Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Marmur ma efektownego konkurenta

 

Czas czytania: ~3 min


WdPL9XbIher7vbHlVVDygoIiOKXixIlo3QcohoetXjhZH1i2nT4zJniSohmh_situk0.jpg

Perfekcyjnie imituje na ścianie klasyczny marmur, jest wyjątkowo elegancki i trwały. Stiuk, bo o nim mowa, staje się prawdziwym odkryciem w klasycznej dekoracji wnętrz.

Stiuk, jako szlachetny materiał zdobienia wnętrz znany był już w starożytnym Rzymie. Stiukowe tynki, rzeźby pełnoplastyczne i sztukaterie olśniewały swoim wzornictwem oraz kolorystyką. Stiuk w formie dekoracji ściennej nie był związany jedynie z europejskim kręgiem kulturowym. Znano go w sztuce mauretańskiej i stanowił podstawowy materiał w ornamentyce, a także architekturze Majów. Tradycyjnie wytwarzany był z gipsu, wapienia, drobnego piasku lub pyłu marmurowego. Barwiony na różne kolory, nakładany na podłoże, gładzony i polerowany wiernie odwzorowywał rysunek tradycyjnego marmuru. Szczególne zasługi dla popularyzacji stiuku dla dekoracji wnętrz miały renesans i barok. Stiuk idealnie korespondował z meblami i malarstwem tego okresu. Za sprawą współczesnych producentów przeżywa kolejną młodość. Ponadczasowy efekt coraz częściej zdobi wnętrza stylowych wiejskich rezydencji, ale i miejskich apartamentów, w których właściciele postawili na klasyczną elegancję. Przez wykonawców dekoracji ściennych szczególnie ceniony jest tzw. stiuk florencki ATF Gli Stucchi Fiorentini. Warto przyjrzeć mu się bliżej, aby sprawdzić, czym zyskał sobie sympatię profesjonalistów.

0M4oypLA0XJxCboqfOtz0C639wSDQp7hiJTTnVLdG5558vnkcP0OsE5Gb2GK_situk.jpg

ATF Gli Stucchi Fiorentini to jeden z najpopularniejszych efektów dekoracyjnych systemu Antiche Terre Fiorentine. Jest to mineralny stiuk, który imituje naturalny marmur z jego charakterystycznym wysokim połyskiem. Dekoracja należy do rodziny produktów „Le Classiche”, które szczególnie efektownie prezentują się we wnętrzach o klasycznym, stylowym wystroju. ATF Gli Stucchi Fiorentini dostępny jest w bardzo szerokiej ofercie kolorystycznej liczącej blisko 150 odcieni. Stiuk produkowany jest na bazie specjalnego wapna gaszonego, naturalnych składników mineralnych oraz dodatkowych substancji wiążących. Komponenty połączone zostały z wykorzystaniem innowacyjnej, nanostrukturalnej formuły, która decyduje o trwałości i odporności dekoracji na m.in. uszkodzenia mechaniczne i działanie mikroorganizmów. ATF Gli Stucchi Fiorentini charakteryzuje się wysoką paroprzepuszczalnością i ma właściwości wypełniające. Wapno, które jest zasadniczym składnikiem ATF Gli Stucchi Fiorentini, poddane zostało długotrwałemu procesowi lasowania (oznaczenie CL 90-S, zgodnie z „European Standard for Building Lime EN 459-1). Dzięki temu dekorację cechuje wysoka jakość oraz bardzo dobre parametry techniczne i aplikacyjne.

System dekoracyjny składa się z podkładu ATF Gli Stucchi Fiorentini Primer, farby-bazy ATF Gli Stucchi Fiorentini, tonerów ATF oraz wosku Cera. Stiuk można stosować praktycznie na każdym rodzaju podłoża we wnętrzu m.in. do dekoracji tradycyjnych wypraw wapienno-cementowych i cementowych, cienkowarstwowych tynków mineralnych, gładzi gipsowych, płyt gipsowo-kartonowych, betonu, a także do renowacji powłok dyspersyjnych. Istotną zaletą stiuku ATF Gli Stucchi Fiorentini jest możliwość stosowania go na trudnych do dekoracji powierzchniach np. kolumnach.

Więcej na: B.M. Polska

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera