Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wyrośnie czy przerośnie?

 

Czas czytania: ~2 min


WMDAxLiZkCcMiOLtoOgxLx7DLj5zw3Agr6xuHk3S7OQaoGD6CSlnHER7UHrJ_foster-vietinbank.jpg
Stolica Wietnamu obchodzi w tym roku swoje milenium. Sztandarowym wydarzeniem architektonicznym uświetniającym ten jubileusz było otwarcie nowego muzeum miasta zaprojektowanego przez biura gmp von Gerkan, Marg und Partner i Inros Lackner. Ale na tym poważne inwestycje w Hanoi się nie kończą. W drugiej połowie października ruszyła budowa centrum biznesowego VietinBank – siedziby największej grupy bankowej w Wietnamie. Jej projekt powstał w pracowni Normana Fostera i jest pierwszą inwestycją brytyjskiego biura w Wietnamie.

Kompleks VietinBank powstaje w strategicznej lokalizacji między centrum miasta i lotniskiem. Składać się będzie z dwóch wież połączonych siedmiopiętrową platforma z centrum konferencyjnym, luksusowymi butikami, kawiarniami i restauracjami oraz zielonym dachem, na którym zaplanowano dostępny dla użytkowników budynku ogród. Wyższa wieża liczyć będzie 68 pięter i będzie mieścić główną siedzibę VietinBanku, w drugiej, liczącej 48 pięter, znajdzie się pięciogwiazdkowy hotel, spa i apartamenty na wynajem. Cały zespół będzie miał 300 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Jego skala ma demonstrować rosnącą rolę Wietnamu jako międzynarodowego ośrodka finansowego, a także podkreślać status samej instytucji – górująca nad miastem sylweta wyższej wieży zostanie wzniesiona na planie trójkąta, a ścięcie jednego z narożników w zwieńczeniu bryły nada mu symboliczny kształt litery ‘V’.
oRUeMqZhz123qhRB1DKe7F6WVcL4eI8eOZRkGNvbvdfCztdl5qW7SRHb5zHO_foster-vietinbank-3.jpg
Całe założenie ma być oczywiście energooszczędne i uwzględniać zaawansowany program ekologiczny. Celem architektów było złagodzenie uciążliwości lokalnych warunków klimatycznych. Głównym wrogiem okazała się duża wilgotność powietrza, do której redukcji służyć mają urządzenia osuszające o niskim zużyciu energii. Specjalny system wiatraków będzie oddzielać z atmosfery wodę i „wypuszczać” gorące, suche powietrze, które będzie następnie schładzane przy pomocy wód gruntowych i dopiero wówczas wprowadzone do budynku. Po raz pierwszy w tym regionie technologia ta zostanie wykorzystana na tak dużą skalę. Żłobkowana elewacja z pionowych żeber usytuowanych co 4,5 metra zapewniać ma cień w pomieszczeniach, a jednocześnie stanowić jednostkę miary dla biur ulokowanych wzdłuż obwodu poszczególnych pięter.

Mouzhan Majidi, dyrektor wykonawczy w pracowni Foster+Partners: „To niezwykle ekscytujący moment dla naszego biura, ponieważ rozpoczynamy naszą pierwszą realizację w Wietnamie. Nasz projekt jest ekologiczną odpowiedzią na warunki klimatyczne i tradycję Hanoi, a wieża będzie miała wyraźne przesłanie symboliczne – VietinBank będzie wyrastał ponad otaczające go budynki, stając się jednym z pierwszych obiektów widzianych przez wjeżdżających do miasta”.

Zobacz nowe muzeum miasta Hanoi
36vKEkRUo0COiDdCJeEyvPqGiqSiS3Jg5vvZPFWtAAccTwOZWxkcAvUpoW72_foster-vietinbank-2.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Heinle, Wisher und Partner Architekci projektują w Krakowie
Heinle, Wisher und Partner Architekci projektują w Krakowie

Dziś każde miasto chce mieć swoje centrum nauki – placówki takie są bowiem niezwykle atrakcyjnymi ob ...

Projekt zielonej biblioteki
Projekt zielonej biblioteki

Projekt zielonej biblioteki sami architekci nazwali „Zielonym statkiem kosmicznym” - co od razu suge ...

Dom jednorodzinny w nowym wydaniu
Dom jednorodzinny w nowym wydaniu

Polskie miasta i wsie pełne są domów jednorodzinnych sprzed 30, 40, 50 lat. Zwykle nie są to wysokie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera