauder: Dachy zielone Bauder elementem zrównoważonego rozwoju

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

VELUX Archi-Vizje: Renowacje i adaptacje, czyli nowe życie budynków
VELUX Archi-Vizje: Renowacje i adaptacje, czyli nowe życie budynków

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera