Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pergola – perła architektury ogrodowej

 

Czas czytania: ~2 min


86SxtjxhJkXCi1K1rHn3pFewNzYgfrX95wIHpZFSpOvFPtH5KTAl96e0NgZ2_pergola-legi.jpg

Znana od wieków pergola wykorzystywana była na wiele sposobów. Najczęściej jednak stanowiła ozdobę skwerów czy ogrodów. W zależności od wykorzystanego materiału znajdowała swoje zastosowanie w wielu przestrzennych aranżacjach. Może nadać lekkości masywnym budowlom czy po prostu służyć jako element dekoracyjny w architektonicznej przestrzeni.

Pergola to jednym słowem przestrzenna bryła składająca się z połączenia podwójnego szeregu słupów i wspartego na nim zadaszenia. Wykorzystywana była już w średniowieczu przez sprytnych budowniczych do rozpinania winorośli pomiędzy palami. Dziś możliwości wykorzystania jej są bardzo szerokie ze względu na plastyczność materiałów, z którego jest wykonana. Od ciężkiego betonowego szkieletu po lekki w formie metalowy splot tworzący prawdziwe ogrodowe dekoracje.

Lekka alternatywa
Betonowa konstrukcja składająca się z kolumnady czyli kolumnowych słupów przeznaczona jest w głównej mierze do aranżacji dużych przestrzeni. Wielkie budowle z ogromnymi ogrodami dzięki pergoli można połączyć w jedną, starannie zaplanowaną przestrzeń. Aleja wytyczająca reprezentacyjne przejście w ogrodzie pozwoli stworzyć zacienione, chroniące przez bezpośrednim działaniem promieni słonecznych miejsce. Gdy jednak przestrzeń w naszym ogrodzie jest nieco mniejsza można skorzystać z bardziej subtelnego rozwiązania jakim jest ażurowa pergola Legi. To delikatniejsza w formie alternatywa dla ciężkich ogrodowych konstrukcji. Składa się z podwójnego szeregu kotew wykonanych z prostokątnego kształtownika o wymiarach 80x80 cm. Ich dolną część umieszcza się w specjalnie przygotowanym fundamencie, który stanowić będzie solidną podstawę dla całości.

Kształtny krajobraz
Ze względu na dużą plastyczność pergole Legi wykorzystać można w różnorodny sposób uzyskując przy tym bardzo oryginalne i wyszukane kształty. Możliwości projektowe ażurowych pergoli ogranicza jedynie wyobraźnia projektantów krajobrazu. By uzyskać odpowiednią wytrzymałość, pergole Legi wykonane są ze spojonych ze sobą drutów o średnicy 8 i 6 mm. Daje to gwarancję utrzymania obciążenia, jakim jest kolorowa kaskada kwiatów czy winorośli obrodzonych w dorodne winogrona. Pamiętać należy również o tym, że ciężar roślin to nie wszystko. Wytrzymałość ogrodowych altan musi udźwignąć również nasączone deszczem i wilgocią pnącza oraz ciężki śnieg. Mimo pozornych, delikatnych ażurowych konstrukcji pergole Legi są bardzo wytrzymałe. Staną się nie tylko oryginalnie zaprojektowaną ozdobą w niejednym ogrodzie, ale również stworzą miejsce prawdziwego ogrodowego relaksu.

Źródło: Legi Polska

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera