Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stirling pod baldachim

 

Czas czytania: ~3 min


yplU5jK8uRAk4rCEDeUAPd8H9pAZD1f9qNel0FM5tcDkWDDiIhn9lOfp0WvL_maggiesstirling.jpg
Znamy już laureata tegorocznej nagrody Stirlinga. Najważniejszą brytyjską nagrodę architektoniczną przyznawaną przez Royal Instytut of British Architects we współpracy z The Architects Journal i Crystal CG otrzymał budynek Maggie’s Centre w Londynie, zaprojektowany przez Rogers Strick Harbour + Partners. To już druga nagroda Stirlinga dla pracowni Rogersa – pierwszą otrzymała w 2006 r. za lotnisko Barajas w Madrycie. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w sobotni wieczór, 17 października, w Old Billingsgate w Londynie.

Zaprojektowany przez Rogers Strick Harbour + Partners Maggie’s Centre – ośrodek pomocy chorym na raka – powstał w zachodniej części Londynu. W opinii komisji konkursowej, prosta architektura centrum doskonale uzupełnia jego program, budując przyjazną i intymną atmosferę, idealną dla osób zmagających się z chorobą. Nieoficjalny, domowy charakter budynku i jego otoczenia sprawiają, że pacjentom łatwiej jest się uczyć żyć z nowotworem.

Dwupiętrowy pawilon w ciemnopomarańczowym kolorze nakryty jest dynamicznym dachem-baldachimem, uniesionym wysoko nad ścianami i tworzącym jednocześnie zadaszenie nad wewnętrznymi ogrodami, dziedzińcami i tarasami. Budynek jest częściowo otoczony murem utrzymanym w tym samym kolorze, co elewacje i oddzielającym centrum od zgiełku ulicy. Zgodnie z ideą przyświecająca całej serii ośrodków Maggie’s Center (nazwa pochodzi od imienia żony znanego krytyka architektury Charlesa Jencksa, która zmarła na raka), zaprojektowany przez Rogersa obiekt jest antytezą szpitala – nie jest odizolowany od miasta, ale funkcjonuje jako otwarty, gościnny dom. Zdaniem jury, przy zastosowaniu prostych środków udało się w tym przypadku stworzyć ponadczasową architekturę, która nie tylko doskonale spełnia swoją funkcję, odpowiadając na wymagania użytkowników, ale całą swoją formą wyraża współczucie, wrażliwość i ideę wspólnoty. Poza tym, nie tylko ten, ale wszystkie zaprojektowane przez znanych architektów i przez to „głośne” budynki Maggie’s Centre odgrywają niezwykle ważną rolę w walce z wciąż pokutującym społecznym tabu, jakim jest choroba nowotworowa.

W jury zasiadali: John Tuomey (architekt, przewodniczący jury), Stephen Bates (architekt), Thomas Heatherwick (projektant), Sir John Sorrell (prezes CABE), Benedetta Tagliabue (architekt). Nagrodą było 20 tysięcy funtów.
nCv0EIOVa2pZJGb8VzE2NzWIFul7HO80daOu96qWNKc5CQcFtbW2AoCpIOzo_maggiesstirling2.jpg
Zobacz pozostałych kandydatów.

W ubiegłym roku nagrodę przyznano zespołowi mieszkalnemu Accordia autorstwa Feilden Clegg Bradley Studios, Alison Brooks Architects i Maccreanor Lavington. Budynki nagorodzone w poprzednich edycjach: Museum of Modern Literature (David Chipperfield Architects), lotnisko Barajas w Madrycie (Richard Rogers Partnership), The Scottish Parliament (EMBT / RMJM), 30 St. Mary Axe (Foster and Partners), Laban Centre w Londynie (Herzog & de Meuron), Gateshead Millennium Bridge (Wilkinson Eyre), Magna Rotherham (Wilkinson Eyre), Peckham Library and Media Centre (Alsop and Störmer); NatWest Media Centre na Lord’s Cricket Ground (Future Systems); American Air Museum w Duxford (Foster and Partners), szkoła muzyczna w Stuttgarcie (Michael Wilford and Partners), Centenary Building, University of Salford (Hodder Associates).
1iHM9mXfBDpZQGUK8mspfgVe1CIFFKFN7NrK98HpVpaKefUyMGPVPYNVgIgk_maggiesstirling3.jpg
fOTWJYJiTfJWAqqld18c3cLo5xLgq5oWkkn8IWQJNT2Ru6Wz5RGrSnng5hR9_maggiesstirling4.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera