Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dla wszystkich

 

Czas czytania: ~4 min


Ld84FPa1ugNvQ7O375YDlbXjipysBO6g7jiJr55qQ3PlKOQ7hN0XeeQKgYZf_fosterpartners-wkcd.jpg
Hong Kong poważnie myśli o zmianie wizerunku. Jako jeden z najważniejszych na świecie centrów handlowo-finansowych, ma ambicje stać się również światowym ośrodkiem kultury. I zabiera się za to z godnym tak wielkiego miasta rozmachem – planuje wybudować całą kulturalną dzielnicę – West Kowloon City District. Prezentowaliśmy już plan urbanistyczny, jaki stworzyło dla niej biuro Rema Koolhaasa. Dziś przedstawiamy wersję alternatywną – propozycję pracowni Foster + Partners.

X6ry8S0m7b3Vu7TzgplYrHPtBzvuHusxGJIiNmOKHYpEGsSDENAvwPTo1LA3_fosterpartners-wkcd-2.jpg

Najważniejszym założeniem architektów było stworzenie dzielnicy tętniącej życiem, z atrakcyjną przestrzenią wspólną i budynkami, w których życie publiczne spotykać się będzie z prywatnym, zatarte zostaną fizyczne granice między mieszkaniem, pracą i zabawą, a także granice mentalne i społeczne, umożliwiając twórcze spotykanie się różnych grup ludzi.

Podstawowymi elementami organizującymi przestrzeń WKCD w projekcie zespołu Foster + Partners są dwa obszary zieleni – City Park, w którym skupione będą najważniejsze budynki założenia oraz potężny, 19-hektarowy park pełniący funkcje rekreacyjne. Zielone będą także ulice, aleje i promenada ciągnąca się wzdłuż wybrzeża, które zostaną obsadzone drzewami. Na terenie WKCD zdecydowanie uprzywilejowani będą piesi i rowerzyści – cały transport kołowy został sprowadzony pod ziemię, do sieci tuneli z punktami dostępu do głównych obiektów i miejsc na terenie KWCD. Siatka ulic pomyślana została jako naturalna kontynuacja charakteru lokalnych tras. Związek ten ma zostać wyrażony poprzez połączenie kolumnad, alej, ścieżek oraz szerokich promenad – traktów, które przypominają ruchlową LAN Kwai Fong i główne arterie miasta, takie jak Shanghai Street.

Zgodnie z projektem biura Foster + Partners, w centrum dzielnicy mają zostać ulokowane spektakularne budynki kulturalne będące architektonicznym klejnotem Hong Kongu. Przeznaczone będą zarówno dla tzw. kultury wysokiej, jak i popularnej rozrywki. Budynków będzie 17, a wśród nich gmach opery, M+ (czyli pionierskie muzeum sztuki nowoczesnej), sale koncertowe i arena na 15 tysięcy miejsc z umieszczonym pod nią centrum ekspozycyjnym. W ramach kompleksu znajdą się również obiekty edukacyjne, biura, apartamenty i sklepy. Będą one ulokowane także przy dwukilometrowej nadmorskiej promenadzie, z której będzie można podziwiać panoramę Hong Kongu.

Większy, 19-hektarowy park sięgający do linii wybrzeża, otwarty będzie dla lokalnej społeczności i zwiedzających. Jego rzeźbiarsko ukształtowany teren z gęsto nasadzonymi drzewami, zapewni cień w upalne dni i stworzy enklawę natury w wielkim mieście. Znajdą się nim również zewnętrzne przestrzenie ekspozycyjne i sceny plenerowe. Ukłonem w stronę natury są także przewidziane przez autorów projektu rozwiązania ekologiczne: budynki mają być w dużym stopniu zasilane energią ze źródeł odnawialnych (min. słońca i wiatru) oraz wyposażone w oczyszczalnie ścieków i system uzdatniania wody do powtórnego użycia, a także technologię odzyskiwania energii. W efekcie możliwe będzie znaczne zredukowanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Foster: „Hong Kong to wspaniałe miasto, a ten projekt ujmuje to, jest najważniejsze w jego DNA: przestrzeń publiczną, place, parki i zieleń, aleje i małe, boczne uliczki. W ramach „City Park” stworzyliśmy światowej klasy obiekty odpowiednie dla nowego, kulturalnego miasta dostępnego dla wszystkich”.

Spencer de Grey, kierownik projektu i partner w Foster + Partnerd” „City Park należy do mieszkańców Hong Kongu. To, co musieliśmy zrobić, to zebrać całe nasze doświadczenie z dotychczasowej pracy tutaj, wsłuchać się w potrzeby ludzi i stworzyć warunki dla nowej, światowej klasy dzielnicy kulturalnej, która wyraża nadzieje i aspiracje miasta. Może tu powstać jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie – nowy znak rozpoznawczy na światowej mapie kultury”.

<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> Zobacz zwycięską pracę OMA
bGXHuvlyGfwEnUvnTegW5zMZ2bqEl7c9aAkGVFr1jxDDCDEbyYsSi38yPuVF_fosterpartners-wkcd-3.jpg
Ar3Yescj7XbyauADAuhac9QURe8a1PlwqEgtk4GQbVGfhtSQ2z7Pv4tA5EKG_fosterpartners-wkcd-4.jpg
GkJeilB1RkjjXMp8VFicgaupJwAzcSxIvdNZHbQuO0aC4n34Ecx6ZrWj8VsN_fosterpartners-wkcd-5.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Rusza XI edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL - czekamy na zgłoszenia realizacji
Rusza XI edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL - czekamy na zgłoszenia realizacji

Zapraszamy do udziału w jedenastej edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wsp ...

Wieża ciśnień w Ciechanowie jak nowa
Wieża ciśnień w Ciechanowie jak nowa

Wieża ciśnień w Ciechanowie – to jeden z najbardziej znanych obiektów architektonicznych w tym mieśc ...

Mirosław Nizio projektuje na Ukrainie
Mirosław Nizio projektuje na Ukrainie

Pracownia Nizio Design International Mirosława Nizio, we współpracy z ukraińskim biurem Project Sys ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera